Reklama

Niedziela Podlaska

Dar serca

Po raz czwarty Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży podjęło ogólnopolską akcję „Polak z sercem!”.

Niedziela podlaska 47/2021, str. VII

[ TEMATY ]

KSM

Drohiczyn

Polak z sercem

Archiwum KSM DD

W pomoc Polakom na Wschodzie po raz kolejny włączyło się Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej

W pomoc Polakom na Wschodzie po raz kolejny włączyło się Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej

Skierowana jest ona do potrzebujących Polaków mieszkających na kresach: Białorusi, Ukrainy i Litwie. Akcja jest też dobrą okazją do spotkania, wsparcia, a przy okazji wymiany doświadczeń związanych z polską kulturą, tradycjami i historią. Chociaż rodacy mieszkają poza granicami państwa polskiego, to duch polskości i patriotyzmu jest w nich bardzo silny.

Wsparcie rodaków

W poprzedniej edycji akcji do Polaków mieszkających za wschodnią granicą trafiło ponad 100 tys. zł, za które zakupiono żywność, przybory szkolne i środki czystości. Zebrane pieniądze wsparły setki rodzin oraz umożliwiły wydanie tysięcy gorących posiłków w stołówkach dla ubogich.

Z każdą edycją poszerzane są formy wsparcia, a także zostają one urozmaicane. W akcji udział bierze wielu nowych wolontariuszy, którzy nadają świeżość i pomagają rozpowszechnić akcję, żeby dotarła ona do jak największej liczby osób. Dzięki ich pracy coraz więcej ludzi dowiaduje się o możliwości wsparcia rodaków. W związki z tym, iż jest to już czwarta edycja, odbyło się kilkaset spotkań z potrzebującymi oraz z osobami niosącymi pomoc. Po rozpoznaniu potrzeb rodzin mieszkających na kresach, postanowiliśmy naszą formę pomocy dopasować do tego, czego oni najbardziej potrzebują i postawić na konkretne produkty.

Konkretne formy pomocy

Akcja tradycyjnie rozpoczyna się 11 listopada w święto Odzyskania Niepodległości i będzie podzielona na kilka etapów. Jednym z nich jest wsparcie charytatywnym SMS-em o treści KRESY pod numer 72052. Kolejnym jest platforma internetowa eDaromat, dzięki której środki finansowe będzie można przekazać na konkretne produkty potrzebne rodakom – znaleźć go można na stronie internetowej polakzsercem.pl. Oba etapy swój finał będą miały 15 stycznia 2022 r. Ponadto w tym roku również ogłoszona została zbiórka publiczna, którą w poszczególnych parafiach i innych miejscach na terenie całej Polski przeprowadzą koordynatorzy diecezjalni wraz ze współpracującymi sztabami wolontariuszy. Odbędzie się ona w dniach 11-21 listopada.

Reklama

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej również bierze czynny udział w tej akcji. Wiemy już, że na terenie naszej diecezji, w poszczególnych miejscowościach, będą także zorganizowane zbiórki publiczne. Koordynatorem akcji jest druhna Natalia Zielińska, członek delegat zarządu diecezjalnego KSM DD. Osoby zainteresowane przeprowadzeniem tej akcji u siebie, proszone są o kontakt z biurem KSM DD pod nr tel. 85 307 06 03, mailowo: ksm@ksm-drohiczyn.pl, bądź osobiście przyjeżdżając do Drohiczyna na ul. Kościelną 10.

Inicjatywę można także wesprzeć przekazując darowiznę. Z powodu pandemii koronawirusa zbiórka tradycyjnej żywności, jaka miała miejsce przy każdej z kolejnej edycji, w tym roku została przełożona.

2021-11-16 11:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Noworoczne spotkanie „Podlaskiego Dziedzictwa Kultury”

W sobotę 17 stycznia do Drohiczyna przybyli ludzie kultury z diecezji drohiczyńskiej na noworoczne spotkanie Stowarzyszenia „Podlaskie Dziedzictwo Kultury”. Gospodarzem jego był biskup drohiczyński Tadeusz Pikus. Obecni byli również biskup senior Antoni Dydycz oraz burmistrz Drohiczyna Wojciech Borzym. Zebranych powitała i złożyła świąteczne życzenia senator RP Maria Koc, a prowadzili je Alina Symonowicz oraz ks. Łukasz Gołębiewski. Na spotkanie przybyli też dyrektorzy placówek kultury, działacze i twórcy z różnych miejscowości w diecezji drohiczyńskiej. Pieśni, kolędy i pastorałki wykonały zespoły ludowe: „Sokołowianie” i „Seniorynki” z Sokołowa Podlaskiego, „Łochowianie” i „Gwizdalanki” z Łochowa, a także Chór Pieśni Narodowej z Siemiatycz i Liwia Długosz ze Sterdyni.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.

CZYTAJ DALEJ

Komisja Dialogu KEP-PRE o agresji Rosji na Ukrainę i pomocy uchodźcom wojennym

2022-11-29 09:49

[ TEMATY ]

episkopat

Episkopat News

Ekumeniczne konsekwencje agresji Rosji na Ukrainę, współpraca między Kościołami w niesieniu pomocy uchodźcom wojennym oraz przygotowania do przyszłorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan - były m.in. tematem posiedzenia Komisji ds. Dialogu między Konferencją Episkopatu Polski a Polską Radą Ekumeniczną, które odbyło się w poniedziałek 28 listopada w Warszawie.

Publikujemy komunikat ze spotkania:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję