Reklama

Niedziela Kielecka

Radość, przyszłość, nadzieja

W tym roku po raz pierwszy Światowy Dzień Młodzieży obchodzony jest nie w Niedzielę Palmową, lecz w uroczystość Chrystusa Króla.

Taką decyzję podjął papież Franciszek. Jak mówi ks. Marcin Boryń – diecezjalny duszpasterz młodzieży, zmiana terminu spotkania nie spowodowała żadnych problemów. Jak twierdzi, spotkanie ma taki sam charakter jak wcześniej, inna jest tylko jego data w kalendarzu. – Do wyjazdu na ŚDM w Lizbonie przygotowujemy się od 2019 r., spotykamy się raz w miesiącu. Nasze spotkania mają charakter integracyjno-formacyjny, modlitewny. Przede wszystkim chodzi nam o to, aby ta grupa młodych osób, które się spotykają, była w stanie tworzyć wspólnotę, która będzie reprezentować naszą diecezję w Portugalii – mówi. W wigilię niedzieli Chrystusa Króla w Kielcach odbyło się spotkanie młodych z całej diecezji kieleckiej pod hasłem: „Wstań. Ustanawiam cię świadkiem tego, co zobaczyłeś”. Nawiązując do hasła, spotkanie w Kielcach zostało tak pomyślane, aby słowa te wciąż się przewijały, zapadając młodym głęboko w serca. Już na początku, kiedy młodzi ludzie spotkali się w katedrze, usłyszeli słowa: „Wstań i spotkaj się z innymi”. – Kolejnym hasłem było: „Wstań i odkrywaj, co daje ci świat” – mówi ks. Marcin. Młodzi ludzie zostali zaproszeni do gry miejskiej, podzieleni na grupy i wysłani w miasto. Podczas wędrówki przez Kielce wykonywali różne zadania, które miały charakter formacyjny. – W jednym miejscu mieli „wykonać przepis na dobrą modlitwę”, w innym odpowiadali na pytania o treści religijnej, albo też spotykali się w miejscu, w którym pomordowani byli Polacy w czasie II wojny światowej i tam modlili się w ich intencji, zapalając pamiątkowe znicze – mówi ks. Boryń. Po grze miejskiej wszyscy spotkali się na kieleckim rynku, aby tam wspólnie zatańczyć. Następnie utworzyła się barwna procesja – młodzi ludzie z flagami różnych państw przeszli z rynku do bazyliki katedralnej, aby tam po wysłuchaniu świadectwa Moniki Szymaszek uczestniczyć w Eucharystii, której przewodniczył bp Jan Piotrowski. A po Mszy św. odbyło się uwielbienie z zespołem „To On”. Młodzi ludzie wraz z zespołem śpiewali przed Najświętszym Sakramentem radosne pieśni, uwielbiając Jezusa i oddając Mu cześć.

Reklama

Wszyscy młodzi są spragnieni spotkania z rówieśnikami, i chcą pokazać swoją radość z tego, że są obecni w Kościele, ale też pokazać, zaznaczyć, że kielecki Kościół jest żywy. /W.B.

Monika Nawrot, zastępca koordynatora ŚDM

Po miesiącach zamknięcia, izolacji, niepewności, widać, że wszyscy młodzi są spragnieni spotkania z rówieśnikami i chcą pokazać swoją radość z tego, że są obecni w Kościele, ale też pokazać, zaznaczyć, że kielecki Kościół jest żywy. Żeby jak najlepiej duchowo przygotować się do Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie, co miesiąc przeżywamy spotkania integracyjno-formacyjne. Nasza grupa cały czas się rozrasta. Obecnie w naszym Centrum Przygotowań ŚDM jest ok. dwudziestu osób. Spotkania odbywają się przede wszystkim w Kielcach, ale chcemy, aby powstały regionalne centra przygotowań. Ostatnio byliśmy na spotkaniu z młodymi w Jędrzejowie.

2021-11-16 11:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Logo i replika krzyża VI ŚDM na Szczycie - Jasna Góra wraca do wydarzeń z 1991 r.

[ TEMATY ]

Częstochowa

Jasna Góra

Światowy Dzień Młodzieży

Wikipedia

Na Szczycie są już symbole VI Światowych Dni Młodzieży z 1991 r. - logo i replika krzyża. Jasna Góra wraca do wydarzeń sprzed 30 lat, jak podkreśla przeor klasztoru, nie tylko po to, by wspominać, ale i na nowo czerpać z tego przełomowego wydarzenia.

- To było wydarzenie epokowe, które pozwoliło pokazać, że Kościół jest wspólnotą uniwersalną, że jest powszechny. Dlatego chcemy tę uniwersalność, powszechność także dzisiaj podkreślić, jako wielkie święto dziękczynienia, radości i prośby, byśmy jako wspólnota Kościoła w Polsce mogli dalej dojrzewać do prawdziwej, głębokiej wiary - powiedział przeor Jasnej Góry, o. Samuel Pacholski.

CZYTAJ DALEJ

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek o kapłaństwie kobiet: nie ma na to miejsca, ale nie umniejsza to godności i roli kobiety

2022-11-28 17:54

[ TEMATY ]

kobieta

kapłaństwo

Grzegorz Gałązka

O tym, że teologiczna "zasada Piotrowa" nie dopuszcza możliwości święcenia kobiet i o tym, że nie przekreśla to godności i doniosłej roli kobiety w Kościele, mówi papież Franciszek w rozmowie z jezuickim czasopismem "America", która ukazała się w poniedziałek.

Wśród wielu tematów, poruszonych w wywiadzie, udzielonym amerykańskim jezuitom, pojawia się pytanie to, co Ojciec Święty powiedziałby kobietom, które, posługując w Kościele, czują, że powołane są do kapłaństwa. Papież Franciszek odpowiada krótko, posługując się terminami "zasady Piotrowej" i "zasady maryjnej", znanymi z teologii Hansa Ursa von Balthasara.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję