Reklama

Jasna Góra

Człowiek Jasnej Góry

Ojciec Jerzy Tomziński – jedyny paulin, który pamięta Jasną Górę z okresu prawie całego stulecia zmarł tuż przed swoimi 103. urodzinami.

Niedziela Ogólnopolska 47/2021, str. 8

[ TEMATY ]

o. Jerzy Tomziński

Bożena Sztajner/Archiwum Niedzieli

Nikt dłużej niż on – najstarszy w świecie paulin – nie mieszkał w jasnogórskim klasztorze. Sam o sobie mówił, że jest „człowiekiem Jasnej Góry”.

Żywa legenda

Ojciec Jerzy urodził się 24 listopada 1918 r. – w czasie gdy Polska zrzucała kajdany niewoli. Wzrastał więc wraz z Niepodległą i wpisał się wyraziście w jej historię. To jedna z najbardziej fascynujących postaci Kościoła katolickiego w Polsce. Przez kolejne dekady był naocznym świadkiem dziejów Polski i Kościoła, stał się też inspiratorem przełomowych wydarzeń – m.in. zainicjował 8 grudnia 1953 r., wraz z Marią Okońską z Instytutu Prymasowskiego, narodową modlitwę o uwolnienie kard. Stefana Wyszyńskiego, co dało początek tradycji codziennego Apelu Jasnogórskiego. Jako przeor Jasnej Góry był głównym organizatorem uroczystości złożenia Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego 26 sierpnia 1956 r. Był najdłużej żyjącym polskim uczestnikiem II Soboru Watykańskiego.

Historyczne spotkania

W swoim życiu o. Jerzy osobiście zetknął się z osobami, które dostąpiły chwały ołtarzy, m.in. ze św. Matką Teresą z Kalkuty czy bł. kard. Stefanem Wyszyńskim. Za wyjątkowy przywilej uznawał spotkanie ze św. Ojcem Pio. Na Jasnej Górze spotykał lub podejmował jako gospodarz tego miejsca różne osoby – od koronowanych głów oraz światowych polityków, przez wielkich ludzi kultury, po zwykłych pielgrzymów. Był też świadkiem wizyt w murach Jasnej Góry zbrodniarzy: Adolfa Hitlera, Hansa Franka, Hermana Göringa i Heinricha Himmlera. Przeżył komunę, z którą zmagał się w powojennej Polsce. Na jego oczach rodziła się Solidarność i wraz z nim Polska rozpoczęła swój marsz ku demokracji.

Ojciec Jerzy Tomziński dwukrotnie był generałem Zakonu Paulinów, trzykrotnie pełnił funkcję przeora Jasnej Góry. Spotkał się z kilkoma papieżami: Piusem XII, Janem XXIII, Pawłem VI, św. Janem Pawłem II, którego znał osobiście, Benedyktem XVI, i Franciszkiem. Był też jednym z najważniejszych świadków świętości swego wielkiego przyjaciela – Prymasa Tysiąclecia.

Reklama

Człowiek medialny

Dzięki jego tekstom i współpracy z różnymi redakcjami w charakterze rzecznika prasowego przez dziesiątki lat jasnogórskie wydarzenia mogły być relacjonowane na bieżąco, głównie przez Radio Watykańskie, Biuletyn Biura Prasowego Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski oraz Niedzielę, a także przez inne media. Był wspaniałym gawędziarzem, który z ogromnym poczuciem humoru i ze swadą wspominał przeszłość; odsłaniał wręcz sensacyjne wątki różnych spotkań, w których centrum znalazł się w swoim życiu. Do końca swoich dni śledził i komentował bieżące wydarzenia.

Dokumentacja życia

Jasnogórską przestrzeń, w której przez wiele dekad mieszkał o. Tomziński, zarejestrował na swoich zdjęciach Marcin Szpądrowski. Fotograf często towarzyszył o. Jerzemu z aparatem również wtedy, gdy opuszczał on klasztor i mimo swego sędziwego wieku podejmował różne aktywności. Dzięki temu powstały unikatowe zdjęcia, które przedstawiają najświeższe wydarzenia z życia zakonnika – efektem tego jest wystawa Ojciec Jerzy Tomziński Niepodległy. Będzie można zobaczyć na niej fotografie dokumentujące rocznice urodzin o. Jerzego Tomzińskiego: 100., 101. i 102., a także najnowsze zdjęcia, m.in. z beatyfikacji kard. Wyszyńskiego, w której uczestniczył.

