Reklama

Zdrowie

Lekarz radzi

Które zapalenie może być groźne?

Jesienią wszyscy jesteśmy narażeni na nawracające infekcje górnych dróg oddechowych. Co warto o nich wiedzieć?

Niedziela Ogólnopolska 46/2021, str. 55

[ TEMATY ]

zdrowie

Adobe.Stock

Anna Wyszyńska: Czy zapalenie oskrzeli jest częstą chorobą? Jakie są jej objawy i czy jest ona niebezpieczna?

Dr n. med. Włodzimierz Wróbel: W okresie jesienno-zimowym jest to dość często występująca choroba. U pacjenta, który zgłasza się do lekarza z powodu kaszlu, gorączki i wykrztuszania wydzieliny, może występować zarówno ostre zapalenie górnych dróg oddechowych, jak i zapalenie oskrzeli. Obie choroby najczęściej są spowodowane przez wirusy, nie zagrażają życiu i mają tendencję do samoograniczenia bez leczenia lub pod wpływem leczenia objawowego. Tu jednak gorący apel do pacjentów, którzy taki zespół dolegliwości nazywają zwykle grypą – przy tego typu objawach trzeba położyć się do łóżka, pić dużo ciepłych płynów, zażywać witaminę C, a jeżeli gorączka przekroczy 38oC – wziąć lek przeciwgorączkowy, o ile nie jesteśmy na niego uczuleni. Ten rodzaj infekcji nie wymaga włączenia antybiotyku. Sama choroba nie jest niebezpieczna, ale ewentualne powikłania już są. Dlatego od początku trzeba dać organizmowi szansę na zebranie sił do walki z infekcją. Jeżeli natomiast objawy, a zwłaszcza gorączka, trwają dłużej niż 4 dni, gdy zwiększa się częstość oddechu, chory ma duszność – trzeba zgłosić się do lekarza.

Podobno co roku jedna na 100 osób w Polsce choruje na zapalenie płuc. Czym się ono różni od zapalenia oskrzeli?

Część objawów jest podobna: kaszel, gorączka do 38oC, odkrztuszanie wydzieliny. Inna jest częstość rytmu serca, która przy zapaleniu płuc wynosi powyżej 100 uderzeń na minutę, i częstotliwość oddechu – powyżej 25 oddechów na minutę. Czasami występują, choć nie zawsze, zmiany osłuchowe. Rozstrzygającym badaniem, które pozwala na rozpoznanie, czy mamy do czynienia z zapaleniem płuc, jest rentgen klatki piersiowej. Zapalenie płuc ma najczęściej etiologię, czyli przyczynę, bakteryjną i wymaga leczenia antybiotykami. Wiemy, że w erze przedantybiotykowej była to zwykle choroba śmiertelna, dzisiaj również zapalenie płuc może zagrażać życiu pacjenta.

Reklama

Wracając do zapalenia oskrzeli – z jakimi powikłaniami wiąże się ta choroba?

Jeżeli w czasie infekcji będziemy chodzić do pracy z gorączką, nie zadbamy o nawodnienie organizmu i dużą dawkę wypoczynku, to mogą wystąpić powikłania ze strony różnych narządów – najczęstszym jest zapalenie płuc lub zapalenie opłucnej z wysiękiem. Bardzo niebezpiecznym powikłaniem jest zapalenie mięśnia sercowego. Wirus, atakując mięsień sercowy, może doprowadzić do kardiomiopatii, a w konsekwencji do takiej niewydolności, w której konieczny może być przeszczep serca. Innymi powikłaniami nawracającego wirusowego zapalenia oskrzeli mogą być: niewydolność nerek, astma lub POChP. To są sytuacje, które mogą być potencjalnie niebezpieczne dla chorego, a których można uniknąć, gdy pozostanie się w domu.

Co można zrobić, aby poprawić komfort chorego w domu?

Jeżeli chodzi o pielęgnację, to o ile chory nie cierpi na niewydolność krążenia, ważne jest dobre nawodnienie organizmu. Pomocne może być oklepywanie oraz stosowanie syropów rozrzedzających wydzielinę i ułatwiających odkrztuszanie. Dieta powinna być lekkostrawna, ale pożywna. Korzystne jest stosowanie dużych dawek witaminy C, która co prawda nie jest „cudownym” lekiem, ale jest dobrym przeciwutleniaczem. Przy tego typu infekcji warto pozostać w domu raczej o jeden dzień dłużej niż o dzień za krótko.

Jak zapobiegać tego typu infekcjom?

Ważne są szczepionki. Po 50. roku życia trzeba przynajmniej raz zaszczepić się przeciw pneumokokom. Warto stosować sezonowe szczepionki przeciw grypie, zwłaszcza gdy ktoś ma tendencję do zapadania na tego typu infekcje. Obowiązkowo powinni się szczepić pacjenci, którzy chorują na cukrzycę, niewydolność nerek, astmę i POChP.

2021-11-09 08:59

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Spotkanie ze św. Hildegardą

Co roku, od ponad dziesięciu lat, w liturgiczne wspomnienie św. Hildegardy z Bingen jej czciciele spotykają się na wspólnej modlitwie w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Legnicy. Również i w tym roku w dzień 17 września tj. dzień śmierci świętej, o godz. 18 została odprawiona Msza św. w intencji wszystkich czcicieli św. Hildegardy. Eucharystii przewodniczył ks. Bogusław Drożdż, który w słowie skierowanym do zebranych przedstawiając historie życia doktorów Kościoła, m.in. św. Tomasza z Akwinu i Anzelma z Canterbury, przybliżył zebranym osobę i dzieło św. Hildegardy, jako tej, która już 7 października br. zostanie włączona do grona doktorów Kościoła. Kult św. Hildegardy, jej naukę i dietę, „przywiozła” z Niemiec do Legnicy pani Alfreda Walkowska. „Przed kilkunastu laty, będąc w Niemczech bardzo poważnie zachorowałam - wspomina pani Alfreda. Dowiedziałam się wtedy o diecie św. Hildegardy. Zastosowałam jej wskazania i wyleczyłam się. Hildegarda jest wyjątkowa - kontynuuje pani Alfreda - a dzięki jej poradom, programowi zdrowia lepiej funkcjonujemy, gdyż jej przesłanie łączy sferę fizyczną z duchową. Wraz ze wzrostem zainteresowania jej sposobami leczenia i przy mojej inicjatywie udało się stworzyć Polskie Centrum św. Hildegardy, które dzisiaj mieści się przy ul. Piłsudskiego 24 w Legnicy. Później powstało stowarzyszenie, którego celem jest szerzenie dzieła św. Hildegardy. Skupia ono osoby zainteresowanie istotnie wyjątkową działalnością Mistrzyni z Bingen. Stowarzyszenie to, noszące nazwę Krąg Przyjaciół Świętej Hildegardy, gromadzi osoby z Polski i z zagranicy.
Warto dodać, że właśnie w tym legnickim kościele kult tej Świętej jest rozwijany i gromadzi coraz to większe rzesze jej czcicieli. Tam też pojawił się piękny obraz z wizerunkiem św. Hildegardy. Przed tym obrazem, co miesiąc odmawiana jest specjalna litania oraz przez jej wstawiennictwo zanoszone są do Boga prośby i podziękowania. A w ostatnim czasie jej wielkie dzieło „Scivias” zostało przetłumaczone na j. polski i wydane w formie książkowej, aby każdy mógł poznać naukę tej mistyczki z Bingen. Po Mszy św. wszyscy czciciele św. Hildegardy spotkali się na poczęstunku, gdzie każdy mógł spróbować orkiszowych smakołyków.

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski w liście na Adwent: mamy powstać ze snu obojętności i przyzwyczajenia

2022-11-25 19:15

[ TEMATY ]

list

adwent

prymas Polski

Episkopat.news

„Sen to symbol życiowego odrętwienia, bierności i wycofania, a także nieumiejętności czytania Bożych znaków w swoim życiu. To również obraz oddalenia człowieka od Boga i niewiary. Warto na początku Adwentu zadać sobie pytanie: co dziś jest moim duchowym snem?” – pisze Prymas Polski abp Wojciech Polak w liście na Adwent 2022.

„Noc się posunęła, a przybliżył się dzień” – nawiązując do słów wprowadzających Kościół w tegoroczny Adwent arcybiskup gnieźnieński przyznaje, że dobrze ilustrują one to, co dokonało się przez przyjście na świat Jezusa Chrystusa – prawdziwego Światła zwyciężającego wszelki mrok.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Dzień skupienia dla diakonów stałych

2022-11-26 14:58

[ TEMATY ]

Jasna Góra

diakonat stały

Karol Porwich/Niedziela

Dzień skupienia przed nowym rokiem liturgicznym przeżywali dziś na Jasnej Górze diakoni stali. - Powierzamy się Maryi, umacniamy się w miłości do Boga, Kościoła, w służbie bliźnim - podkreślali. Na mocy święceń diakoni stali są duchownymi, ale utrzymują się z pracy zawodowej, mogą mieć rodziny (założone przed święceniami). Mogą udzielać sakramentu chrztu, udzielać Komunii świętej, błogosławić małżeństwa czy wygłaszać kazania. Swoje powołanie realizują także angażując się w dzieła charytatywne. W Polsce jest ich ponad 80.

Opiekę nad nimi sprawuje bp Rudolf Pierskała, który przewodniczył dziś Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję