Reklama

Niedziela Małopolska

DIECEZJA TARNOWSKA

Młode serca, które biją dla Ojczyzny

To młodzież z Nowego Sącza będzie reprezentować diecezję tarnowską na ogólnopolskim Koncercie Pieśni Patriotycznej Śpiewam mojej Ojczyźnie na Zamku Królewskim w Warszawie.

Niedziela małopolska 45/2021, str. V

[ TEMATY ]

patriotyzm

piosenka

pieśni patriotyczne

patriotyczny

Archiwum szkoły

Wyróżniona młodzież wraz z dyrektorem szkoły i katechetką

Wyróżniona młodzież wraz z dyrektorem szkoły i katechetką

W Sali Koncertowej Zamku Królewskiego 13 listopada w Warszawie wystąpią soliści i zespoły z 15 polskich diecezji. Ze wszystkich zgłoszonych grup z diecezji tarnowskiej do udziału w patriotycznym koncercie wybrano uczniów Zespołu Szkół nr 2 im. Sybiraków w Nowym Sączu.

Docenieni

Celem cyklicznego spotkania muzycznego jest m.in. popularyzowanie tradycji śpiewania pieśni patriotycznych przez dzieci, młodzież i dorosłych, a w tym roku – również kontynuowanie obchodów związanych z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.

Na deskach sceny Zamku Królewskiego stanie 5 uczniów z nowosądeckiej szkoły mundurowej. Jej dyrektor Sławomir Szczerkowski nie krył radości z takiej decyzji rady konkursowej: – Cieszymy się, że nasza młodzież została doceniona. Wierzymy, że wpływ na ten wybór miały wcześniejsze działania podejmowane przez naszą szkołę. Młodzież odwiedza m.in. sądeckie hospicjum i umila pobyt jego podopiecznym poprzez organizowanie patriotycznych spotkań muzycznych. Podobne koncerty organizujemy również dla seniorów z parafii Matki Bożej Niepokalanej w Nowym Sączu, na terenie której znajduje się nasza szkoła.

To będzie przygoda

Opiekę nad grupą zdolnej młodzieży objęła Anna Wantuch, katechetka. Uczniowie zaśpiewają dwie pieśni: Wrzosy oraz Hymn Sybiraków, który jednocześnie jest hymnem ich szkoły. – Jesteśmy szczęśliwi, że spośród 4 zaproponowanych przez nas utworów, wybrano dla nas hymn sybiracki. To będzie ciekawe doświadczenie – śpiewać hymn szkolny, tak ważny dla nas, w stolicy, na Zamku Królewskim – mówi p. Wantuch.

– Cieszy też to, że uczniowie nie tylko wystąpią przed publicznością i będą reprezentować szkołę, ale również odwiedzą szczególne miejsca w Warszawie ważne dla historii Polski. 11 listopada weźmiemy udział w uroczystościach związanych z obchodami kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości – dodaje nauczycielka. Z takiej możliwości cieszą się również uczniowie: – Jesteśmy zadowoleni, że poza występem możemy zwiedzić miejsca, które nie każdy z nas widział – mówi Zuzanna Malarz z klasy maturalnej. Zapytana, dlaczego obrała taką drogą i czym dla niej jest patriotyzm, odpowiedziała: – Większość z nas poszła do szkoły mundurowej ze względów patriotycznych. Myślimy o przyszłości z mundurem. Włączamy się w takie działania jak np. koncert Śpiewam mojej Ojczyźnie, bo chcemy świadczyć o tym, że młodzież nie siedzi tylko przed komputerami, ale angażuje się w działalność kulturalną, społeczną, dobroczynną… A Polska to mój kraj, za którym będę stać murem.

Reklama

Oprócz Zuzanny Malarz, w Zamku Królewskim diecezję tarnowską i Nowy Sącz będą reprezentować: Karolina Szota, Maciej Zielonka, Artur Wójcik i Piotr Ciapała. Młodzi wystąpią w strojach wojskowych podhalańskiej jednostki strzeleckiej.

Koncert, organizowany przez Akcję Katolicką we współpracy z Zamkiem Królewskim w Warszawie, otrzymał patronat narodowy Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Całość wydarzenia zostanie wyemitowana 14 listopada na stronie Akcji Katolickiej w Polsce.

2021-11-03 07:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Post eucharystyczny

Pytanie czytelnika:
Szczęść Boże. Chcę zapytać o post eucharystyczny: co on dokładnie oznacza i kogo obowiązuje? Jan

CZYTAJ DALEJ

Kanada: w wieku 102 lat zmarł najstarszy biskup świata

2022-07-04 13:59

[ TEMATY ]

śmierć

Karol Porwich/Niedziela

W wieku 102 lat zmarł 2 lipca najstarszy biskup katolicki świata. Bp Laurent Noel był emerytowanym ordynariuszem diecezji Trois-Rivieres (Quebec) w Kanadzie. Przez niemal 78 lat był kapłanem a od 59 lat biskupem. Jako biskup pomocniczy Quebecu uczestniczył w trzech sesjach II Soboru Watykańskiego (1962-1965). W latach 1975-1996 kierował diecezją Trois-Rivieres w południowo-wschodniej Kanadzie.

Bo Noel był najstarszym biskupem katolickim od śmierci w listopadzie 2020 roku emerytowanego biskupa San Cristobal de La Laguna na hiszpańskiej Teneryfie, Damiana Iguacen Borau.

CZYTAJ DALEJ

Pamięci Profesorów Lwowskich

2022-07-04 16:54

Magdalena Lewandowska

Od lat pod tym pomnikiem przypominamy ich los, ale nigdy wcześniej napis na tym monumencie „Nasz los przestrogą” nie brzmiał tak dramatycznie jak dziś, gdy na Ukrainie trwa wojna - mówił rektor Politechniki Wrocławskiej prof. Arkadiusz Wójs.

Od lat pod tym pomnikiem przypominamy ich los, ale nigdy wcześniej napis na tym monumencie „Nasz los przestrogą” nie brzmiał tak dramatycznie jak dziś, gdy na Ukrainie trwa wojna - mówił rektor Politechniki Wrocławskiej prof. Arkadiusz Wójs.

Środowisko akademickie Wrocławia uczciło pomordowanych profesorów lwowskich w 81. rocznice rozstrzelania przez Niemców.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą św., której w kościele akademickim Najświętszego Serca Jezusowego przewodniczył salezjanin ks. Mariusz Kostrzewski. W homilii ksiądz katecheta z Akademickiego Liceum Politechniki Wrocławskiej podkreślał, że Jezus pokonał śmierć, w nim mamy życie: – Z perspektywy Jezusa śmierć nie jest ostatecznym końcem, śmierć jest jak sen. Gdy wspominamy ten wielki dramat – który w 1941 roku już w nocy z 3 na 4 lipca rozegrał się we Lwowie, kiedy do domu lwowskich profesorów wdarli się mordercy i zabili nie tylko ich, ale także ich rodziny, bliskich – wiemy, że oni wstaną z tego snu śmierci. Być może już cieszą się Niebem, a być może jeszcze potrzebują naszej modlitwy. Po Mszy św. udamy się pod Pomnik Martyrologii Profesorów Lwowskich. Tutaj modlimy się za ich duszę, a tam będziemy dbać o pamięć poległych profesorów i ich rodzin – mówił kaznodzieja. I dodał: – Najważniejszy nie jest sam pomnik, ale przede wszystkim nasza obecność i nasza pamięć o nich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję