Reklama

Niedziela Rzeszowska

Saletyńskie świętowanie u Matki Płaczącej

Tegoroczny odpust w Dębowcu upamiętniał 175. rocznicę objawienia Maryi w La Salette oraz 25. rocznicę koronacji Jej łaskami słynącej figury.

Niedziela rzeszowska 40/2021, str. I

[ TEMATY ]

święto

objawienia

La Salette

Kleryk Ján Repáň MS

Uczestnikiem saletyńskiego święta był abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce

Uczestnikiem saletyńskiego święta był abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce

Do tych wydarzeń nawiązywały homilie i rozważania, a także okazały baner na ołtarzu polowym z wizerunkiem ukoronowanej ćwierć wieku temu figury i panoramą La Salette w kobiercu alpejskich kwiatów. Hasłem tegorocznego odpustu były słowa Maryi z La Salette: „Ogłoście to całemu mojemu ludowi”.

Jako pierwsi przybyli na odpust 16 września chorzy – ok. 1200 osób z pobliskich parafii, DPS-ów oraz Warsztatu Terapii Zajęciowej z Jasła. Mszę św. sprawował i homilię wygłosił bp Krzysztof Chudzio z Przemyśla.

Sobotnie przedpołudnie to czas młodych, przygotowujących się do bierzmowania. Spotkanie z nimi prowadził bp Edward Białogłowski.

Reklama

Mszy św. wigilijnej przewodniczył bp Jacek Kiciński z Wrocławia, ze zgromadzenia Księży Klaretynów. Mimo deszczu odbyła się procesja z lampionami, a biskup powiedział żartobliwie przed błogosławieństwem, że „zmoknąć dla Maryi – to przyjemność”.

Centralna uroczystość była transmitowana przez TV Trwam. Sumie przewodniczył i słowo Boże wygłosił abp Salvatore Pennacchio – nuncjusz apostolski w Polsce. Kustosz ks. Paweł Raczyński wyraził radość z licznie obecnych kapłanów i wymienił nazwy ponad 30 miejscowości, z których przybyły zorganizowane pielgrzymki. Było 9 pocztów sztandarowych i delegacje z 15 wieńcami żniwnymi.

Popołudniowej liturgii przewodniczył metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś. Oprawę muzyczną prowadził w okrojonym składzie, ale z niezmienną charyzmą, zespół „Jednego serca, jednego ducha”.

Przełożony prowincji ks. Grzegorz Zembroń w homilii do Apostolstwa Rodziny Saletyńskiej i katechezie do środowiska Saletyńskiej Szkoły Nowej Ewangelizacji nawiązał do wizyty w Dębowcu bł. kard. Stefana Wyszyńskiego przed 39 laty. Wyraził on wtedy życzenie, aby dębowieckie sanktuarium stało się szkołą małych pomocników Maryi. Dziś duchowym zapleczem dla posługi misjonarzy saletynów i spełnieniem proroczych słów Prymasa Tysiąclecia są świeccy żyjący charyzmatem La Salette, zrzeszeni jako świeccy saletyni.

Ostatnie nabożeństwo tegorocznego odpustu przypadło w udziale ks. Czesławowi Hałgasowi – asystentowi prowincjalnemu. Deszcz znów dał znać o sobie, a w alejkach tańczyły gnane wiatrem suche liście z prastarego dębu przy źródełku. Warto pamiętać, że chociaż dobiegły końca odpustowe uroczystości, w dębowieckiej bazylice można aż do końca września następnego roku korzystać z łaski odpustu zupełnego.

2021-09-28 11:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zbliżcie się, moje dzieci...

Niedziela rzeszowska 28/2021, str. VI-VII

[ TEMATY ]

wywiad

La Salette

S. Iwona Józefiak

W La Salette urzeka piękno tego miejsca, jego surowość i cisza

W La Salette urzeka piękno tego miejsca, jego surowość i cisza

Droga Maryjna umożliwia pielgrzymom pogłębienie przesłania z La Salette – mówi ks. Antoni Skałba, saletyn, rektor sanktuarium w La Salette w rozmowie z s. Iwoną Józefiak.

S. Iwona Józefiak: Przeżywamy jubileusz 175. rocznicy objawienia Matki Bożej Płaczącej. Jakie inicjatywy duszpasterskie zrodziły się w tym czasie w międzynarodowej wspólnocie saletyńskiej w La Salette?

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

VII Turniej Piłki Nożnej dla Osób Niepełnosprawnych

2022-07-04 17:26

[ TEMATY ]

niepełnosprawni

niepełnosprawność

Katarzyna Krawcewicz

VII Turniej Piłki Nożnej dla Osób Niepełnosprawnych odbył się 28 czerwca w Zielonej Górze.

Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie „Petra”. W zmaganiach wzięło udział 6 drużyn. - Takie wydarzenie jest bardzo potrzebne. Myślę, że wszyscy uczestnicy tego turnieju czekają na to przez cały rok. Ćwiczą podczas swoich zajęć rehabilitacyjnych w ośrodkach. Tutaj mogą się pokazać, wykazać i zaistnieć – mówi Krystyna Pustkowiak. – To też okazja do integracji, również z wolontariuszami, którzy pomagają nam w zorganizowaniu takich akcji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję