Reklama

Porady

Prawnik wyjaśnia

Kto dziedziczy pozwolenie na budowę

Zmarł nagle ojciec rodziny, która buduje dom. Pozwolenie na budowę było wydane na niego, a rodzina chce ją kontynuować. Jak przenieść pozwolenie na członków rodziny?

Odpowiedź eksperta
Decyzja o udzieleniu pozwolenia na budowę wydawana jest na rzecz konkretnego adresata. Nie oznacza to jednak, że musi on rozpocząć i zakończyć inwestycję. Istnieje możliwość przeniesienia pozwolenia na budowę na rzecz nowego inwestora na podstawie art. 40 ustawy – Prawo budowlane. O zmianę pozwolenia na budowę może wystąpić inwestor (albo jego pełnomocnik). Jeżeli została zakupiona nieruchomość, na której realizowane są roboty budowlane na podstawie pozwolenia na budowę i zachodzi konieczność zmiany tego pozwolenia – to przed złożeniem wniosku o jego zmianę należy przenieść na siebie decyzję o pozwoleniu na budowę.

W przypadku śmierci inwestora oraz rozwodu małżonków, na rzecz których pozwolenie na budowę zostało wydane, art. 40 Prawa budowlanego nie znajduje zastosowania.

Co do zasady, decyzje administracyjne skierowane do konkretnych osób nie podlegają dziedziczeniu i wygasają z chwilą śmierci adresata. W Prawie budowlanym nie uregulowano przejścia na spadkobierców praw i obowiązków z decyzji o pozwoleniu na budowę wydanej dla spadkodawcy.

Brak stosownej regulacji w tym zakresie w Prawie budowlanym powoduje konieczność odpowiedniego odwołania się do zasady postępowania administracyjnego, zgodnie z którą w sprawach dotyczących praw zbywalnych lub dziedzicznych w razie zbycia prawa lub śmierci strony w toku postępowania na miejsce dotychczasowej strony wstępują jej następcy prawni.

W orzecznictwie wskazuje się, że decyzja o pozwoleniu na budowę jest ściśle związana z nieruchomością, a nie z osobą inwestora, oraz ma charakter zbywalny.

Nieruchomość wraz z decyzją o pozwoleniu na budowę po śmierci inwestora stanowią łącznie składnik masy spadkowej. Z tego względu po śmierci inwestora z mocy prawa na spadkobierców przechodzą prawa i obowiązki wynikające z decyzji o pozwoleniu na budowę.

Reklama

Uprawnienie do kontynuowania realizacji inwestycji mają spadkobiercy, którzy legitymują się prawomocnym postanowieniem sądu o stwierdzeniu nabycia spadku albo aktem poświadczenia dziedziczenia sporządzonym przez notariusza oraz prawomocną i ostateczną decyzją o pozwoleniu na budowę wydaną na zmarłego inwestora.

Nie ma zatem potrzeby wszczynania odrębnego postępowania administracyjnego o przeniesienie decyzji o pozwoleniu na budowę na spadkobierców, albowiem z mocy prawa nabywają oni prawa i obowiązki wynikające z tej decyzji.

2021-11-02 13:06

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Alimenty po rozwodzie?

Niedziela Ogólnopolska 43/2022, str. 50

[ TEMATY ]

Prawnik wyjaśnia

Karol Porwich/Niedziela

Byłam żoną przy mężu. Teraz gdy się ze mną rozwiódł, zostałam bez środków do życia. Mężowi świetnie się powodzi. Czy mogę go zaskarżyć o alimenty?

CZYTAJ DALEJ

Papież: małżeństwo sakramentalne jest darem i dziełem Boga

2023-01-27 15:28

[ TEMATY ]

Franciszek

pixabay

„Małżonkowie zawierają związek poprzez dobrowolną zgodę, ale to jedynie Duch Święty ma moc uczynić kobietę i mężczyznę jednością” - powiedział papież Franciszek w przemówieniu podczas spotkania z Trybunałem Apostolskim Roty Rzymskiej. Stanowi ona sąd najwyższej instancji w sprawach o stwierdzenie nieważności małżeństwa. Przy okazji spotkań z tym gremium papież porusza zwykle aktualne problemy związane z przeżywaniem i rozumieniem sakramentu małżeństwa w Kościele katolickim.

Ojciec Święty zaznaczył, że istnieje dzisiaj w Kościele pilna potrzeba ponownego odkrycia wartości i znaczenia związku małżeńskiego między kobietą i mężczyzną. Wpływa na to również praktyczna niewiedza zarówno osobista, jak i zbiorowa dotycząca małżeństwa. W zamyśle Bożym dotyczącym małżeństwa, kobieta i mężczyzna podczas zawierania tego sakramentu otrzymują nowe serce, które uzdalnia ich do kochania miłością samego Chrystusa. Dlatego małżeństwo sakramentalne nie jest jedynie uroczystą ceremonią czy wydarzeniem społecznym, nie jest formalnością ani abstrakcyjnym ideałem, ale darem i dziełem samego Boga.

CZYTAJ DALEJ

Jubileusz bp. Mieczysława Cisło. Komunikat Metropolity Lubelskiego

2023-01-30 06:26

Archidiecezja Lubelska

Umiłowani w Chrystusie Panu!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję