Reklama

Prasa zagraniczna

Stan zagrożenia

Dramatyczna staje się sytuacja epidemiczna na greckiej górze Athos. Z dnia na dzień gwałtownie przybywa zakażeń SARS-CoV-2, co spowodowane jest przede wszystkim postawą samych mnichów, którzy bagatelizują koronawirusa, nie przestrzegając zaleceń sanitarnych. Zdaniem części ekspertów, sytuacja wymknęła się spod kontroli. Przeraża przede wszystkim bardzo wysoki odsetek ofiar choroby. Na Athos co dwudziesty chory na COVID-19 umiera.

agenzia fides
Wielka strata

Katolicy w Indonezji stanowią 2,9% (niecałe 7 mln) ponad 230-milionowej populacji. Tym większy jest ból po stracie ponad 120 osób konsekrowanych, które od stycznia do września 2021 r. zmarły z powodu COVID-19. Ta ponadnormatywna w porównaniu ze statystykami w całym społeczeństwie liczba zgonów ma jeden powód: kapłani i siostry zakonne byli wierni misji, którą wybrali w chwili decyzji o poświęceniu się Bogu, a która zakłada bycie wśród ludzi nie tylko w kościołach, ale i w szpitalach, szkołach, domach opieki, sierocińcach, przytułkach, gdzie nieustannie byli wystawieni na kontakt z patogenem. Można te postawy nazwać heroizmem, tym bardziej że poziom opieki zdrowotnej w Indonezji jest niski, a dostęp do środków niezbędnych w leczeniu COVID-19 znacznie bardziej utrudniony niż w państwach bogatej Północy. Niełatwo będzie uzupełnić tę lukę, bo choć Indonezja notuje wzrost liczby powołań do stanu duchownego, to formacja trwa tam nawet kilkanaście lat.

REUTERS
Kobiecy number one

W Watykanie pracuje coraz więcej kobiet, które zajmują coraz wyższe stanowiska. Raffaella Petrini ma 52 lata, jest siostrą zakonną i właśnie została nazwana przez media „kobiecym numerem jeden” w Watykanie. Franciszek powołał ją na stanowisko sekretarza generalnego Gubernatoratu Państwa Watykańskiego, czyli prezydenta miasta. Siostrze Petrini będzie podlegać ponad 2 tys. pracowników, m.in. służby porządkowe, strażacy, pracownicy muzeum. Papież powiedział niedawno, że u kobiet szczególnie ceni ich zmysł ekonomiczny, dlatego ostatnia nominacja jest zgodna z jego przekonaniami. Wcześniej do gremium doradczego Sekretariatu ds. Ekonomii Ojciec Święty powołał aż sześć pań. Nie ogranicza jednak roli kobiet tylko do spraw ekonomii – jedną z ostatnich wyjątkowo ważnych nominacji było powołanie Nathalie Becquart na stanowisko podsekretarza w sekretariacie Synodu Biskupów, który jest kluczową instytucją w pontyfikacie obecnego papieża.

Reklama

LA STAMPA
Zemsta

Jak mogło dojść do tak skandalicznej pomyłki sądowej, a w istocie do niesprawiedliwego wyroku, przez który kard. George Pell przesiedział 13 miesięcy w więzieniu? To pytanie padło w wywiadzie, którego duchowny udzielił trzem największym włoskim dziennikom. Odpowiedział, że stał się ofiarą wojny kulturowej; że w swych poglądach był wyrazisty i z odwagą bronił wartości konserwatywnych, przez co naraził się drugiej stronie.

The Washington Post
Planowa sekularyzacja

Czy sekularyzacja, której doświadczają społeczeństwa Zachodu, to zjawisko naturalne czy sterowany proces? Coraz więcej wskazuje na to, że nie jest to skutek wolnego wyboru jednostek, ale starannie sterowany proces inżynierii społecznej, który ma na celu wykluczenie z życia społecznego religii, a w przypadku społeczeństw zachodnich – chrześcijaństwa. Zwrócił na to uwagę przewodniczący Konferencji Episkopatu USA i jednocześnie metropolita Los Angeles abp José H. Gomez. Nawiązując do nowych ruchów społecznych, np. Black Lives Matter, ocenił, że są to pseudoreligie, substytut prawdziwej religii i element celowych wysiłków, „aby wymazać chrześcijańskie korzenie społeczeństwa i stłumić wszelkie wpływy chrześcijańskie”. Tragiczna śmierć George’a Floyda, zabitego przez funkcjonariuszy policji w Minneapolis, pokazała, że nierówności rasowe i ekonomiczne są w naszych społeczeństwach obecne, ale jednocześnie została wykorzystana do stworzenia głęboko ateistycznej ideologii.

2021-11-16 11:33

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prasa zagraniczna

Putin mobilizuje prawosławnych

CZYTAJ DALEJ

MŚ 2022 - Polska - Arabia Saudyjska 2:0

2022-11-26 16:11

[ TEMATY ]

sport

piłka nożna

PAP/EPA/Ronald Wittek

W porównaniu ze zremisowanym we wtorek 0:0 spotkaniem z Meksykiem w pierwszym składzie trener Czesław Michniewicz nie wystawił Jakuba Kamińskiego, Sebastiana Szymańskiego i Nicoli Zalewskiego. W ich miejsce wybiegli Arkadiusz Milik, Przemysław Frankowski i Krystian Bielik (cała trójka weszła z ławki rezerwowych w inauguracyjnym spotkaniu).

Po raz 136. w reprezentacji wystąpił jej kapitan Robert Lewandowski, a po raz 101. - Kamil Glik. Natomiast dla Grzegorza Krychowiaka był to 96. mecz w kadrze narodowej.

CZYTAJ DALEJ

Adwentowe Czwartki na Nowym Dworze [Zaproszenie]

2022-11-26 19:59

Karol Porwich/Niedziela

Duszpasterze parafii Opatrzności Bożej we Wrocławiu Nowym Dworze ul. Nowodworska 64, zapraszają na „Adwentowe Czwartki na Nowym Dworze”. W ramach wydarzenia sprawowana będzie Msza św. roratnia, podczas której wygłoszona zostanie tematyczna homilia. Po Eucharystii nastąpi wystawienie Najświętszego Sakramentu i rozpocznie się Uwielbienie Chrystusa Eucharystycznego. Na poszczególne czwartki zostały zaproszone zespoły i diakonie muzyczne, które swoim śpiewem wprowadzą w klimat adwentowy i uwielbieniowy. Wydarzenie odbywa sie pod patronatem Niedzieli Wrocławskiej.

Roraty dla młodzieży i dorosłych* - 4 homilie liturgiczne + Uwielbienie

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję