Reklama

Niedziela Małopolska

DIECEZJA TARNOWSKA

Młode serca, które biją dla Ojczyzny

To młodzież z Nowego Sącza będzie reprezentować diecezję tarnowską na ogólnopolskim Koncercie Pieśni Patriotycznej Śpiewam mojej Ojczyźnie na Zamku Królewskim w Warszawie.

Niedziela małopolska 45/2021, str. V

[ TEMATY ]

patriotyzm

piosenka

pieśni patriotyczne

patriotyczny

Archiwum szkoły

Wyróżniona młodzież wraz z dyrektorem szkoły i katechetką

Wyróżniona młodzież wraz z dyrektorem szkoły i katechetką

W Sali Koncertowej Zamku Królewskiego 13 listopada w Warszawie wystąpią soliści i zespoły z 15 polskich diecezji. Ze wszystkich zgłoszonych grup z diecezji tarnowskiej do udziału w patriotycznym koncercie wybrano uczniów Zespołu Szkół nr 2 im. Sybiraków w Nowym Sączu.

Docenieni

Celem cyklicznego spotkania muzycznego jest m.in. popularyzowanie tradycji śpiewania pieśni patriotycznych przez dzieci, młodzież i dorosłych, a w tym roku – również kontynuowanie obchodów związanych z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.

Reklama

Na deskach sceny Zamku Królewskiego stanie 5 uczniów z nowosądeckiej szkoły mundurowej. Jej dyrektor Sławomir Szczerkowski nie krył radości z takiej decyzji rady konkursowej: – Cieszymy się, że nasza młodzież została doceniona. Wierzymy, że wpływ na ten wybór miały wcześniejsze działania podejmowane przez naszą szkołę. Młodzież odwiedza m.in. sądeckie hospicjum i umila pobyt jego podopiecznym poprzez organizowanie patriotycznych spotkań muzycznych. Podobne koncerty organizujemy również dla seniorów z parafii Matki Bożej Niepokalanej w Nowym Sączu, na terenie której znajduje się nasza szkoła.

To będzie przygoda

Opiekę nad grupą zdolnej młodzieży objęła Anna Wantuch, katechetka. Uczniowie zaśpiewają dwie pieśni: Wrzosy oraz Hymn Sybiraków, który jednocześnie jest hymnem ich szkoły. – Jesteśmy szczęśliwi, że spośród 4 zaproponowanych przez nas utworów, wybrano dla nas hymn sybiracki. To będzie ciekawe doświadczenie – śpiewać hymn szkolny, tak ważny dla nas, w stolicy, na Zamku Królewskim – mówi p. Wantuch.

– Cieszy też to, że uczniowie nie tylko wystąpią przed publicznością i będą reprezentować szkołę, ale również odwiedzą szczególne miejsca w Warszawie ważne dla historii Polski. 11 listopada weźmiemy udział w uroczystościach związanych z obchodami kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości – dodaje nauczycielka. Z takiej możliwości cieszą się również uczniowie: – Jesteśmy zadowoleni, że poza występem możemy zwiedzić miejsca, które nie każdy z nas widział – mówi Zuzanna Malarz z klasy maturalnej. Zapytana, dlaczego obrała taką drogą i czym dla niej jest patriotyzm, odpowiedziała: – Większość z nas poszła do szkoły mundurowej ze względów patriotycznych. Myślimy o przyszłości z mundurem. Włączamy się w takie działania jak np. koncert Śpiewam mojej Ojczyźnie, bo chcemy świadczyć o tym, że młodzież nie siedzi tylko przed komputerami, ale angażuje się w działalność kulturalną, społeczną, dobroczynną… A Polska to mój kraj, za którym będę stać murem.

Reklama

Oprócz Zuzanny Malarz, w Zamku Królewskim diecezję tarnowską i Nowy Sącz będą reprezentować: Karolina Szota, Maciej Zielonka, Artur Wójcik i Piotr Ciapała. Młodzi wystąpią w strojach wojskowych podhalańskiej jednostki strzeleckiej.

Koncert, organizowany przez Akcję Katolicką we współpracy z Zamkiem Królewskim w Warszawie, otrzymał patronat narodowy Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Całość wydarzenia zostanie wyemitowana 14 listopada na stronie Akcji Katolickiej w Polsce.

2021-11-03 07:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Patriotyczne śpiewanie

Niedziela sosnowiecka 47/2021, str. IV

[ TEMATY ]

piosenka

koncert patriotyczny

Piotr Lorenc/Niedziela

Ks. Sylwester Kulka podsumowuje konkurs

Ks. Sylwester Kulka podsumowuje konkurs

V Konkurs Piosenki i Pieśni Patriotycznej zorganizowała parafia Macierzyństwa NMP w Bolesławiu.

Koncert laureatów odbył się 7 listopada, poprzedziła go Msza św. celebrowana przez Pasterza diecezji sosnowieckiej bp. Grzegorza Kaszaka. Podczas liturgii honorową asystę utworzyli żołnierze kompanii honorowej 34. dywizjonu rakietowego Obrony Powietrznej z Bytomia pod dowództwem ppłk. Grzegorza Gduli, a o oprawę muzyczną zadbała orkiestra wojskowa.

CZYTAJ DALEJ

#TrzymajSięMaryi: Uważna i pokorna. Czy wszystko musisz wiedzieć od razu?

2022-05-23 21:00

[ TEMATY ]

Maryja

Rozważania majowe

#TrzymajSięMaryi

Ks. Michał Lubowicki

Adobe.Stock.

Pierwsze, czego Maryja nas tutaj uczy, to uważność. Uważność na ludzkie kłopoty. Wzrok dyskretny, ale przenikliwy – zdolny i chcący dostrzec, że komuś czegoś właśnie zabrakło.

Trzeciego dnia odbywało się wesele w Kanie Galilejskiej i była tam Matka Jezusa. Zaproszono na to wesele także Jezusa i Jego uczniów. A kiedy zabrakło wina, Matka Jezusa mówi do Niego: «Nie mają już wina». Jezus Jej odpowiedział: «Czyż to moja lub Twoja sprawa, Niewiasto? Czyż jeszcze nie nadeszła godzina moja?». Wtedy Matka Jego powiedziała do sług: «Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie». Stało zaś tam sześć stągwi kamiennych przeznaczonych do żydowskich oczyszczeń, z których każda mogła pomieścić dwie lub trzy miary. Rzekł do nich Jezus: «Napełnijcie stągwie wodą!». I napełnili je aż po brzegi. Potem do nich powiedział: «Zaczerpnijcie teraz i zanieście staroście weselnemu!». Oni zaś zanieśli. A gdy starosta weselny skosztował wody, która stała się winem – nie wiedział bowiem, skąd ono pochodzi, ale słudzy, którzy czerpali wodę, wiedzieli – przywołał pana młodego i powiedział do niego: «Każdy człowiek stawia najpierw dobre wino, a gdy się napiją, wówczas gorsze. Ty zachowałeś dobre wino aż do tej pory». Taki to początek znaków uczynił Jezus w Kanie Galilejskiej. Objawił swoją chwałę i uwierzyli w Niego Jego uczniowie. J 2,1-11.

CZYTAJ DALEJ

Trzy odsłony lekcji miłości

2022-05-23 22:07

Marzena Cyfert

Poświęcenie figury św. Rity w parafii Trójcy Świętej we Wrocławiu

Poświęcenie figury św. Rity w parafii Trójcy Świętej we Wrocławiu

W liturgiczne wspomnienie św. Rity w parafii Trójcy Świętej we Wrocławiu miała miejsce Eucharystia z poświęceniem róż oraz figury patronki spraw trudnych. Modlitwie przewodniczył ks. Adam Błaszczyk, opiekun Wspólnoty Rodzin św. Rity. Słowo Boże wygłosił ks. Jakub Łukowski.

Nawiązując do Ewangelii, kapłan mówił o trzech odsłonach lekcji miłości, którą daje nam Jezus. Pierwsza z nich jest taka, że sam Bóg pragnie zbliżyć się do nas. – To On nas szuka, to z Jego inicjatywy, postanowienia i pragnienia każdy z nas zaistniał. Najpierw w Bożym umyśle, później na tej ziemi otrzymał dar życia. Jestem tak cenny dla Boga, że to nie ja muszę Boga szukać. To On mnie szuka. To jest pierwsza odsłona potrójnej lekcji miłości – mówił ks. Łukowski. Podkreślał, że Bóg pozwala nam się czuć bezpiecznie, nie musimy się bać, że On o nas zapomni. Miłość Boga do człowieka jest uprzedzająca, stąd też pochodzi pokój ludzi modlących się.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję