Reklama

Niedziela Świdnicka

Odkryli receptę na szczęście

Po rocznej przerwie w Wambierzycach znów spotkała się młodzież z całej diecezji. Był czas na modlitwę i refleksję nad swoim powołaniem.

Niedziela świdnicka 40/2021, str. VI

[ TEMATY ]

Wambierzyce

Spotkanie młodzieży

Hubert Gościmski

Młodzi m.in. przez taniec uczyli się jak być szczęśliwymi

Młodzi m.in. przez taniec uczyli się jak być szczęśliwymi

Podczas festiwalu „Light for Life” młodzi mieli doskonałą okazję do spotkania z Bogiem oraz poznania nieprzeciętnych ludzi. Nie zabrakło zabaw, rozmów z rówieśnikami, a także koncertu. Tegoroczna edycja odbywała się pod hasłem „Manufaktura szczęścia”.

– Żyjemy w czasach, gdy wielu ludzi zastanawia się, jak być szczęśliwym. My chcieliśmy pokazać, że szczęścia nie trzeba szukać daleko. Mamy je tak naprawdę na wyciągnięcie ręki, kształtujemy je poprzez nasze decyzje, wybory, pragnienia. Jeżeli nasze życie powierzymy Bogu, na pewno odnajdziemy prawdziwe szczęście – tak wyjaśnia hasło festiwalu ks. Paweł Kilimnik, organizator i diecezjalny duszpasterz młodzieży.

Odciąć linę grzechu

Głównym prowadzącym festiwal „Light for Life” był ks. Łukasz Bankowski. Kapłan, witając młodzież zgromadzoną na placu koronacyjnym przy sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin, podkreślił, że choć przybycie do Wambierzyc wiązało się z mniejszym lub większym wysiłkiem, to ostatecznie każdy może wiele zyskać. Chwilę później na scenie pojawiła się s. Anna Maria Pudełko, znana blogerka, która podzieliła się z młodymi swoją receptą na szczęście. Przywołała postać bł. Jakuba Alberione i jego metodę 4xP: „Pomyśl, poradź się, pomódl się, podejmij decyzję”. Uczestnicy otrzymali także zestaw kart opracowanych na podstawie słów bł. Jakuba z komentarzem s. Anny.

Strefa Miłosierdzia prowadzona przez ks. Radosława Mielczarka była okazją do przeprowadzenia osobistego rachunku sumienia. Kapłan opowiedział też historię o dwóch mężczyznach, którzy próbowali nocą przedostać się łódką na drugi brzeg. – Każdy z nich silnie wiosłował. Tak bardzo się zmęczyli, że zasnęli. Gdy obudzili się rano, okazało się, że nie przepłynęli ani jednego metra. Ich łódka była przywiązana do pomostu. Grzech jest taką liną, która nie pozwala ci płynąć dalej, choćbyś się siłował – mówił ks. Radosław, zachęcając do pojednania się z Bogiem podczas sakramentu spowiedzi.

Reklama

Apostołowie nadziei

Głównym punktem spotkania była Eucharystia, której przewodniczył bp Marek Mendyk. W homilii apelował do młodych, by trwali przy Chrystusie i byli gotowi na pełnienie misji ewangelizacji. – Idźcie odważnie tam, gdzie posyła was Duch Święty i poczujcie się misjonarzami. Niech ci, którzy nie chcą słuchać słowa Bożego, widzą w waszych oczach to niezwykłe światło, którym jest Jezus Chrystus. Bądźcie apostołami nadziei, zwłaszcza wobec tych, których spotkacie na drogach waszego życia – zachęcał. Pod koniec Mszy św. ks. Paweł Kilimnik podziękował biskupowi za przybycie i wręczył mu pamiątkowy worek z logo festiwalu.

Świadectwa i pasje

Poszczególne części programu były przeplatane strefą animacyjną, podczas której wolontariusze zachęcali młodych do ruchu i zabawy. Zaprezentowali układy do kilku znanych utworów, odtańczono także wspólnie „belgijkę”.

Na scenie pojawili się również goście, którzy zachęcali uczestników do zajrzenia na ich strefy. Każdy mógł wybrać tę konferencję, której zapowiedź zaintrygowała go najbardziej. Siostra Benedykta Karolina Baumann, pisarka i blogerka od kilku lat prowadzi grupę teatralną „Dzikie koty”, działającą przy kłodzkim liceum im. Bolesława Chrobrego. Młodzi, którzy wybrali jej strefę, mogli poznać lepiej świat teatru, a także zobaczyć nagranie fragmentu autorskiej sztuki o bł. s. Julii Rodzińskiej. Siostrze Benedykcie towarzyszyły Monika i Weronika, które opowiedziały o swoich doświadczeniach aktorskich. Kolejnym prelegentem był Tymoteusz Filar, młody ewangelizator z Gdyni. Podzielił się z młodzieżą swoją historią życia i opowiedział o zapale głoszenia słowa Bożego wśród nastolatków.

Spotkanie w Wambierzycach zbiegło się z datą wspomnienia św. Stanisława Kostki. Jego relikwie zostały wniesione podczas Mszy św. i towarzyszyły uczestnikom przez cały dzień. Jeśli ktoś chciał poznać lepiej historię patrona młodzieży i ministrantów, mógł odwiedzić strefę o. Mirosława Jajko. Była to konferencja aktywna, chętni mogli także spróbować jazdy na kółku elektrycznym – znaku rozpoznawczym o. Mirka.

Chrystus jest światłem

Gwiazdą tegorocznego festiwalu był raper Tau. Zaprezentował swoje najpopularniejsze utwory, podzielił się także z młodymi historią swojego nawrócenia. Raper nawiązywał też kontakt z publicznością, która odwdzięczyła się gromkim aplauzem. Podczas ostatniego utworu Tau zachęcił młodych, by włączyli latarki w telefonach i unieśli je w górę. Podkreślił wtedy, że światłem w życiu osoby wierzącej jest Chrystus, który zawsze chce dla człowieka jak najlepiej.

2021-09-28 11:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wambierzyce. Festiwal Młodych - Light for life 2022 [zapowiedź]

[ TEMATY ]

Wambierzyce

life for light

mlodzież

materiały organizatorów

Light for Life 2022

Light for Life 2022

W sobotę, 17 września 2022 r. w Wambierzycach, odbędzie się, już w tradycyjnej formie, kolejna edycja Festiwalu Light for Life.

W tym roku hasłem przewodnim są słowa Pana Jezusa „Pokój Wam”. Słowa te poprowadzą nas przez doświadczenie pokoju międzyludzkiego, ale też, co ważne poprzez walkę o pokój wewnętrzny człowieka, taki „którego świat dać nie może”. Pomogą nam w tym: wspólna modlitwa, spowiedź, kreatywne konferencje świetnych prelegentów, sakrament pokuty, Eucharystia i wspólnota młodych ludzi. Podczas Festiwalu zagrają dla nas Muode Koty i Owca.

CZYTAJ DALEJ

Sudan Południowy/ Papież: odłóżmy broń nienawiści i zemsty

2023-02-05 10:34

PAP/EPA/CIRO FUSCO

Na zakończenie wizyty w Sudanie Południowym papież Franciszek odprawił w niedzielę w stolicy kraju Dżubie mszę, w której uczestniczyło ponad 100 tysięcy osób. Odłóżmy broń nienawiści i zemsty - apelował.

W homili papież powiedział, że wierzący są powołani do tego, by w radości, z wdzięcznością dawać świadectwo o przymierzu z Bogiem, pokazując, że "jesteśmy ludźmi zdolnymi do tworzenia więzi przyjaźni, do życia w braterstwie, do budowania dobrych relacji międzyludzkich, by nie dopuścić do tego, by zapanowało zepsucie zła, choroba podziałów, brud nieuczciwych interesów, plaga niesprawiedliwości".

CZYTAJ DALEJ

Kto napisze dokument końcowy zgromadzenia kontynentalnego w Pradze?

2023-02-05 19:03

[ TEMATY ]

synod

Karol Porwich/Niedziela

Sześć osób, w tym jeden Polak, ks. Mirosław Tykfer, znalazło się w komitecie redakcyjnym, który napisze dokument końcowy europejskiego synodalnego zgromadzenia kontynentalnego, jakie rozpocznie się dziś wieczorem w stolicy Czech, Pradze.

Listę członków komitetu otwiera o. Giacomo Costa, włoski jezuita, konsultor Sekretariatu Generalnego Synodu Biskupów, który kierował ekipą przygotowującą dokument roboczy na etap kontynentalny. W 2018 roku był sekretarzem specjalnym zgromadzenia Synodu Biskupów na temat młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję