Reklama

Wiara

Teolog odpowiada

Czy każda władza pochodzi od Boga i czy każdej władzy jesteśmy winni posłuszeństwo?

Czy każda władza pochodzi od Boga i czy każdej władzy jesteśmy winni posłuszeństwo?

Pytanie jest związane z fragmentem Listu do Rzymian, gdzie św. Paweł Apostoł napisał: „Każdy niech będzie poddany władzom, sprawującym rządy nad innymi. Nie ma bowiem władzy, która by nie pochodziła od Boga, a te, które są, zostały ustanowione przez Boga. Kto więc przeciwstawia się władzy – przeciwstawia się porządkowi Bożemu” (13, 1-2a). Jak należy rozumieć te słowa?

W każdej społeczności istnieje władza zwierzchnia. Kiedyś byli to wodzowie plemienia, potem królowie, obecnie najczęściej są to rząd i prezydent. Fakt, że człowiek tworzy społeczności, których nieodzownym elementem jest ktoś, komu powierza się funkcję sprawowania rządów – wynika z porządku stworzenia. Inaczej mówiąc, to sam Bóg tak zaplanował ten świat, że żyjemy we wspólnotach, które mają swoich przywódców. Władza nie jest zatem wymysłem ludzkim, jej źródłem jest Stwórca. Jest ona konieczna do uporządkowania życia danej społeczności, wytyczania wspólnych celów i ukierunkowywania jej członków na to, by zmierzali ku wspólnemu dobru.

Reklama

Rządzący powinni jednak działać w ramach porządku moralnego ustanowionego przez Stwórcę. Dopiero wtedy będą mogli się cieszyć właściwym autorytetem i być postrzegani jako reprezentanci Boga. Ich działania mają wówczas faktycznie moc zobowiązującą – należy być im posłusznym. Kto sprzeciwiałby się takiej władzy, automatycznie sprzeciwiałby się Panu Bogu. Jeśli zatem jakieś rozporządzenie rządzących nie jest przeciwne rozumowi, powinniśmy je wykonać. Dotyczy to np. przestrzegania prawa, płacenia podatków, a w obecnej chwili także zachowania zasad sanitarnych w czasie pandemii. Myślę, że tę zasadę posłuszeństwa władzy warto przypominać zwłaszcza nam, Polakom, którzy mamy tendencje do robienia czegoś po swojemu.

Jeśli natomiast władza nie kieruje się naturalnym porządkiem moralnym, ale samowolą i jedynie chęcią potęgi, to zaprzecza swojemu powołaniu i takiej władzy nie trzeba, a czasem nawet nie wolno być posłusznym. Na obywatelach spoczywa obowiązek sprzeciwu sumienia, gdyby rządzący nakazywali działania moralnie złe. Wówczas ma zastosowanie biblijna reguła: „Trzeba bardziej słuchać Boga niż ludzi” (Dz 5, 29a). Przykładem zastosowania sprzeciwu sumienia jest postawa lekarza, który odmówi wykonania aborcji na życzenie, nawet jeśli prawo stanowione by na nią pozwalało. Kościół naucza, że wobec władzy może być uzasadniony nawet opór zbrojny. Aby jednak takie rozwiązanie było godziwe, muszą być spełnione następujące warunki: 1 – władza długotrwale i poważnie narusza podstawowe prawa człowieka; 2 – wyczerpane zostały już inne środki rozwiązania tego problemu; 3 – opór nie spowoduje większego zamętu; 4 – istnieje nadzieja powodzenia; 5 – nie przewiduje się lepszych rozwiązań. Zastosowanie prawa do oporu najczęściej ma miejsce w czasie wojny czy okupacji. W okresie pokoju należy wykorzystać możliwości, które daje nam system demokracji. Jeśli władza nie realizuje dobrze swoich zadań, obywatele powinni ją rozliczyć i w wyborach zastąpić nowymi osobami. Widzimy więc, że za dalsze losy naszego kraju jest odpowiedzialny każdy z nas.

Pytania do teologa prosimy przesyłać na adres: teolog@niedziela.pl .

2021-11-16 11:33

Ocena: +6 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Po co się modlić, skoro Bóg wie, co się stanie?

Pytanie czytelnika:
Po co się modlić, skoro Bóg zna przyszłość i wie, co się stanie?

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Szef NATO: wysyłamy sygnał, że jesteśmy gotowi bronić każdego centymetra kwadratowego Sojuszu

2022-11-29 10:16

mrallen/Fotolia.com

Kraje NATO zwiększają swoje zdolności bojowe, co wysyła jasny sygnał, że jesteśmy gotowi bronić każdego centymetra kwadratowego terytorium Sojuszu - powiedział sekretarz generalny Jens Stoltenberg we wtorek na konferencji zorganizowanej przez instytut Aspen i German Marshall Fund w Bukareszcie.

We wtorek w stolicy Rumunii rozpoczyna się posiedzenie ministrów spraw zagranicznych Sojuszu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję