Reklama

Niedziela Lubelska

Jedynemu Bogu

W seminarium duchownym w Lublinie nowy rok akademicki rozpoczęło 52 alumnów.

Niedziela lubelska 45/2021, str. V

[ TEMATY ]

seminarium

Lublin

inauguracja roku akademickiego

Karol Kapica/MSD

Pierwszy rok w seminarium rozpoczęło 12 alumnów

Pierwszy rok w seminarium rozpoczęło 12 alumnów

W niedzielę, 24 października, w Metropolitalnym Seminarium Duchownym odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2021/2022. Wydarzeniu towarzyszyło biskupie wezwanie bł. kard. Stefana Wyszyńskiego ,,Soli Deo”. Witając zgromadzonych gości, rektor ks. dr hab. Jarosław Marczewski nawiązał do kleryckich lat Prymasa Tysiąclecia. Jak podkreślił, duchowa i intelektualna formacja jest fundamentem przyszłej posługi kapłanów. Alumn Wyszyński zapisał na kartce dziesięć myśli, duchowych wskazówek na drogę podążania za Bogiem, które przez całe kapłańskie życie nosił w brewiarzu. „Mówić mało, żyć bez hałasu, pracować systematycznie, unikać marzycielstwa” – to niektóre z zapisanych rad, które konsekwentnie realizował.

Podczas uroczystości w poczet studentów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II zostało włączonych 12 alumnów rozpoczynających studia teologiczne i wchodzących na drogę rozeznawania powołania do kapłaństwa. Klerycy złożyli ślubowanie, a immatrykulacji dokonał ks. prof. Przemysław Kantyka, dziekan Wydziału Teologii KUL. Zwracając się do studentów, podkreślił potrzebę rzetelnego zgłębiania wiedzy, aby budować chrześcijańskie widzenie świata i człowieka przez pryzmat Ewangelii.

Wykład inauguracyjny wygłosiła dr Ewa Czaczkowska, historyk, dziennikarka, publicystka i autorka obszernej biografii kard. Stefana Wyszyńskiego. Prelegentka przybliżyła zgromadzonym zręczność pasterskiej i politycznej działalności Prymasa Tysiąclecia w czasach PRL. Szczególnie podkreśliła wpływ kard. Wyszyńskiego na odradzanie się w Polsce społeczeństwa obywatelskiego. Wydarzeniami przypominającymi Polakom tożsamość narodową były inicjowane przez prymasa obchody 1000-lecia Chrztu Polski oraz peregrynacja obrazu Matki Bożej Częstochowskiej po całym kraju. Zdaniem Czaczkowskiej, te wydarzenia przygotowały grunt pod powstanie „Solidarności” w 1980 r.

Reklama

Do osoby i dzieła bł. kard. Stefana Wyszyńskiego nawiązał również abp Stanisław Budzik, który przypomniał o jego trosce o lubelskie seminarium. Błogosławiony Stefan Wyszyński jako biskup lubelski w 1946 r. przyczynił się do odzyskania części straconego w 1939 r. gmachu na potrzeby seminarium, a ostatnią czynnością posługi pasterskiej w Lublinie było udzielenie święceń diakonatu 30 stycznia 1949 r. Dzień później bp Wyszyński opuścił Lublin i udał się do Gniezna.

Uroczystość w MSD zakończyła się pasterskim błogosławieństwem i odśpiewaniem akademickiego hymnu Gaudeamus igitur przez chór seminaryjny pod dyrekcją ks. Tomasza Lisieckiego. W bieżącym roku akademickim formację w Metropolitalnym Seminarium Duchownym rozpoczęło ponad 50 alumnów, a w wykładach uczestniczy niemal stu kleryków ze znajdujących się na terenie Lublina seminariów diecezjalnych i zakonnych.

2021-11-03 07:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo do alumnów WSD: Oparciem dla spełnionej nadziei jest Osoba Zbawiciela.

[ TEMATY ]

WSD Częstochowa

inauguracja roku akademickiego

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Oparciem dla spełnionej nadziei i motywów życia nie mogą być media społecznościowe, czy uznanie religii w pozycji instytucji charytatywnej, lecz Osoba Zbawiciela, Jezusa Chrystusa – powiedział w homilii metropolita częstochowski abp Wacław Depo. Przewodniczył on 1 października Mszy św. w kościele seminaryjnym pw. Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana z okazji inauguracji nowego roku akademickiego w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie. Indeksy uczelni odebrało w tym roku 6 nowych alumnów oraz 2 barci Oratorian św. Filipa Neri.

Mszę św. koncelebrowali m.in. bp Grzegorz Kaszak, ordynariusz diecezji sosnowieckiej, ks. prał. Ryszard Selejdak, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie. W inauguracji wzięli udział przedstawiciele uczelni wyższych, m. in. Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie, Akademii Katolickiej w Warszawie, Politechniki Częstochowskiej, Uniwersytetu im. Jana Długosza w Częstochowie, Wyższego Instytutu Teologicznego w Częstochowie.

CZYTAJ DALEJ

Doświadczenie choroby to też powołanie

2022-07-02 18:14

[ TEMATY ]

choroba

Adobe.Stock.pl

O tym, że doświadczenie choroby, zgoda na cierpienie jest realizacją powołania mówił bp Jerzy Mazur, biskup ełcki do pielgrzymów zgromadzonych u Matki Bożej Studzieniczańskiej. W pierwszą sobotę lipca do diecezjalnego Sanktuarium Matki Bożej w Studzienicznej przybyli chorzy i z niepełnosprawnością oraz wspólnota Cichych Pracowników Krzyża na doroczną Diecezjalną Pielgrzymkę Chorych i Niepełnosprawnych.

Pielgrzymom towarzyszyli ich opiekunowie, kapelani szpitali, pielęgniarki, kapłani z diecezji. Przybyłych diecezjan powitał ks. Szymon Klimaszewski, diecezjalny duszpasterz Służby Zdrowia oraz ks. kan. Wojciech Stokłosa, kustosz sanktuarium.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: trwa 28. Światowy Zjazd i Pielgrzymka Kresowian

2022-07-03 17:02

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

- My, Kresowianie dobrze rozumiemy nieszczęście wojny. Spieszymy z pomocą Ukrainie, od pierwszych chwil, ale naszym obowiązkiem jest troska o prawdę historyczną i pamięć o Polakach pomordowanych na Wschodzie - mówią. Na Jasnej Górze trwa 28. Światowy Zjazd i Pielgrzymka Kresowian. Złożone zostało niezwykłe wotum - replika „Pomnika wołyńskiego”, który po wielu latach starań stanął w Lublinie.

- Pamięć o ofiarach zbrodni ukraińskiego ludobójstwa jest też pamięcią o Polsce. Kresy to wyraz bólu i cierpienia, symboliczna droga krzyżowa, którą przeszedł naród polski - przypominają Kresowianie i to, że tylko na Wołyniu, zginęło ok. 100 tys. Polaków.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję