Reklama

Kościół

Kościół nie jest obojętny

Apele, wezwania do modlitwy, ale i konkretne działania. W czasie kryzysu Kościół w Polsce po raz kolejny staje na wysokości zadania.

Misją Kościoła jest w pierwszym rzędzie głoszenie Ewangelii. W konsekwencji gdy trzeba udzielić przybyszom pomocy, nie wolno nam się od tego uchylać. Bez uszczerbku dla bezpieczeństwa Rzeczypospolitej i jej obywateli osobom potrzebującym trzeba okazać naszą solidarność” – napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w komunikacie opublikowanym 10 listopada.

Od kilku miesięcy Caritas Polska, Caritas diecezjalne oraz delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. migracji łączą siły, by na Wschód trafiały transporty humanitarne dla migrantów. Biskupi przygranicznych diecezji monitorują, co się dzieje w podległych im parafiach pogranicza, a w wielu miejscach to właśnie proboszczowie koordynują tę pomoc i w trudnym czasie stają się wsparciem dla lokalnej społeczności.

Znaczący społeczny rezonans wzbudzają jednak reakcje na tę sytuację najważniejszych ludzi polskiego Kościoła. A ci w ostatnich dniach i tygodniach kilka razy apelowali nie tylko do wiernych Kościoła katolickiego o wsparcie dla uchodźców, ale także do rządzących o szukanie rozwiązania kryzysu humanitarnego na granicy Polski. Tak było np. w przypadku abp. Wojciecha Polaka, który napisał do ministra spraw wewnętrznych Mariusza Kamińskiego w sprawie pomocy i zaopatrzenia medycznego migrantów przebywających na granicy z Białorusią. Często przytaczano w mediach słowa abp. Stanisława Gądeckiego, który w cytowanym wcześniej komunikacie napisał: „Stanowczo potępiam wykorzystywanie przez stronę białoruską dramatów ludzkich do prowadzenia działań przeciwko suwerenności Polski”. Przypomniał, że ludzie ci w większości są „ofiarami bezwzględnych działań politycznych oraz chciwości mafii przemytniczych”. Arcybiskup dziękował jednocześnie ludziom, którzy niosą pomoc „z poszanowaniem obowiązującego w Polsce prawa”, wyraził też uznanie „dla wszystkich służb państwowych, w tym przede wszystkim dla straży granicznej, wojska i policji za pełną oddania obronę polskich granic”. Służbom mundurowym podziękował także abp Józef Guzdek, metropolita białostocki i administrator apostolski ordynariatu polowego, pochwalił ich profesjonalizm, ale też „każdy przejaw współczucia i gest pomocy okazywany migrantom”. Motyw kryzysu humanitarnego pojawił się również w wielu wystąpieniach hierarchów podczas Mszy św. odprawianych 11 listopada w intencji Ojczyzny.

Reklama

Caritas Polska nie tylko wozi na pogranicze transporty humanitarne, ale w odpowiedzi na zmieniającą się sytuację zaczęła tam stawiać Namioty Nadziei. – Chcemy, by stały się one miejscem dobra dla wszystkich. Dla cudzoziemców, migrantów, którzy znajdą się po polskiej stronie i będą potrzebowali pomocy. Dla mieszkańców, którzy mają swoje obawy albo znaleźli się w jakimś kryzysie i potrzebują wsparcia. Również służby mundurowe znajdą tam pomoc. Chcemy łączyć wokół pomagania, wokół dobra wszystkich, którzy tej pomocy będą potrzebowali – wyjaśnił Maciej Dubicki z Caritas Polska. W Namiotach Nadziei będzie magazynowana rzeczowa pomoc. Niektóre namioty będą ogrzewane, jak ten w Białowieży, który wyposażono też w łóżka, tak by możliwe było np. „doraźne udzielenie pomocy wyczerpanemu i zmarzniętemu przybyszowi”. Namioty ulokowano w czterech miejscach, a punkty magazynowe – we wszystkich parafiach. Co więcej, z magazynów i wszelkiego wsparcia mogą też korzystać inne organizacje pomocowe działające przy granicy, np. Polski Czerwony Krzyż czy Grupa Granica.

Co możemy zrobić konkretnie? Tak naprawdę – oprócz modlitwy – liczy się każdy grosz. Kościół w Polsce ogłasza drugą już w stosunkowo krótkim czasie zbiórkę na rzecz uchodźców. Pierwsza miała miejsce 5 października z przeznaczeniem dla Afgańczyków uciekających przed talibami. Zebrane wtedy fundusze pozwoliły na wysłanie transportów humanitarnych Caritas także na Podlasie. Sytuacja na wschodniej granicy jednak się nie poprawia, stąd abp Stanisław Gądecki poprosił katolików o kolejny akt miłosierdzia. 21 listopada we wszystkich polskich parafiach po wszystkich Mszach św. zbierane będą pieniądze, które za pośrednictwem Caritas Polska będą wykorzystane na „finansowanie działań pomocowych na terenach przygranicznych podczas kryzysu migracyjnego oraz na proces długotrwałej integracji uchodźców, którzy zdecydują się pozostać w Polsce”.

Wśród wielu wezwań do modlitwy ważny motyw pojawił się w apelu abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego: „Z chrześcijańską miłością myślimy o tych ludziach, którzy w swej biedzie i nadziei na lepsze życie stali się narzędziem politycznej walki. Caritas Polska śpieszy z pomocą przebywającym w obozach dla uchodźców i zabłąkanym, bo taka jest nasza powinność wobec każdego bliźniego, także niebędącego chrześcijaninem”.

2021-11-16 11:33

Ocena: +1 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nieodpłatna pomoc prawna dla każdego, kto jej potrzebuje

[ TEMATY ]

pomoc

Krzysztof Sitkowski/KPRP

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej oraz niektórych innych ustaw. Cieszę się, że udało nam się wspólnie i zgodnie przygotować tę ustawę. Wierzę, że nieodpłatna pomoc prawna i pomoc obywatelom finansowana ze środków publicznych będzie realizowana lepiej – mówił Andrzej Duda w trakcie uroczystości w Pałacu Prezydenckim.

Ustawa została przygotowana w ramach prezydenckiej inicjatywy ustawodawczej. Najważniejsze zmiany, jakie przewiduje, to zwiększenie beneficjentów nieodpłatnej pomocy prawnej, usprawnienie funkcjonowania punktów, w których jest ona udzielana, oraz uruchomienie nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego.

CZYTAJ DALEJ

Kongres Pedagogiki Chrześcijańskiej

2022-11-14 12:51

[ TEMATY ]

szkoła

kongres

Redakcja

Serdecznie zapraszamy na
KONGRES PEDAGOGIKI CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
EDUCATIO PERMANET IN AETERNUM
29-30 listopada 2022 r.
Aula Tygodnika Katolickiego NIEDZIELA,
ul. 3 Maja 12, Częstochowa

ZAPRASZAMY NA TRANSMISJĘ ON-LINE

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Adwentowy Dzień Skupienia dla Ministrantów

2022-11-29 10:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum SLO AŁ

Zainspirowani słowami św. Marka: „Czuwajcie więc, bo nie wiecie, kiedy Pan domu przyjdzie: z wieczora czy o północy, czy o pianiu kogutów, czy rankiem. By niespodzianie przyszedłszy, nie zastał was śpiących. Lecz co wam mówię, mówię wszystkim: Czuwajcie!” ministranci archidiecezji łódzkiej zapraszają na Adwentowy Dzień Skupienia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję