Reklama

Wiara

Czy wiecie, gdzie znajduje się największa kolekcja różańców?

Niedziela Ogólnopolska 44/2021, str. 31

[ TEMATY ]

różaniec

Karol Porwich/Niedziela

...największa kolekcja różańców znajduje się w niepozornym regionalnym muzeum Columbia Gorge Interpretive Center w Stevenson w Stanach Zjednoczonych? Na zwiedzających czeka tam prawie 4 tys. rozmaitych różańcowych koronek, począwszy od tych, których koraliki mają wielkość główki od szpilki, a skończywszy na okazałych, 5-metrowych.

Reklama

Unikatową kolekcję od 1917 r. gromadził Donald A. Brown (1895 – 1975), założyciel Towarzystwa Historycznego Hrabstwa Skamania. Różaniec urzekł kolekcjonera jako uniwersalna forma sztuki. Równocześnie zainteresował się on Różańcem jako modlitwą, co zaowocowało jego nawróceniem i przyjęciem chrztu w Kościele katolickim w 1929 r. Został także tercjarzem w Trzecim Zakonie Dominikańskim.

Gdy o kolekcji Browna zrobiło się głośno, darczyńcy z całego świata zaczęli przysyłać mu różańce. W zbiorach znajdują się m.in. różaniec pobłogosławiony przez św. Ojca Pio oraz inny, pobłogosławiony przez św. Jana Pawła II. Kolekcjoner przywiązywał duże znaczenie do różańca ofiarowanego przez prezydenta Johna F. Kennedy’ego – jest to mały różaniec z drewnianych paciorków, na którym polityk miał się modlić jako żołnierz podczas II wojny światowej. Innymi ważnymi eksponatami są różańce: Lawrence’a Welka – amerykańskiego muzyka i gwiazdora telewizyjnego, Ala Smitha – pierwszego katolika, który kandydował na prezydenta USA w 1928 r., czy też ten związany z Dagiem Hammarskjöldem – tragicznie zmarłym sekretarzem generalnym Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Donald Brown gromadził kolekcję przez ponad pół wieku. Ostatecznie przekazał ją do muzeum w Stevenson, gdzie możemy ją podziwiać w Galerii Duchowych Poszukiwań na najwyższym piętrze tej placówki.

2021-10-26 12:17

Ocena: +5 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kwiaty miłości

Niedziela toruńska 42/2015, str. 6

[ TEMATY ]

różaniec

Ks. Paweł Borowski

Renata uczy Józia

Renata uczy Józia

Jak wyhodować piękne róże? Można zapytać ogrodnika, ale można też zasięgnąć rady mam i ojców, którzy modlą się za swoje dzieci na Różańcu. Gdy zbierze się ich dwudziestka, wówczas powstaje róża różańcowa rodziców odlących się za swoje dzieci. Zakwita najpiękniejsza z róż, bo posadzona na gruncie miłości

Historia powstania modlitwy różańcowej rodziców w intencji dzieci sięga 2001 r. Wtedy w Gdańsku wspólnota modlitewno-ewangelizacyjna zaczęła propagować modlitwę różańcową rodziców, korzystając ze schematu Żywego Różańca. Aby powstała róża, dwadzieścioro rodziców (lub czterdzieścioro, jeśli chcą modlić się razem) deklaruje, że codziennie będzie odmawiało dziesiątkę Różańca w intencji dzieci wszystkich osób skupionych w danej róży. Rodzice rozważają jedną z tajemnic przez miesiąc, po czym następuje wymiana tajemnic. W ten sposób codziennie za każde dziecko odmawiany jest cały Różaniec.

CZYTAJ DALEJ

Akwinata w komplecie

Niedziela Ogólnopolska 7/2021, str. 18-19

[ TEMATY ]

św. Tomasz z Akwinu

St. Thomas Aquinas (Reproduction), Sandro Botticelli (1444 – 1510)

Św. Tomasza z Akwinu najczęściej kojarzymy z Sumą teologii – dziełem napisanym w formie odważnych pytań, uporządkowanym według kwestii i artykułów wyjaśniających argumenty wysuwane przeciw chrześcijańskiej wierze.

Uchodził za człowieka nie koncentrującego się na sobie, ale kierującego słuchaczy w stronę argumentów, które przytaczał, bez emocjonalnego nacisku na inaczej myślących. W ciągu swego niemal 50-letniego życia św. Tomasz z Akwinu (1225-74) napisał wiele dzieł. Oprócz kazań komentował Pismo Święte, choć te aspekty jego aktywności – najczęściej z racji słabego dostępu do tekstów – pozostają nieznane. Przywrócenie ich do intelektualnego i duchowego obiegu przez przygotowanie tłumaczeń, dotarcie do oryginalnych tekstów (przez tzw. wydanie krytyczne), opatrzenie komentarzami – nie będzie jedynie prostym przywróceniem pamięci o tej wybitnej postaci z przeszłości. To szansa na wsłuchanie się w słowa mistrza sztuki myślenia, zaskakującego nieprzemijającą nowością, jak pisał o nim św. Jan Paweł II w encyklice Fides et ratio.

CZYTAJ DALEJ

Porszewice: Warsztaty – dla pracowników łódzkiej kurii

2022-01-29 10:17

ks. Hubert Kempiński

- Posługujemy Tajemnicy i trzeba uważnie w Nią patrzeć, na Nią się otwierać, niedowierzając do końca temu, że wiem, potrafię, zrobię! – mówił abp Grzegorz Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję