Święto plonów w całym naszym kraju obchodzone jest z wielką radością i na każdym szczeblu, stąd dożynki parafialne, gminne, diecezjalne, powiatowe, wojewódzkie, a także prezydenckie. Jako wspólnota diecezjalna Dobremu Bogu – Gospodarzowi Nieba i Ziemi, za to, co dane nam było w tym roku zebrać z pól i sadów, będziemy dziękować już w przyszłą niedzielę, 19 września w sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Wambierzycach. Wspomnijmy tymczasem, jak świętowano dotychczas w innych miejscach naszej diecezji.
Dziękujemy modlitwą
Reklama
– Stajemy dziś przy Chrystusowym stole, prosząc o sprawowanie dziękczynnej Mszy św. dożynkowej za zebrane tegoroczne plony naszej ziemi. Prosimy o pobłogosławienie chleba z tegorocznej mąki i poświęcenie przyniesionych przez przedstawicieli naszych wsi wieńców dożynkowych. Swoją modlitwą chcemy wypraszać błogosławieństwo dla wszystkich rolników, sadowników, ogrodników, hodowców oraz dla osób pracujących w samorządzie, dla których sprawa polskiej wsi jest ważna każdego dnia. Chcemy, aby chleb – owoc pracy rąk rolnika był zawsze w naszej ojczyźnie sprawiedliwie dzielony, tak aby nie brakowało go dla nikogo. Chcemy także pamiętać o tych, którzy już odeszli, aby miłosierny Bóg nagrodził ich pracę na ziemi życiem wiecznym – mówiła Anna Huzar, starościna dożynek gminy Świdnica, które w tym roku odbyły się 28 sierpnia w Jagodniku. Mszy św. przewodniczył ks. kan. Arkadiusz Chwastyk, kanclerz świdnickiej kurii biskupiej.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Cuda-wianki
Tego dnia prezentowano wieńce dożynkowe przygotowane przez poszczególne sołectwa. W wielu miejscach dzielono się chlebem. Koła gospodyń wiejskich przygotowywały pyszne dania. Zespoły ludowe ubogaciły dożynki, prezentując Misterium Chleba. W gminie Stoszowice dużym zainteresowaniem cieszył się wyścig traktorów. W gminie Świdnica odbył się konkurs nie tylko na najpiękniejsze stoisko dożynkowe, ale także na najliczniej zaszczepioną wielopokoleniową rodzinę. W Ujeździe Górnym, gmina Udanin, bp Ignacy Dec wziął udział w tradycyjnym młóceniu zboża cepem. Dużym zainteresowaniem cieszyły się wystawy sprzętu i maszyn rolniczych, rękodzieł, naturalnych przetworów i kosmetyków domowej roboty. Nie brakowało muzycznych atrakcji, wśród których były zespoły dziecięce i młodzieżowe, ludowe oraz lokalne gwiazdy nurtu disco.
Miłość bliźniego
– Nie ma prawdziwej postawy wdzięczności wobec Boga bez wdzięczności wobec bliźniego, tak jak nie ma prawdziwej miłości Boga bez miłości bliźniego. Chodzi tu o wdzięczność naszym rolnikom, sadownikom, ogrodnikom czy pszczelarzom – mówił bp Adam Bałabuch w czasie Mszy św. dożynkowych w Szymanowie, gmina Dobromierz, i Nowej Wsi, gmina Międzylesie.
W ostatni weekend sierpnia dożynki świętowały m.in. gminy: Bardo, Nowa Ruda, Kłodzko, Dzierżoniów, Niemcza, Ząbkowice Śląskie, Marcinowice, Złoty Stok, Stoszowice i wiele, wiele innych.