Wystawę Marcina Szpądrowskiego można obejrzeć w trzech miejscach: w Sali Rycerskiej na Jasnej Górze (do 6 grudnia; wernisaż – 24 listopada o godz. 16, wcześniej o godz. 15.30 – Msza św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej), w częstochowskim Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II (do 16 grudnia; wernisaż – 7 grudnia o godz. 16) oraz w rodzinnej miejscowości o. Jerzego – w Gminnym Ośrodku Kultury w Przystajni (do 30 grudnia; wernisaż 17 grudnia o godz. 16).

2021-11-16 11:33

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

100 lat kończy dziś o. Jerzy Tomziński, paulin

[ TEMATY ]

o. Jerzy Tomziński

Bożena Sztajner/Niedziela

Jasna Góra była moją życiową legitymacją, twierdzi o. Jerzy Tomziński, paulin obchodzący dziś setną rocznicę urodzin. To żywa historia Kościoła i Ojczyzny. Inicjator Apelu Jasnogórskiego, peregrynacji kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej, uczestnik Soboru Watykańskiego II, przyjaciel kilku papieży i kard. Stefana Wyszyńskiego, organizator uroczystości millenijnych i VI Światowego Dnia Młodzieży. O godz. 15.30 w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze odprawiona zostanie jubileuszowa Msza św. dziękczynna.

Jerzy Tomziński urodził się 24 listopada 1918r. w Przystajni koło Częstochowy. Do Zakonu Paulinów wstąpił jako 17-latek. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1944 r. na Jasnej Górze. Studiował w Krakowie i Częstochowie filozofię i teologię, a prawo kanoniczne w Rzymie na Papieskim Uniwersytecie „Gregorianum”. W 1962 r. zrobił doktorat z prawa kanonicznego. Był kustoszem Jasnej Górze (1945-1948), jej przeorem (1952-1957 i 1990-1993). W 1963 r. został generałem Zakonu i funkcję tę sprawował przez 12 lat. W 1959r. był świadkiem zapowiedzi zwołania Soboru Watykańskiego II przez papieża św. Jana XXIII oraz świadkiem uroczystego otwarcia Soboru w 1962 roku. Należał do grupy 66 polskich ojców soborowych. Jako generał paulinów uczestniczył w ostatniej, czwartej sesji trwającej od 14 września do 8 grudnia 1965 roku. Pracował również przez 30 lat w Maryjnej Komisji Episkopatu Polski.

CZYTAJ DALEJ

Być solą ziemi i światłem świata

Niedziela Ogólnopolska 6/2020, str. IV

[ TEMATY ]

homilia

Adobe.Stock.pl

Dzisiejsza Liturgia Słowa zachęca nas do ponownej refleksji nad tym, czym jest chrześcijańskie świadectwo wiary. Święty Paweł pisze, że być uczniem Chrystusa to nie błyszczeć słowem i mądrością, by nie okazało się, że zamiast Chrystusa niesiemy siebie. Kiedy jesteśmy postawieni na świeczniku, potrzebujemy autentycznej pokory, która w św. Pawle przejawiała się w prawdzie o własnej słabości i bojaźni. Rzec by można współczesnym językiem, że Paweł, głosząc Ewangelię, miał po prostu tremę – świadom wielkiej odpowiedzialności, która została na nim złożona. Głosząc Chrystusa, chciał ukryć niejako siebie samego, tak by nasza wiara opierała się wyłącznie na Bogu, a nigdy na człowieku, który przecież może być zawodny.

CZYTAJ DALEJ

Trzęsienie ziemi: co najmniej 1541 osób zginęło w Turcji i 783 w Syrii

2023-02-06 14:57

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/EPA/YAHYA NEMAH

W trzęsieniu ziemi, które w poniedziałek nad ranem nawiedziło południowo-wschodnią Turcję, zginęło 1541 osób - poinformowała turecka rządowa agencja ds. sytuacji nadzwyczajnych i klęsk żywiołowych (AFAD). Kataklizm dotknął również północno-zachodnią Syrię, w której zginęły co najmniej 783 osoby.

W poprzednim bilansie ofiar w Turcji przedstawionym przez prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana informowano o 912 zabitych, ponad 5,3 tys. rannych i ponad 2,8 tys. zniszczonych budynków.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję