Reklama

Prasa zagraniczna

Stan zagrożenia

Dramatyczna staje się sytuacja epidemiczna na greckiej górze Athos. Z dnia na dzień gwałtownie przybywa zakażeń SARS-CoV-2, co spowodowane jest przede wszystkim postawą samych mnichów, którzy bagatelizują koronawirusa, nie przestrzegając zaleceń sanitarnych. Zdaniem części ekspertów, sytuacja wymknęła się spod kontroli. Przeraża przede wszystkim bardzo wysoki odsetek ofiar choroby. Na Athos co dwudziesty chory na COVID-19 umiera.

agenzia fides
Wielka strata

Katolicy w Indonezji stanowią 2,9% (niecałe 7 mln) ponad 230-milionowej populacji. Tym większy jest ból po stracie ponad 120 osób konsekrowanych, które od stycznia do września 2021 r. zmarły z powodu COVID-19. Ta ponadnormatywna w porównaniu ze statystykami w całym społeczeństwie liczba zgonów ma jeden powód: kapłani i siostry zakonne byli wierni misji, którą wybrali w chwili decyzji o poświęceniu się Bogu, a która zakłada bycie wśród ludzi nie tylko w kościołach, ale i w szpitalach, szkołach, domach opieki, sierocińcach, przytułkach, gdzie nieustannie byli wystawieni na kontakt z patogenem. Można te postawy nazwać heroizmem, tym bardziej że poziom opieki zdrowotnej w Indonezji jest niski, a dostęp do środków niezbędnych w leczeniu COVID-19 znacznie bardziej utrudniony niż w państwach bogatej Północy. Niełatwo będzie uzupełnić tę lukę, bo choć Indonezja notuje wzrost liczby powołań do stanu duchownego, to formacja trwa tam nawet kilkanaście lat.

REUTERS
Kobiecy number one

W Watykanie pracuje coraz więcej kobiet, które zajmują coraz wyższe stanowiska. Raffaella Petrini ma 52 lata, jest siostrą zakonną i właśnie została nazwana przez media „kobiecym numerem jeden” w Watykanie. Franciszek powołał ją na stanowisko sekretarza generalnego Gubernatoratu Państwa Watykańskiego, czyli prezydenta miasta. Siostrze Petrini będzie podlegać ponad 2 tys. pracowników, m.in. służby porządkowe, strażacy, pracownicy muzeum. Papież powiedział niedawno, że u kobiet szczególnie ceni ich zmysł ekonomiczny, dlatego ostatnia nominacja jest zgodna z jego przekonaniami. Wcześniej do gremium doradczego Sekretariatu ds. Ekonomii Ojciec Święty powołał aż sześć pań. Nie ogranicza jednak roli kobiet tylko do spraw ekonomii – jedną z ostatnich wyjątkowo ważnych nominacji było powołanie Nathalie Becquart na stanowisko podsekretarza w sekretariacie Synodu Biskupów, który jest kluczową instytucją w pontyfikacie obecnego papieża.

Reklama

LA STAMPA
Zemsta

Jak mogło dojść do tak skandalicznej pomyłki sądowej, a w istocie do niesprawiedliwego wyroku, przez który kard. George Pell przesiedział 13 miesięcy w więzieniu? To pytanie padło w wywiadzie, którego duchowny udzielił trzem największym włoskim dziennikom. Odpowiedział, że stał się ofiarą wojny kulturowej; że w swych poglądach był wyrazisty i z odwagą bronił wartości konserwatywnych, przez co naraził się drugiej stronie.

The Washington Post
Planowa sekularyzacja

Czy sekularyzacja, której doświadczają społeczeństwa Zachodu, to zjawisko naturalne czy sterowany proces? Coraz więcej wskazuje na to, że nie jest to skutek wolnego wyboru jednostek, ale starannie sterowany proces inżynierii społecznej, który ma na celu wykluczenie z życia społecznego religii, a w przypadku społeczeństw zachodnich – chrześcijaństwa. Zwrócił na to uwagę przewodniczący Konferencji Episkopatu USA i jednocześnie metropolita Los Angeles abp José H. Gomez. Nawiązując do nowych ruchów społecznych, np. Black Lives Matter, ocenił, że są to pseudoreligie, substytut prawdziwej religii i element celowych wysiłków, „aby wymazać chrześcijańskie korzenie społeczeństwa i stłumić wszelkie wpływy chrześcijańskie”. Tragiczna śmierć George’a Floyda, zabitego przez funkcjonariuszy policji w Minneapolis, pokazała, że nierówności rasowe i ekonomiczne są w naszych społeczeństwach obecne, ale jednocześnie została wykorzystana do stworzenia głęboko ateistycznej ideologii.

2021-11-16 11:33

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prasa zagraniczna

Kiedy oni przestaną kłamać?

CZYTAJ DALEJ

Rzeczniczka prawdziwej emancypacji

Doświadczyła wielorakich cierpień wynikających z niewolnictwa, a jednak stała się świadkiem prawdziwej miłości i wolności.

Bakhita, urodzona w Sudanie, w wieku ok. 7 lat została porwana i stała się niewolnicą. Wielokrotnie była sprzedawana kolejnym właścicielom. Ostatecznie jako niewolnica znalazła się na służbie u matki i żony pewnego generała, gdzie każdego dnia była chłostana aż do krwi. Pozostały jej po tym 144 blizny. Odzyskała wolność dopiero wtedy, gdy znalazła się w rękach Callista Legnaniego, włoskiego konsula. Wraz z nim udała się do Włoch, by zajmować się jego rodziną. To właśnie tam, w Wenecji, zrodziło się jej powołanie do życia zakonnego. Benedykt XVI napisał o tym wydarzeniu w swojej encyklice Spe salvi: „Znając tak okrutnych «panów», których do tej pory była własnością, tu Bakhita poznała «Pana» całkowicie innego, żyjącego Boga, Boga Jezusa Chrystusa – w dialekcie weneckim, którego się nauczyła, nazywała Go «Paron» (Pan). Do tej pory znała tylko panów, którzy ją poniżali i maltretowali albo – w najlepszym przypadku – uważali ją za użyteczną niewolnicę. Teraz natomiast usłyszała o istnieniu «Parona», który jest ponad wszystkimi panami, jest Panem panów, oraz że ten Pan jest dobry, jest uosobieniem dobroci” (n. 3).

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Solidarni z Aleppo - zbiórka dla poszkodowanych w trzęsieniu ziemi

2023-02-08 14:38

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Caritas Łódź

Pod hasłem „Solidarni z Aleppo”, Caritas Archidiecezji Łódzkiej i Stowarzyszenie „Dom Wschodni – Domus Orientalis” prowadzą zbiórkę pieniędzy na pomoc poszkodowanym w wyniku trzęsienia ziemi na pograniczu Turcji i Syrii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję