Reklama

Król grawerów na znaczku pocztowym

22 października do obiegu został wprowadzony znaczek pocztowy emisji „100. rocznica urodzin Czesława Słani”. Wydawnictwo filatelistyczne jest wspólną inicjatywą Poczty Polskiej oraz Poczty Szwedzkiej.

Niedziela Ogólnopolska 47/2021, str. 28

Czesław Słania (1921 – 2005) – artysta grafik, rytownik, światowej sławy grawer znaczków. Był nazywany „królem grawerów”, „dürerem XX wieku”, „obywatelem świata” i „czarodziejem rylca”. Dla poczt czterdziestu trzech krajów zaprojektował 1070 znaczków o różnorodnej tematyce: od portretów osób panujących, polityków, aktorów, ludzi kultury i noblistów, przez faunę i florę, historię i kulturę, aż po sport. Jego nazwisko wpisano do Księgi rekordów Guinnessa jako twórcy rekordowej liczby wygrawerowanych znaczków pocztowych. Jest uważany za geniusza, który miał mistrzowskie wyczucie perspektywy i formy. Jego prace cechuje niezwykła precyzja i kunszt, czego dowodem są liczne nagrody i odznaczenia (projekty sześciokrotnie uznawane za najpiękniejsze znaczki świata).

Na znaczku (prezentowanym obok) przedstawiono wizerunek Czesława Słani podczas wykonywania rytu. Wzdłuż lewego boku umieszczono napis „Polska”, jego wartość – 15,30 zł oraz tytuł: „100. rocznica urodzin Czesława Słani”.

Na oprawie bloku umieszczono: w lewym górnym rogu – fotografię legitymacyjną Czesława Słani, poniżej – małą lupę i projekt znaczka „Bitwa pod Grunwaldem”, który stanowił pracę dyplomową Słani. W górnym prawym rogu znajduje się kolejna lupa, zaś wzdłuż prawego boku bloku – rylec. W projekcie znaczka zawarte są również mikroteksty, które odnoszą się do zabiegów artystycznych Słani. Są one ciekawostką filatelistyczną dla kolekcjonerów.

Reklama

Z pełną ofertą filatelistyczną Poczty Polskiej można się zapoznać na stronach internetowych:

www.filatelistyka.poczta-polska.pl

www.poczta-polska.pl/sklep/

Pytania dotyczące wydawanych znaczków można przesłać na adres mailowy: biuro.filatelistyka@poczta-polska.pl .

2021-11-16 11:33

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Adwentowe opowieści o przodkach Mesjasza

2022-11-28 14:49

[ TEMATY ]

Biblia

"Od Abrahama do Jezusa" to seria krótkich filmików, w których bp Piotr Przyborek opowiada o przodkach Mesjasza ujętych przez św. Mateusza w pierwszym rozdziale Ewangelii.

CZYTAJ DALEJ

Kecharitomene - musical o Matce Bożej

2022-11-29 10:59

ks. Waldemar Wesołowski

W poniedziałek 28 listopada, w auli Szkoły Zakonu o. Pijarów w Bolesławcu miała miejsce premiera musicalu Kecharitomene – czyli Pełna łaski.

To muzyczne dzieło, przedstawione na początku adwentu, opowiada o duchowych przeżyciach Maryi, jakie towarzyszyły jej od momentu zwiastowania do wniebowzięcia. Dzieło muzyczne, którego autorem jest o. Dominik Bochenek, zostało wykonane przez uczniów szkoły pijarskiej. W premierze wzięło udział wiele osób, które mocno przeżyły te treści, podkreśla o. Dominik Bochenek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję