Reklama

Książki

Święty – nie tylko od prezentów

Nakładem wydawnictwa Biały Kruk ukazał się pięknie ilustrowany album, który wprowadza nas w świąteczny czas i przypomina, że św. Mikołaj to nie czerwony krasnal ani starszy pan z brzuszkiem.

Jeżeli jednak taki obraz pojawił się komuś przed oczyma, to znak, że należy sięgnąć po tę publikację. Bo choć świąteczny zwyczaj roznoszenia prezentów został dziś przykryty grubą warstwą komercji, to źródła tej pięknej tradycji sięgają III i IV wieku, kiedy to Mikołaj z Miry dał niezwykłe świadectwo chrześcijańskiej miłości bliźniego.

Sam Mikołaj był wymodlonym prezentem dla swoich rodziców, którzy długo nie mogli się doczekać potomka. Ich syn okazał się zdolnym, energicznym i pobożnym człowiekiem, który został kapłanem, a później biskupem. Był niezłomnym stróżem wiary, przez co wielokrotnie padał ofiarą prześladowań, ale podczas licznych tortur nigdy nie zdradził Chrystusa. Pragnął Go naśladować we wszystkim. Szczególnie wziął sobie do serca przypowieść o bogatym młodzieńcu, ponieważ sam pochodził z zamożnej rodziny. Po śmierci rodziców rozdał zatem odziedziczony spadek potrzebującym. Jest to historyczny fakt, z którego przez wieki wyrosła piękna tradycja obdarowywania się prezentami. Zmarł w połowie IV wieku, właśnie 6 grudnia; odszedł do Pana w powszechnej opinii świętości. Po śmierci bp. Mikołaja natychmiast rozwinął się wokół jego osoby kult.

Dziś św. Mikołaj jest jednym z najbardziej znanych świętych całego chrześcijańskiego świata, choć wielu zapomniało, kim naprawdę była ta wielka postać. W barwny sposób w przedstawionej książce przypominają o tym Jolanta Sosnowska – słowem, a mistrz fotografii Adam Bujak – obrazem. W literackiej opowieści autorka przypomina historyczną postać św. Mikołaja z Miry, ukazując jego niezwykłe życie, które do dziś pozostaje niedoścignionym wzorem cnót. Adam Bujak, dokumentując fenomenalne dzieła sztuki przedstawiające świętego biskupa, udowadnia, jak szeroko kult św. Mikołaja jest rozpowszechniony w Polsce i na całym świecie. W ten sposób pokolenia artystów oddały hołd człowiekowi, który w swej radykalnej miłości do Jezusa potrzeby innych zawsze stawiał ponad swoimi.

Reklama

Paradoksem zatem jest, że blisko 1,6 tys. lat po śmierci św. Mikołaja jego karykatura stała się symbolem niepohamowanej konsumpcji. Tym bardziej warto sięgnąć po tę książkę, udać się w spokojne miejsce i zanurzyć się w żywocie tego niezwykłego świętego. Poznać jego dobroć i oddanie Chrystusowi. Posmakować jego pokory. Poczuć jego spokój wynikający z wiary.

Zapraszamy na kanał YouTube wydawnictwa Biały Kruk, aby wziąć udział w spotkaniu on-line z autorami!

Specjalna promocja dla Czytelników Niedzieli:

Jeden egzemplarz książki Mikołaj Święty – za 69 zł (zamiast 79 zł), a dwa egzemplarze – za 129 zł. Pakiet książek Mikołaj Święty wraz z książką 24 opowieści adwentowe. Czekając na Jezusa za 79 zł (zamiast 114 zł).

Proszę zadzwonić pod numery tel.: 12 254 56 02, 12 260 32 90 lub wysłać wiadomość na adres: dystrybucja@bialykruk.pl .

Do zamówienia należy doliczyć koszt wysyłki (16 zł).

Mikołaj Święty. Żywot, dzieło i cuda wielkiego biskupa z Miry
Adam Bujak, Jolanta Sosnowska
Wydawnictwo: Biały Kruk
Liczba stron: 160
Format: 20 cm x 26 cm
Oprawa: twarda

2021-11-16 11:33

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dyskretny patron uczynków miłosierdzia

Niedziela toruńska 49/2017, str. IV

[ TEMATY ]

relikwie

św. Mikołaj

Archiwum parafii pw. św. Mikołaja w Kowalewie Pomorskim

Relikwiarz z „manną św. Mikołaja”

Relikwiarz z „manną św. Mikołaja”

8 grudnia minie 15. rocznica sprowadzenia do kościoła w Kowalewie Pomorskim relikwii św. Mikołaja. Orędownik we wszelkich potrzebach, otoczony na ziemiach chełmińskiej i lubawskiej szczególnym kultem patron kupców, żeglarzy, marynarzy, rybaków i flisaków oraz ulubiony święty dzieci patronuje w diecezji toruńskiej 16 kościołom, wśród nich bazylice w Grudziądzu i tamtejszej Kapitule Kolegiackiej

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek o kapłaństwie kobiet: nie ma na to miejsca, ale nie umniejsza to godności i roli kobiety

2022-11-28 17:54

[ TEMATY ]

kobieta

kapłaństwo

Grzegorz Gałązka

O tym, że teologiczna "zasada Piotrowa" nie dopuszcza możliwości święcenia kobiet i o tym, że nie przekreśla to godności i doniosłej roli kobiety w Kościele, mówi papież Franciszek w rozmowie z jezuickim czasopismem "America", która ukazała się w poniedziałek.

Wśród wielu tematów, poruszonych w wywiadzie, udzielonym amerykańskim jezuitom, pojawia się pytanie to, co Ojciec Święty powiedziałby kobietom, które, posługując w Kościele, czują, że powołane są do kapłaństwa. Papież Franciszek odpowiada krótko, posługując się terminami "zasady Piotrowej" i "zasady maryjnej", znanymi z teologii Hansa Ursa von Balthasara.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Adwentowy Dzień Skupienia dla Ministrantów

2022-11-29 10:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum SLO AŁ

Zainspirowani słowami św. Marka: „Czuwajcie więc, bo nie wiecie, kiedy Pan domu przyjdzie: z wieczora czy o północy, czy o pianiu kogutów, czy rankiem. By niespodzianie przyszedłszy, nie zastał was śpiących. Lecz co wam mówię, mówię wszystkim: Czuwajcie!” ministranci archidiecezji łódzkiej zapraszają na Adwentowy Dzień Skupienia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję