Reklama

Niedziela Lubelska

Dzieła miłosierdzia

W Domu Spotkania w Dąbrowicy lubelska Caritas realizuje nowe projekty pomocowe.

Niedziela lubelska 45/2021, str. I

[ TEMATY ]

Caritas

dom pomocy społecznej

Caritas Archidiecezji Lubelskiej

Podczas uroczystego otwarcia

Podczas uroczystego otwarcia

Arcybiskup Stanisław Budzik poświęcił Dzienny Dom Pomocy oraz Mieszkania Wspomagane Wspierane. Po niezbędnym remoncie i dostosowaniu wnętrz części domu rekolekcyjnego, bezpieczne schronienie znajdzie w nich kilkadziesiąt osób: starszych, ubogich, niesamodzielnych, bezdomnych. – Cieszę się, że lubelska Caritas powołuje kolejne dzieła miłosierdzia – powiedział ksiądz arcybiskup.

– Bardzo mi zależy na tym, aby przy każdym z naszych domów prowadzona była stała działalność skierowana bezpośrednio do człowieka potrzebującego pomocy. W Lubinie to m.in. Dzienny Ośrodek dla Osób Bezdomnych i świetlica dla dzieci, a w Krasnymstawie Centrum Charytatywne z domowym hospicjum. Do tych miejsc dołączył Dom Spotkania w Dąbrowicy. Dzięki dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020 podjęliśmy się realizacji dwóch projektów – powiedział Niedzieli ks. Paweł Tomaszewski, dyrektor Caritas Archidiecezji Lubelskiej.

Wyjście naprzeciw potrzebom bliźniego, dobry pomysł, odpowiednie środki i wytężona praca przyniosły owoce. 22 października została otwarta dzienna świetlica dla 20 seniorów. – Chcemy, by osoby starsze, które są niesamodzielne przez ograniczenia ruchowe, zdrowotne nie były odosobnione w domach w czasie, gdy ich bliscy pracują, ale by mogły czuć się potrzebne. W świetlicy prowadzone są całodzienne zajęcia pod opieką wykwalifikowanej kadry. Seniorzy mogą korzystać z sali rehabilitacyjnej i kaplicy – wyjaśnia ksiądz dyrektor. Dzienny Dom Pomocy powstał w ramach projektu Równe szanse – droga do godnego życia osób niesamodzielnych.

Drugi projekt to mieszkania dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. 16 osób zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem może zamieszkać w 5 mieszkaniach. Caritas Archidiecezji Lubelskiej stworzyła nie tylko przytulny dom, ale też system kompleksowego wsparcia, umożliwiający osiągniecie niezależności przez mieszkańców czy ich integrację ze społecznością lokalną. Mieszkania Wspomagane Wspierane są częścią projektu Włączeni – mieszkania wspomagane wspierane drogą do samodzielności.

Więcej na www.lublin.caritas.pl

2021-11-03 07:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Przybylski: Kościół częstochowski trwa w służbie potrzebującym

„Kapłani wraz z wiernymi niosą pomoc nie tylko parafianom, ale również placówkom medycznym i opiekuńczym w swoich regionach – napisał na stronie archidiecezji częstochowskiej (archiczest.pl) bp Andrzej Przybylski, biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej.

„W ogólnodiecezjalnej kweście na rzecz pomocy szpitalowi NMP w Częstochowie organizowanej przez Caritas i fundację SMS z Nieba, wzięło udział ponad 250 księży i kilka zgromadzeń zakonnych, którzy zebrali kwotę blisko 200 tysięcy złotych. Pozwoli to na zakup przynajmniej jednego respiratora i innego potrzebnego sprzętu medycznego” – pisze bp Przybylski i dodaje, że kapłani z poszczególnych regionów archidiecezji częstochowskiej wsparli m.in. szpital w Myszkowie, Radomsku, Wieluniu, Zawierciu, Częstochowie.

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek napisał do polskiej parafii w Londynie, pozdrawiając również anglikanów

2023-02-04 18:56

[ TEMATY ]

Franciszek

mizar_21984/fotolia.com

Parafia św. Wojciecha w Londynie jest fenomenem na skalę światową między innymi dlatego, że korzysta z gościnności kościoła anglikańskiego. Papież Franciszek najpierw pobłogosławił kopię jasnogórskiej ikony do tego kościoła, a ostatnio proboszcz parafii ks. Bartosz Rajewski otrzymał odpowiedź na swój list.

– W październiku 2022 roku miałem okazję spotkać się z Ojcem Świętym Franciszkiem. Papież pobłogosławił wówczas ikonę Czarnej Madonny dla naszych parafii św. Wojciecha (katolicka) i św. Kutberta (anglikańska). Mogliśmy dłuższą chwilę porozmawiać (jak na warunki audiencji generalnej) o naszym unikatowym i pionierskim projekcie ekumenicznym. Ojciec Święty był żywo zainteresowany tym tematem. Spojrzał mi głęboko w oczy i powiedział (o ekumenizmie): "Innej drogi nie ma". Przekazałem też Franciszkowi ważny list dotyczący naszej wspólnoty. Obiecał, że list przeczyta i na niego odpisze. Odpowiedź nadeszła pod koniec stycznia – opowiada w rozmowie z KAI ks. Bartosz Rajewski.

CZYTAJ DALEJ

Sudan Południowy/ Papież: odłóżmy broń nienawiści i zemsty

2023-02-05 10:34

PAP/EPA/CIRO FUSCO

Na zakończenie wizyty w Sudanie Południowym papież Franciszek odprawił w niedzielę w stolicy kraju Dżubie mszę, w której uczestniczyło ponad 100 tysięcy osób. Odłóżmy broń nienawiści i zemsty - apelował.

W homili papież powiedział, że wierzący są powołani do tego, by w radości, z wdzięcznością dawać świadectwo o przymierzu z Bogiem, pokazując, że "jesteśmy ludźmi zdolnymi do tworzenia więzi przyjaźni, do życia w braterstwie, do budowania dobrych relacji międzyludzkich, by nie dopuścić do tego, by zapanowało zepsucie zła, choroba podziałów, brud nieuczciwych interesów, plaga niesprawiedliwości".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję