Reklama

Niedziela Świdnicka

Uhonorowali zmarłego proboszcza

Zmarły przedwcześnie ks. kan. Marek Żmuda, proboszcz parafii Najświętszego Zbawiciela i Matki Bożej Szkaplerznej w Strzegomiu pozostał w sercach wielu ludzi.

Niedziela świdnicka 43/2021, str. VII

[ TEMATY ]

tablica pamiątkowa

Ryszard Wyszyński

Tablicę upamiętnijącą zmarłego proboszcza poświęcił bp Ignacy Dec

Tablicę upamiętnijącą zmarłego proboszcza poświęcił bp Ignacy Dec

Był wielkim autorytetem, nie tylko dla swoich parafian. Bardzo lubiany, szanowany i otwarty kapłan służył każdemu pomocą, jednocząc lokalną społeczność. Odgrywał wielką rolę w życiu religijnym, społecznym i kulturalnym na terenie miasta i sołectw. W dowód uznania Rada Miejska Strzegomia w 2017 r. nadała ks. kan. Markowi Żmudzie tytuł honorowego obywatela miasta. W rok po śmierci kapłana władze samorządowe, parafianie i mieszkańcy przypomnieli, że pamięć o zmarłym proboszczu nadal trwa, co potwierdzono pamiątkową tablicą i nazwą ulicy, której będzie patronował.

Postać zmarłego kapłana

– Nowa ulica w Strzegomiu będzie upamiętniać człowieka, którego bardzo ceniliśmy i szanowaliśmy. Dziś nie ma go już z nami. Zmarł przedwcześnie. Odszedł od nas, ale pamięć pozostała – mówił Zbigniew Suchyta, burmistrz Strzegomia. Zmarły kapłan pod koniec lat dziewięćdziesiątych nie tylko stanął na czele nowo utworzonej parafii, ale wraz z wiernymi przeprowadził odbudowę wielowiekowego i długo nieużytkowanego kościoła w centrum miasta, któremu przywrócił pierwotną funkcję i bogactwo piękna.

Uroczystościom odsłonięcia pamiątkowej tablicy i nadania imienia ks. Żmudy jednej z miejskich ulic przewodniczył bp Ignacy Dec, który sprawował 10 października Mszę św. i wygłosił okolicznościową homilię, w której przypomniał postać zmarłego kapłana. – Byłem jego nauczycielem w seminarium duchownym. Jestem pewien, że on wymodlił swoje powołanie do kapłaństwa. Cieszył się w swoim ziemskim życiu bardzo z tego, że głosił słowo Boże i sprawował sakramenty. Wierzymy, że po śmierci został przyjęty do szczęśliwej wieczności. Taką nagrodę obiecał nam Jezus Chrystus, gdy się służy Bogu i ludziom wedle jego przykazań. Otrzymał życie wieczne! Ale widzimy też, że przyszła także dla ks. Żmudy nagroda na ziemi – nagroda pośmiertna – podkreślił biskup, dodając, że jest to pamięć i modlitwa parafian.

Reklama

Dedykacja ulicy

– Ks. kan. Marek Żmuda z pewnością nie przestał was kochać. I troszczyć się o was w nowym niebiańskim świecie. Tą nagrodą widzialną jest także dedykowanie mu ulicy i poświęcenie tablicy o tym mówiącej. To są widzialne znaki, które przypominają jego troskę o was, jego zasługi dla parafii i miasta – zauważył biskup senior.

Po Mszy św. jej uczestnicy udali się w procesji przed kościół, gdzie na murze ogradzającym dom parafialny odsłonięta została okolicznościowa tablica informująca o nowej nazwie rozpoczynającej się tutaj ulicy imienia śp. ks. kan. Marka Żmudy, pierwszego proboszcza tej parafii. Aktu odsłonięcia tablicy dokonał, w obecności przedstawicieli władz miasta i parafian, bratanek proboszcza – Tomasz Żmuda, a tablicę poświęcili bp Dec oraz proboszcz ks. kan. Tadeusz Karasiewicz, który na zakończenie podziękował zarówno biskupowi, jak i władzom miasta, mamie zmarłego kapłana oraz parafianom za udział i zaangażowanie w wydarzeniu upamiętniającym zasłużonego proboszcza. – Myślę, że tam w niebie cieszy się, że o nim pamiętamy – dodał burmistrz Suchyta.

2021-10-19 13:48

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Perypetie Jana

Niedziela toruńska 39/2020, str. III

[ TEMATY ]

tablica pamiątkowa

św. Jan Maria Vianney

Archiwum parafii

Tablica w kościele w Boluminku przypomina o bogatej historii zakonnika

Tablica w kościele w Boluminku przypomina o bogatej historii zakonnika

Brat Jan Vianney i jego historia wciąż są żywe w parafii w Boluminku. Wojenne perypetie tego młodego zakonnika skłaniają do refleksji nad własną wiarą.

W kruchcie kościoła w Boluminku 13 września odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą pochodzącemu z parafii br. Janowi Vianneyowi. Tablicę, ufundowaną przez rodzinę Kończewskich, poświęcił proboszcz ks. kan. Tadeusz Myszk.

CZYTAJ DALEJ

Każdy z nas kradnie i nawet o tym nie wie? VII przykazanie w praktyce

2023-02-03 21:15

[ TEMATY ]

kradzież

Adobe.Stock

Łamiemy VII przykazanie… nie będąc tego świadomi. W jakich obszarach życia jesteśmy najbardziej narażeni na kradzież?

1) Praca

CZYTAJ DALEJ

Geolog: trzęsienia ziemi w Turcji są związane ze specyficznym położeniem geograficznym

2023-02-06 17:20

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/EPA/REFIK TEKIN

Trzęsienia ziemi w Turcji są zjawiskiem naturalnym. Odpowiada za nie specyficzne położenie geograficzne. „Wiedzieliśmy, że trzęsienie ziemi w Turcji wystąpi w perspektywie kilku lub kilkunastu lat” – powiedział PAP prof. Jerzy Żaba, geolog z Instytutu Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego.

Epicentrum trzęsienia, które nastąpiło w poniedziałek o godz. 4.17 czasu lokalnego (godz. 2.17 w Polsce), znajdowało się na głębokości 10 km, 37 kilometrów na północny zachód od liczącego ok. 2 mln mieszkańców tureckiego miasta Gaziantep, położonego blisko granicy z Syrią - przekazało Europejskie Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne (EMSC). Pierwotne wstrząsy miały magnitudę 7,8. Po nich doszło do co najmniej 20 wstrząsów wtórnych; najsilniejsze o magnitudzie 6,6. Wstrząsy odczuwalne były także w Egipcie, Libanie i na Cyprze.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję