Reklama

Niedziela Przemyska

Pielgrzymująca Pani Fatimska

Przemyśl był miejscem peregrynacji figury Matki Bożej Fatimskiej, która od ubiegłego roku pielgrzymuje po całej Polsce.

Niedziela przemyska 43/2021, str. IV

[ TEMATY ]

Matka Boża Fatimska

pielgrzymowanie

Dariusz Lasek

Figura Matki Bożej w asyście mężczyzn z Męskiego Różańca i Wojowników Maryi

Figura Matki Bożej w asyście mężczyzn z Męskiego Różańca i Wojowników Maryi

Maryja mówi: „Gdybyś wiedział jak bardzo cię kocham, płakał byś z radości...”. Z tą niezmierzoną, niepojętą w pełni przez nas matczyną miłością Maryja przychodzi do każdego z nas, zaś w ostatnich dniach, w sposób szczególny przychodzi do przemyślan.

W życiu każdego człowieka, pośród szarej codzienności, zdarzają się doświadczenia wyjątkowe. Zapewne jednym z takich wyjątkowych doświadczeń była niesamowita w swym zasięgu i rozmachu, duchowa „akcja” przeprowadzana w naszym mieście – był to szczególny czas łaski dla Przemyśla i mieszkańców. Oto od 3 do 30 września br. Przemyśl był miejscem peregrynacji figury Matki Bożej Fatimskiej, która od ubiegłego roku pielgrzymuje po całej Polsce! Ostatnio podobne wydarzenie w Przemyślu miało miejsce blisko dwadzieścia pięć lat temu i trwało tylko dwa dni. Tym razem przemyślanie mogli się cieszyć szczególną obecnością Matki Bożej w jej fatimskim znaku cały miesiąc. Swoim patronatem i błogosławieństwem to niecodzienne wydarzenie objął bp Stanisław Jamrozek. Była to wielka łaska dla naszego miasta, że właśnie w tym trudnym dla wszystkich czasie, jakim jest życie w konsekwencjach pandemicznej rzeczywistości, mieszkańcy mieli okazję doświadczyć wyjątkowej obecności Maryi, kolejny raz mogli się oddać w Jej przemożną opiekę i czuwać przy Niej, wypraszając potrzebne dary dla siebie i miasta. Był to szczególny czas, kiedy Maryja przyszła z darami do swoich dzieci, tych dobrych, utwierdzając je w wierze, ale i do tych pogubionych, z łaską nawrócenia. Jednocześnie Maryja zdaje się wzywać każdego po imieniu, wskazując na Najświętszy Sakrament jako ratunek dla świata.

Uroczyste powitanie Matki Bożej w Przemyślu miało miejsce w dniu 3 września o godz. 15.00 na przemyskim Wzniesieniu, pod Krzyżem Zawierzenia, gdzie w imieniu przemyślan bp Stanisław Jamrozek dokonał oficjalnego przyjęcia figury Matki Bożej, a także błogosławieństwa miastu i mieszkańcom. Następnie figura procesyjnie została przeniesiona w asyście wiernych do pierwszego kościoła stacyjnego peregrynacji – sanktuarium Matki Bożej Niepokalanej Ojców Franciszkanów. 30 września biskup Stanisław także pożegnał figurę Matki Bożej Fatimskiej w parafii Świętej Trójcy, w obecności dużej liczby wiernych. Zebrani mogli usłyszeć świadectwo wiary Michała Ulewińskiego, jak również opowiedzianą przeze mnie historię figury Matki Bożej Niepokalanej znajdującej się na terenie parafii Świętej Trójcy, do której co miesiąc pielgrzymują mężczyźni z Męskiego Różańca, oraz dowiedzieć się o nieznanych przez wielu faktach, wskazujących na cudowną interwencję Matki Bożej w tym miejscu, dotyczących tej figury, a wszystko po to, aby przywrócić dawny blask figurze, ponieważ wymaga ona gruntownej renowacji.

Reklama

Figura Matki Bożej, w asyście mężczyzn z Męskiego Różańca i Wojowników Maryi wędrowała po Przemyślu poprzez cztery wybrane parafie: wspomniane wcześniej sanktuarium Matki Bożej Niepokalanej Ojców Franciszkanów, parafię św. Józefa Księży Salezjanów, parafię św. Antoniego Ojców Reformatów oraz parafię Świętej Trójcy. W każdej z tych parafii figura była obecna około tygodnia. Pożegnanie w tych parafiach składało się m.in. z aktu poświecenia Niepokalanemu Sercu Maryi zebranych wiernych. Kustoszem figury Matki Bożej jest Michał Ulewiński, który był obecny w Przemyślu w czasie trwania peregrynacji. Warto przypomnieć, że jest to człowiek, który w pokutnej intencji przeszedł z dużym krzyżem przez Polskę wzdłuż i wszerz, jak również wyniósł go na Giewont (pielgrzymka w 2020 r. została zrealizowana przez Michała w intencji pokutnej za grzechy swoje i Polaków oraz w intencji błagalnej o błogosławieństwo dla Polski).

Głównym organizatorem peregrynacji figury Matki Bożej Fatimskiej w Polsce jest Męski Różaniec z Warszawy, zaś organizatorami na ziemi przemyskiej jest Męski Różaniec i Wojownicy Maryi Przemyśl, współorganizatorami są parafie przyjmujące figurę Matki Bożej. Najważniejszymi celami peregrynacji oraz działania Męskiego Różańca są: pogłębienie relacji z Matką Bożą; rozwój praktykowania Nabożeństwa Wynagradzającego Niepokalanemu Sercu Maryi, którego „chce Bóg” i o które prosiła Matka Boża w Fatimie, podając to rozwiązanie jako ratunek dla dusz, rodzin oraz świata; inspiracja dla wspólnot parafialnych do regularnego adorowania Najświętszego Sakramentu oraz codziennego odmawiania Różańca św. w intencji Ojczyzny.

Reklama

Jak do tej pory, w październiku 2020 r. figura Matki Bożej Fatimskiej odwiedzała parafie warszawskie, w listopadzie zawitała do Krakowa i okolic, w grudniu dotarła do archidiecezji łódzkiej, w styczniu 2021 r. goszczono ją w Kielcach, w lutym w archidiecezji gdańskiej, w marcu w parafiach archidiecezji warmińskiej, w kwietniu pielgrzymka odbywała się w archidiecezji wrocławskiej i diecezji świdnickiej, w maju figura pielgrzymowała w diecezji siedleckiej, w czerwcu na Podhalu, w miesiącu lipcu w archidiecezji lubelskiej, w sierpniu w diecezji rzeszowskiej, zaś kolejnym etapem peregrynacji był Przemyśl.

Należy wspomnieć, że peregrynacja jest oddolną inicjatywą świeckich mężczyzn zgromadzonych wokół Męskiego Różańca w Warszawie i w ponad pięćdziesięciu innych miastach w Polsce i za granicą, w tym Męskiego Różańca w Przemyślu. Całe przedsięwzięcie było konsultowane z opiekunem duchowym ks. Krzysztofem Czaplą, pallotynem. Pielgrzymka jest realizowana we współpracy z Sekretariatem Fatimskim i pod okiem dyrektora tej instytucji, ks. dr. Krzysztofa Czapli, który przybliżał nam wszystkim przesłanie z Fatimy także w Przemyślu, w parafii Świętej Trójcy, Nota bene – figura została przekazana przez ks. Czaplę wprost z Sekretariatu Fatimskiego w Zakopanem. Misja pielgrzymującej figury Matki Bożej zawiera się w zdaniu: „Matko Boża, zjednocz serca Polaków, abyś była bardziej znana i miłowana, aby przesłanie z Fatimy poznał i wypełnił świat…”.

Reklama

W sposób szczególny należy podziękować pomysłodawcom inicjatywy peregrynacji figury Matki Bożej Fatimskiej na ziemi przemyskiej – mężczyznom zgromadzonym przy Męskim Różańcu i Wojownikom Maryi Przemyśl, którzy poświęcili wiele trudu, czasu i energii, by do tego przedsięwzięcia mogło w ogóle dojść.

Trzeba podziękować osobom duchownym z biskupem Stanisławem na czele, jak również wszystkim uczestnikom peregrynacji. Dzięki temu dla wielu przemyślan peregrynacja stała się okazją do pogłębienia relacji z Matka Bożą, jak również poznania i podjęcia przesłania z Fatimy, które jest stale aktualne.

Peregrynacja zgromadziła wielu wiernych na codziennej wspólnotowej adoracji Najświętszego Sakramentu, jak również modlitwie różańcowej. Zaktywizowała księży proboszczów, grupy działające przy parafiach i parafian do uroczystego przeżycia tego wyjątkowego spotkania z Matką Bożą. Była to też odpowiedź na wezwanie samego Jezusa Chrystusa, którego pragnieniem wyrzeczonym do ludzkości za pośrednictwem s. Łucji jest: „by Maryja była bardziej znana i miłowana…”. Pozostajemy w nadziei, że choć odrobinę mieszkańcy miasta Przemyśla przyczynili się do tej świętej prośby naszego Pana.

2021-10-19 13:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Do Brodnickiej Pani

Niedziela toruńska 23/2022, str. V

[ TEMATY ]

pielgrzymowanie

Justyna Zabłotna

Mieszkańcy czekali na pielgrzymkę dwa lata

Mieszkańcy czekali na pielgrzymkę dwa lata

Już od ponad 20 lat parafianie z Jastrzębia i Górzna pokonują pieszo drogę dzielącą ich i brodnicką parafię Matki Bożej Fatimskiej. Tegoroczna wiosna, która jest symbolem nadziei, stała się wyjątkowo radosną okazją do powrotu przedpandemicznych tradycji.

Wędrówka nawiązuje do wydarzeń sprzed 105 laty, kiedy do maleńkiej portugalskiej wioski ściągnęły tysiące wiernych pragnących wyprosić łaski dla siebie i bliskich. Do Brodnickiej Pięknej Pani, podobnie jak w 1917 r. do Fatimy, 13 maja pielgrzymi podążali przez pola i łąki, pomiędzy jeziorami i zagajnikami, przez wioseczki i pustkowia. Wszystkie te doświadczenia drogi i trud podjęty został w intencjach, które trafiły przed oblicze Matki, najdoskonalszego pośrednika pomiędzy nami a naszym Odkupicielem.

CZYTAJ DALEJ

Ocalały z trzęsienia ziemi w Turcji: miasto Gaziantep uległo całkowitemu zniszczeniu, cud, że przeżyłem

2023-02-07 12:12

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/EPA/REFIK TEKIN

Nissim Bar Szalom, który w trakcie poniedziałkowego trzęsienia ziemi przebywał w tureckim mieście Gaziantep, oddalonym o 30 kilometrów od epicentrum, powiedział izraelskiemu Radio 103FM, że w jego ocenie miasto uległo całkowitemu zniszczeniu.

"Wszystko jest w ruinie. Wszystko zostało zniszczone. Fabryka, w której pracuję, dzięki Bogu, nadal stoi, ale w momencie katastrofy nie było tam pracowników. Jeden z nich poszukuje obecnie swojej siostry, inny pochował swojego brata, a trzeci został bez dachu nad głową. Nie ma benzyny, sklepów, transportu. Obserwowanie, co się tutaj dzieje jest niezwykle bolesne, bo kocham Turków. Nie ma po prostu możliwości dotarcia na tereny dotknięte katastrofą. Nie ma dróg, wszystko uległo całkowitemu zniszczeniu" - opisał Bar Szalom, który pracuje w Turcji jako maszgijach kaszrut czyli pomocnik rabina w sprawach orzekania o koszerności potraw.

CZYTAJ DALEJ

Częstochowa: Spotkanie Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji

2023-02-08 13:25

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Biuro Prasowe Jasnej Górze

Na Jasnej Górze sprawowana była Msza św. w ramach roboczego spotkania Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji przy Konferencji Episkopatu Polski odbywającego się w Częstochowie. Wśród tematów obrad znalazły się m.in. propozycje duszpasterskie na Rok Jubileuszowy 2025, w tym wypracowanie nowych narzędzi (np. w mediach społecznościowych) pozwalających zwłaszcza młodym, a także w parafiach, odkrywać, czym jest Kościół w świetle nauczania Soboru Watykańskiego II.

By zagadnienia związane z soborem i jego kluczowymi kwestiami nauczania trafiły do powszechnej świadomości, będą np. przygotowywane krótkie filmy czy wykorzystywany TikTok i Instagram. Planowany jest także konkurs związany z recepcją nauczania soborowego adresowany do młodych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję