Reklama

Francja

Koronacja w Saint-Denis

Niedziela Ogólnopolska 44/2021, str. 23

[ TEMATY ]

Matka Boża Częstochowska

Paryż

Sławek Janicki

Ukoronowana ikona Matki Bożej Częstochowskiej

Ukoronowana ikona Matki Bożej Częstochowskiej

Na tę wielką radość Polacy mieszkający pod Paryżem czekali z powodu pandemii ponad rok. 17 października odbyła się uroczysta koronacja ikony Matki Bożej Częstochowskiej w kościele Saint-Denys de l’Estrée, gdzie duszpasterstwo w języku polskim prowadzi ks. Zdzisław Początek, ekonom prowincji Księży Chrystusowców.

Mszy św. sprawowanej w językach francuskim i polskim przewodniczył ordynariusz diecezji Saint-Denis – bp Pascal Delannoy, który wygłosił również do licznie zgromadzonych Polaków kazanie i nałożył na ikonę złote korony.

Na tę historyczną uroczystość do Saint-Denis przybyli zaproszeni goście z polskiej ambasady, z kraju i z okolicznych Polskich Misji Katolickich, m.in.: bp Wiesław Lechowicz – delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, ks. Zbigniew Wcisło – prowincjał Księży Chrystusowców, a zarazem inicjator tego przedsięwzięcia, ks. Jean-Christophe Helbecque – francuski proboszcz parafii, ks. Ryszard Szymanik, chrystusowiec – proboszcz z parafii Płoty, oraz ks. Jarosław Koch, chrystusowiec – proboszcz sąsiedniej Polskiej Misji Katolickiej w Aulnay-sous-Bois.

Polacy z tej dzielnicy Paryża gromadzą się w kościele Saint-Denys de l’Estrée na liturgii w swoim języku od początku XX wieku. Zawsze towarzyszyła im ikona Pani Jasnogórskiej. Zdarzało się, że przeżywali tu wiele trudnych i niebezpiecznych chwil, m.in. zamachy terrorystyczne. Stąd zrodziła się konieczność zawierzenia całej parafii Matce Najświętszej. Dokonał tego kilka lat temu ks. Wcisło, który zorganizował po raz pierwszy pielgrzymkę wraz z parafianami z Bagnolet na Jasną Górę. Postanowiono zachęcić rodaków modlących się w tym kościele do składania swoich kosztowności, by ufundować na stałe złote korony na głowę Jezusa i Maryi. To wielkie wydarzenie polonijne, wypływające z serca rodaków tu mieszkających, wpisuje się w hołd wdzięczności Matce i Królowej Polski za Jej nieustanną opiekę i pomoc na trudnych drogach emigracyjnego życia.

2021-10-26 12:17

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Matka Boża uważnie przeczytała mój list!

Niedziela Ogólnopolska 35/2012, str. 26

[ TEMATY ]

obraz

Jasna Góra

Matka Boża Częstochowska

duchowość

ARCHIWUM PRYWATNE

Nad oceanem, z kopią Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej

Nad oceanem, z kopią Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej

Galina Maslennikowa mieszka w Moskwie, ale mówi, że gdy tylko jest w Polsce, wstępuje choćby na chwilę na Jasną Górę. Tak jest od sierpnia 1991 r., kiedy napisała list do Matki Bożej. I niespodziewanie szybko dostała odpowiedź.

CZYTAJ DALEJ

Petrosillo: wizyta papieża w Afryce może rzucić światło na obecne tragedie

2023-02-01 18:21

[ TEMATY ]

Kongo

PAP/EPA/CIRO FUSCO

„Mówimy o dwóch kryzysach niestety zapomnianych i trwających już od dłuższego czasu” – podkreśla Marta Petrosillo, dyrektor ds. komunikacji w Caritas Internationalis zapytana o sytuację w Demokratycznej Republice Konga oraz Sudanie Południowym. Kraje, do których wybiera się Papież, przeżywają czas wewnętrznych konfliktów oraz ubóstwa. Ponieważ w mediach o tych problemach się nie wspomina, wizyta Franciszka może stanowić ważny punkt przypominający o przeżywanych tam tragediach.

W obu afrykańskich państwach lokalne Caritas usiłują wspierać cierpiącą ludność. Poza doraźną pomocą humanitarną chodzi również o działania mające doprowadzić do stabilizacji. Wskazuje na to, na przykładzie Konga, Marta Petrosillo, która niedawno spotkała się z głównymi odpowiedzialnymi za działalność Caritas w tych dwóch afrykańskich krajach.

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek przyjął rezygnację bp. Edwarda Dajczaka z urzędu biskupa diecezjalnego

2023-02-02 12:14

[ TEMATY ]

bp Edward Dajczak

Magdalena Pijewska

Bp Edward Dajczak

Bp Edward Dajczak

Papież Franciszek przyjął rezygnację bp. Edwarda Dajczaka z urzędu biskupa diecezjalnego. Tym samym bp Edward Dajczak po ponad 15 latach posługi przechodzi na emeryturę, a nowym biskupem koszalińsko-kołobrzeskim zostaje bp Zbigniew Zieliński, dotychczasowy koadiutor.

Decyzję papieża 2 lutego ogłosiła Nuncjatura Apostolska w Polsce. Informacja została podana do publicznej wiadomości w koszalińskiej katedrze po godz. 12.00.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję