Reklama

Wiadomości

Obserwator

PANDEMIA
Atak koronawirusa

Czwarta fala epidemii przybiera na sile. Znów odnotowano wzrost zakażeń; konkretnie – 30-procentowy wzrost tydzień do tygodnia w połowie listopada. Co gorsza, gwałtownie wzrosła też liczba pacjentów chorych na COVID-19. W szpitalach jest coraz mniej wolnych łóżek dla zakażonych koronawirusem. Przygotowano ponad 19 tys. łóżek dla pacjentów z COVID-19, z czego ponad 14 tys. jest już zajętych. Najwięcej nowych przypadków potwierdzono w województwach: mazowieckim (2474) i śląskim (880). Rządzący nie zamierzają jednak wprowadzać dodatkowych obostrzeń. – Nie planujemy lockdownu znanego z poprzednich fal zachorowań. Jeśli obecnie obowiązujące restrykcje będą skrupulatnie przestrzegane, na pewno ocalimy wiele ludzkich istnień. Lockdown był rozwiązaniem, kiedy nie mieliśmy innych narzędzi walki z wirusem. Dziś dysponujemy szczepionkami i nasz los jest w naszych rękach – stwierdził premier Mateusz Morawiecki. – Mimo dużej liczby zakażeń szpitale są obciążone w mniejszym stopniu niż w czasie poprzednich fal, bo zakażenia i ciężki przebieg choroby są rzadsze, m.in. wśród seniorów, którzy dali nam dobry przykład i są jedną z grup z największym odsetkiem zaszczepionych.
w.d.

WATYKAN
Chrystus obecny

W ubogich jest obecny Chrystus – powiedział papież Franciszek po modlitwie Anioł Pański w niedzielę 14 listopada na placu św. Piotra w Watykanie. Po udzieleniu apostolskiego błogosławieństwa zachęcił do aktywnej troski o ubogich oraz do podejmowania działań na rzecz ochrony naturalnego środowiska człowieka. Przypominając o V Światowym Dniu Ubogich, obchodzonym pod hasłem: „Ubogich zawsze macie u siebie”, papież wskazał, że choć ludzkość się rozwija, to ubodzy wciąż są wśród nas, a w nich jest obecny Chrystus. Nawiązał też do swej wcześniejszej wizyty w Asyżu, gdzie wysłuchał świadectw i modlił się z ubogimi. Zachęcił zgromadzonych, by czynili to samo i zapewnił, że dobrze im to zrobi. Wyraził też wdzięczność za wszystkie inicjatywy solidarności z ubogimi w diecezjach i parafiach na świecie.
j.k.

Reklama

BYDGOSZCZ
Nowy ordynariusz młodej diecezji

13 listopada odbył się uroczys- ty ingres nowego ordynariusza diecezji bydgoskiej – bp. Krzysztofa Włodarczyka do katedry świętych Marcina i Mikołaja. Uczestniczyli w nim m.in. nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, który przewodniczył Liturgii, oraz abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP, i biskup toruński Wiesław Śmigiel, który pełnił funkcję administratora apostolskiego diecezji bydgoskiej do czasu objęcia jej przez nowego ordynariusza.

– Pokornie uwzględniam okoliczności, w których papież Franciszek mianował mnie biskupem bydgoskim – powiedział w homilii bp Włodarczyk, przywołując beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego, Rok św. Józefa oraz 100. rocznicę urodzin sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego. Zaznaczył, że właśnie te wydarzenia i te postaci wpływają na styl i program jego posługi biskupiej dla ludu Bożego 17-letniej diecezji bydgoskiej. Symbolem stał się również pastorał, który bp Włodarczyk odebrał z rąk nuncjusza apostolskiego, bowiem w 1949 r. otrzymał go bł. kard. Stefan Wyszyński i przez wszystkie lata swojej prymasowskiej posługi używał go w tej świątyni.

Na zakończenie Liturgii bp Włodarczyk zawierzył swoją pasterską posługę Matce Bożej Pięknej Miłości i błogosławionemu biskupowi Michałowi Kozalowi – patronom diecezji bydgoskiej.

Biskup Krzysztof Włodarczyk urodził się 25 lutego 1961 r. w Sławnie. W 1981 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Gościkowie-Paradyżu, gdzie wówczas studiowali klerycy z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Święcenia prezbiteratu otrzymał 21 czerwca 1987 r. Jego pierwszą placówką wikariuszowską była parafia Matki Bożej Częstochowskiej w Lipiu, gdzie poznał bliżej Ruch Światło-Życie. W latach 1990 – 2005 był diecezjalnym duszpasterzem rodzin, obrońcą węzła małżeńskiego w Sądzie Biskupim, asystentem kościelnym Wspólnoty Dzieci Łaski Bożej, moderatorem diecezjalnym Domowego Kościoła. Ksiądz Włodarczyk przez cały czas swojej posługi kapłańskiej angażował się także w duszpasterstwo trzeźwościowe. 21 lutego 2005 r. ukończył studia w zakresie teologii pastoralnej na Wydziale Teologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, broniąc pracę doktorską pt. Model duchowości małżeńskiej i rodzinnej we współczesnych ruchach rodzinnych w Polsce. W roku akademickim 2006/2007 pełnił funkcję wicerektora Wyższego Seminarium Duchownego w Koszalinie. W latach 2007-16 był dyrektorem Wydziału Duszpasterskiego Kurii Biskupiej. Papież Franciszek 7 maja 2016 r. mianował go biskupem pomocniczym diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. 21 września bp Krzysztof Włodarczyk został mianowany biskupem diecezji bydgoskiej.
m.k

Reklama

AUSTRALIA
Zagrożona wolność

Arcybiskup Peter Comensoli alarmuje, że planowane przez rząd poprawki dotyczące kwestii religijnych do ustawy o równych szansach poważnie ograniczą prawa organizacji wyznaniowych do zarządzania swoją działalnością zgodnie z ich wiarą i sumieniem. Według planów, szkoły prowadzone przez wspólnoty wyznaniowe stracą prawo doboru kadry na podstawie tego, czy kandydaci wyznają fundamentalne wartości nauczane w szkole. – Jestem głęboko zaniepokojony, że rząd może zacząć mówić ludziom wierzącym, co powinno być dla nich ważne w ich organizacjach religijnych – skomentował projekt abp Comensoli. Zaznaczył, że szkoły katolickie są „światłem zaufania i odznaczają się gościnnością właśnie dlatego, że są prowadzone w oparciu o wiarę i wartości katolickie”. Archidiecezja Melbourne zwróciła się do rządu o ponowne rozpatrzenie tej ustawy.
j.k.

KANONIZACJA
Na ołtarze

Po przerwie spowodowanej pandemią w Watykanie 15 maja 2022 r. odbędzie się kanonizacja – podała Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych. W poczet świętych zaliczonych zostanie siedmioro błogosławionych, wśród nich: Karol de Foucauld – francuski konwertyta i pustelnik, który choć żył w Algierii, wywarł znaczący wpływ na Kościół XX wieku, oraz Łazarz Devasahayam – XVIII-wieczny hinduski konwertyta i męczennik. Pozostali przyszli święci to: Cezary de Bus, Ludwik Maria Palazzolo, Justyn Maria Russolillo, Maria Franciszka od Jezusa (Anna Maria Rubatto) i Maria Dominika Mantovani.
w.d.

Reklama

KRAJ RAJ
Likwidują „Memoriał”

W Rosji trwa rehabilitacja Związku Sowieckiego. Ostatnio władze podjęły próbę likwidacji Stowarzyszenia „Memoriał”, które przez ponad 30 lat ujawniało represje z czasów komunistycznych, upominało się o pamięć i prawdę historyczną, a także broniło w Rosji praw człowieka. Angażowało się też w sprawy polskie, zajmując się m.in. badaniem zbrodni popełnionych przez Sowietów na Polakach, m.in. w Katyniu. Prokuratura Generalna złożyła wniosek do Sądu Najwyższego o likwidację „Memoriału”, gdyż według niej narusza on Konstytucję Rosji. Rozprawa ma się odbyć 25 listopada. Wniosek o likwidację stowarzyszenia potępiła m.in. Komisja Europejska.
j.k.

CHINY
Zasponsorują represje?

Human Rights Watch krytykuje sponsorów zimowych igrzysk olimpijskich w Chinach, które mają się odbyć na początku przyszłego roku, za przemilczanie naruszania praw człowieka w tym państwie. Sophie Richardson, dyrektor HRW w Chinach, ostrzega, że firmy te będą kojarzone z wydarzeniem sportowym naznaczonym cenzurą i represjami. Organizacja zwraca uwagę na represje chińskiego rządu wobec Ujgurów, oraz w Hongkongu, kontrolę mediów i masową inwigilację. Do sponsorów MKOl należą: Intel, Omega, Panasonic, Samsung, Procter & Gamble, Toyota, Visa, Airbnb, Atos, Bridgestone, Coca-Cola, Allianz i Alibaba.
j.k.

USA
Rekordowo nisko

Już tylko 42% obywateli USA pozytywnie ocenia prezydenturę Joego Bidena. Zdaniem 71% Amerykanów, ich kraj zmierza w złym kierunku. To poważny sygnał ostrzegawczy dla rządzących demokratów. Specjaliści podkreślają, że co prawda Amerykanie są z siebie zadowoleni, ale z tego, kto im przewodzi – już nie. W kolejnych wyborach w 2025 r. Biden ma już nie kandydować. Z reprezentantem demokratów może się zetrzeć były republikański prezydent USA Donald Trump, który nie zszedł ze sceny politycznej. Nie byłby bez szans, ale problemem może być jego wiek: wtedy będzie miał 79 lat, czyli rok więcej niż liczy teraz Biden.
j.k.

2021-11-16 11:33

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Obserwator

KAZACHSTAN
Bez kolorowej rewolucji

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: 100-lecie piotrkowskiej parafii

2022-12-03 10:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Po co ten kościół, po co ta decyzja sprzed 100 lat o tym, że tu ma być parafia. Do dzisiaj mamy takie przekonanie, że pierwszą, podstawową przestrzenią spotkania naszego z Jezusem jest parafia. Kościół ma wiele różnych rzeczywistości – ten kościół nie powstał jako parafialny – mamy w Kościele zakony, wspólnoty, stowarzyszenia, ale w całej tej różnorodności pierwszym i najważniejszym doświadczeniem Jezusa dla człowieka jest parafia! – mówił abp Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję