Reklama

Wiara

Matka Boża z Socavón

...w boliwijskiej części Andów znajduje się jedna z najwyżej położonych figur na świecie? To wizerunek Matki Bożej z Socavón, patronki górników i miasta Oruro, szczególnie mocno czczonej w tym regionie.

Monumentalna figura wznosi się na wysokości 3845 m n.p.m. Znajduje się na Wzgórzu św. Barbary na zachód od górniczego Oruro. Mierzy 45,5 m wysokości, z czego ponad 8 m przypada na podstawę rzeźby, w której została ulokowana mieszcząca ok. 80 osób kaplica. Monument wykonano z zastosowaniem technik zabezpieczających przed ruchami sejsmicznymi, które często nawiedzają okolice miasta.

Uwagę przykuwa okazała korona wieńcząca skronie Maryi, połyskująca w mocnym andyjskim słońcu. Wykonana z aluminium i przyozdobiona kryształowymi inskrypcjami waży 500 t, ma wysokość 4,80 m i średnicę 4 m. Płaszcz Maryi zdobi 140 otworów okiennych w kształcie gwiazd, przez które można podziwiać górską panoramę. We wnętrzu statuy kryje się aż osiem pięter.

Reklama

Figura, choć powstała zaledwie 8 lat temu, zdołała na dobre wpisać się w panoramę okolicy. Odzwierciedla maryjną duchowość mieszkańców Oruro. W przeddzień otwarcia majestatycznej rzeźby Benedykt XVI pobłogosławił budowniczych za pośrednictwem nuncjusza apostolskiego w Boliwii i podziękował im za podjęty trud.

Każdego roku – szczególnie w okolicach święta Matki Bożej Gromnicznej – do Matki Bożej z Socavón pielgrzymują tysiące pątników nawet z najdalszych zakątków Boliwii.

2021-11-16 11:33

Ocena: +10 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież do Akcji Katolickiej: słuchajcie konkretnych kobiet i mężczyzn

2022-11-28 15:19

[ TEMATY ]

Akcja Katolicka

Akcja Katolicka

„Trudne czasy mogą zostać podjęte jako wyzwanie i przemienić się w czas nadziei” – napisał Franciszek do przedstawicieli Akcji Katolickiej. Zebrali się oni w Rzymie, gdzie wybrali nowe władze na poziomie centralnym.

W liście Papież obok problemów kryzysu postpandemicznego i wzrastającej przemocy wymienił także „odradzający się w niektórych miejscach indywidualizm”, związany z dynamiką samozbawienia. Ojciec Święty napisał, że „jest przekonany, iż Bóg oczekuje od Kościoła Trzeciego Tysiąclecia, aby duch synodalny zakorzenił się w jego sposobie bycia, co oznacza ćwiczenie wspólnego podążania w tym samym kierunku”. Dlatego też zachęcał nowych liderów Akcji Katolickiej, aby byli ludźmi słuchającymi. „Mam nadzieję, że nie będziecie zarządcami zza biurka, sterty papierów lub poprzez Zooma, i że nie popadniecie w pokusę planowania, rządzenia przez dekrety i odwoływania się do propozycji sprzed lat, które były dobre i użyteczne kiedyś, ale dziś być może nie są już aktualne - czytamy w liście – „Po pierwsze słuchajcie konkretnych kobiet i mężczyzn, starszych, młodych i dzieci, dotykajcie konkretu ich życia, cichych krzyków wypisanych na ich twarzach, protestu ukrytego w głębi”. Papież wezwał następnie do wrażliwości na znaki czasu, bo – jak zaznaczył – „Kościół nie może być na marginesie historii, uwikłany we własne sprawy, żyjący w swojej bańce”. Lud Boży ma bowiem misję „przemieniania historii z jej trudnościami i sprzecznościami w historię zbawienia”. Na zakończenie Papież dziękował członkom Akcji Katolickiej za podjęcie wyzwania i pobłogosławił ich.

CZYTAJ DALEJ

Adwentowe opowieści o przodkach Mesjasza

2022-11-28 14:49

[ TEMATY ]

Biblia

"Od Abrahama do Jezusa" to seria krótkich filmików, w których bp Piotr Przyborek opowiada o przodkach Mesjasza ujętych przez św. Mateusza w pierwszym rozdziale Ewangelii.

CZYTAJ DALEJ

Komisja Dialogu KEP-PRE o agresji Rosji na Ukrainę i pomocy uchodźcom wojennym

2022-11-29 09:49

[ TEMATY ]

episkopat

Episkopat News

Ekumeniczne konsekwencje agresji Rosji na Ukrainę, współpraca między Kościołami w niesieniu pomocy uchodźcom wojennym oraz przygotowania do przyszłorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan - były m.in. tematem posiedzenia Komisji ds. Dialogu między Konferencją Episkopatu Polski a Polską Radą Ekumeniczną, które odbyło się w poniedziałek 28 listopada w Warszawie.

Publikujemy komunikat ze spotkania:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję