Reklama

Niedziela Rzeszowska

Saletyńskie świętowanie u Matki Płaczącej

Tegoroczny odpust w Dębowcu upamiętniał 175. rocznicę objawienia Maryi w La Salette oraz 25. rocznicę koronacji Jej łaskami słynącej figury.

Niedziela rzeszowska 40/2021, str. I

[ TEMATY ]

święto

objawienia

La Salette

Kleryk Ján Repáň MS

Uczestnikiem saletyńskiego święta był abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce

Uczestnikiem saletyńskiego święta był abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce

Do tych wydarzeń nawiązywały homilie i rozważania, a także okazały baner na ołtarzu polowym z wizerunkiem ukoronowanej ćwierć wieku temu figury i panoramą La Salette w kobiercu alpejskich kwiatów. Hasłem tegorocznego odpustu były słowa Maryi z La Salette: „Ogłoście to całemu mojemu ludowi”.

Jako pierwsi przybyli na odpust 16 września chorzy – ok. 1200 osób z pobliskich parafii, DPS-ów oraz Warsztatu Terapii Zajęciowej z Jasła. Mszę św. sprawował i homilię wygłosił bp Krzysztof Chudzio z Przemyśla.

Sobotnie przedpołudnie to czas młodych, przygotowujących się do bierzmowania. Spotkanie z nimi prowadził bp Edward Białogłowski.

Reklama

Mszy św. wigilijnej przewodniczył bp Jacek Kiciński z Wrocławia, ze zgromadzenia Księży Klaretynów. Mimo deszczu odbyła się procesja z lampionami, a biskup powiedział żartobliwie przed błogosławieństwem, że „zmoknąć dla Maryi – to przyjemność”.

Centralna uroczystość była transmitowana przez TV Trwam. Sumie przewodniczył i słowo Boże wygłosił abp Salvatore Pennacchio – nuncjusz apostolski w Polsce. Kustosz ks. Paweł Raczyński wyraził radość z licznie obecnych kapłanów i wymienił nazwy ponad 30 miejscowości, z których przybyły zorganizowane pielgrzymki. Było 9 pocztów sztandarowych i delegacje z 15 wieńcami żniwnymi.

Popołudniowej liturgii przewodniczył metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś. Oprawę muzyczną prowadził w okrojonym składzie, ale z niezmienną charyzmą, zespół „Jednego serca, jednego ducha”.

Przełożony prowincji ks. Grzegorz Zembroń w homilii do Apostolstwa Rodziny Saletyńskiej i katechezie do środowiska Saletyńskiej Szkoły Nowej Ewangelizacji nawiązał do wizyty w Dębowcu bł. kard. Stefana Wyszyńskiego przed 39 laty. Wyraził on wtedy życzenie, aby dębowieckie sanktuarium stało się szkołą małych pomocników Maryi. Dziś duchowym zapleczem dla posługi misjonarzy saletynów i spełnieniem proroczych słów Prymasa Tysiąclecia są świeccy żyjący charyzmatem La Salette, zrzeszeni jako świeccy saletyni.

Ostatnie nabożeństwo tegorocznego odpustu przypadło w udziale ks. Czesławowi Hałgasowi – asystentowi prowincjalnemu. Deszcz znów dał znać o sobie, a w alejkach tańczyły gnane wiatrem suche liście z prastarego dębu przy źródełku. Warto pamiętać, że chociaż dobiegły końca odpustowe uroczystości, w dębowieckiej bazylice można aż do końca września następnego roku korzystać z łaski odpustu zupełnego.

2021-09-28 11:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

#NiezbędnikMaryjny: Matka Boża Płacząca

[ TEMATY ]

#NiezbędnikMaryjny

La Salette

Monika Książek

Jest rok 1846. Francja przechodzi poważny kryzys, epokę fermentu i zmian społecznych. Kraj przeżywa najpierw rewolucję, czasy napoleońskie, wreszcie lata nędzy. Rodzi się moda na racjonalizm i krytykę Kościoła. W wielu miejscach z wolna zanika wiara.

Nawet najzdrowsze zdawałoby się środowiska – wsie – tracą swą tożsamość i wyrzekają się swoich tradycji. W Corps ludzie żyją tak, jakby Boga nie było. Tam właśnie mieszkała Melania Calvat (lub Mathieu). W 1846 r. miała czternaście lat. Tam żył też jedenastoletni Maksymin Giraud. Choć oboje mieszkali w tej samej parafii, La Salette, pierwszy raz spotkali się dopiero na dwa dni przed objawieniem się Matki Najświętszej. Nic dziwnego, byli tak różni, że nawet gdyby się gdzieś zobaczyli, nie zauważyliby swojej obecności.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: zmarł kard. Angelo Sodano

2022-05-28 08:09

wikipedia.pl

W piątek 27 maja wieczorem zmarł w Rzymie liczący 94 lata były sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej i dziekan Kolegium Kardynalskiego, kard. Angelo Sodano.Po niedawnej infekcji koronawirusem lekarze określali stan jego zdrowia jako krytyczny. Był bliskim współpracownikiem św. Jana Pawła II.

Angelo Sodano urodził się 23 listopada 1927 r. w Isola d'Asti w Piemoncie; był drugim z sześciorga dzieci w rodzinie właścicieli ziemskich. Ojciec, Giovanni Sodano, który zmarł w 1991 r. na krótko przed nominacją kardynalską swego syna, był przez trzy kadencje posłem włoskiego parlamentu. Po studiach, święceniach kapłańskich i 9-letniej pracy jako wykładowca i duszpasterz młodzieży w Asti, w 1959 r. podjął pracę w służbach dyplomatycznych Stolicy Apostolskiej.

CZYTAJ DALEJ

#TrzymajSięMaryi: Znowu Matka. Jakie jest najbardziej chrześcijańskie zajęcie?

2022-05-28 21:00

[ TEMATY ]

Maryja

Rozważania majowe

#TrzymajSięMaryi

Ks. Michał Lubowicki

Fotolia.com/kmiragaya

Siedzi w Wieczerniku otoczona uczniami, którzy czekają na spełnienie się Jezusowej obietnicy – przyjście Ducha Świętego. Nie jest to zbyt wesoła gromadka. Nie jest tak, jak Łukasz pisał w zakończeniu Ewangelii, że „z wielką radością wrócili do Jerozolimy, gdzie stale przebywali w świątyni, błogosławiąc Boga”.

Wtedy wrócili do Jerozolimy z góry, zwanej Oliwną, która leży blisko Jerozolimy, w odległości drogi szabatowej. Przybywszy tam, weszli do sali na górze i przebywali w niej: Piotr i Jan, Jakub i Andrzej, Filip i Tomasz, Bartłomiej i Mateusz, Jakub, syn Alfeusza, i Szymon Gorliwy, i Juda, brat Jakuba. Wszyscy oni trwali jednomyślnie na modlitwie razem z niewiastami, Maryją, Matką Jezusa, i braćmi Jego. Dz 1,12-14.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję