Reklama

Niedziela Kielecka

Spotkanie ojca ze swoimi synami

Polscy biskupi spotkali się z Ojcem Świętym Franciszkiem. Wrażeniami z pobytu u grobów apostolskich dzieli się bp Jan Piotrowski.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Katarzyna Dobrowolska: Ad limina czyli pielgrzymowanie do grobów Apostołów jest spotkaniem biskupów z Ojcem Świętym oraz okazją do rozmów i modlitwy. Czym była ta pielgrzymka dla Księdza Biskupa?

Biskup Jan Piotrowski: Cieszę się, że w grupie 23 biskupów mogliśmy ofiarować naszą modlitwę Ojcu Świętemu i rozważyć aktualność prymatu papieża, zgodnie z życzeniem Pana Jezusa „Piotrze, umacniaj swoich braci w wierze”. Pierwszą taką pielgrzymkę odbyłem jako biskup pomocniczy w diecezji tarnowskiej. Teraz, po siedmiu latach posługi w diecezji kieleckiej, to spotkanie było dla mnie potrzebnym przeżyciem, otwierającym spojrzenie, umysł i serce na życie Kościoła i współczesne wyzwania. W czasie celebracji w czterech Bazylikach Większych modliłem się również za Kościół, rodziny, małżeństwa, ogarniając różne potrzeby diecezjan.

Co Ksiądz Biskup usłyszał w czasie rozmowy z papieżem Franciszkiem?

W rozmowie z Ojcem Świętym wybrzmiały aktualne problemy, także te dotyczące skandali obyczajowych w Kościele, choć to nie był główny temat. Jednak są to ważne sprawy. Pewnych zachowań nie można akceptować ani w Kościele, ani w społeczeństwie w ogóle. Są to wydarzenia, które bolą mnie i wszystkich, którzy widzą sytuacje grzechu i zła. Ojciec Święty, mimo tych trudnych, bolesnych sytuacji, ma pozytywny obraz Kościoła w Polsce. Mimo pandemii, jako wspólnota wiernych wciąż jest przy Chrystusie i szuka Bożej pomocy w sakramentach świętych. Papież docenia również ruch pielgrzymkowy, który dla wielu młodych ludzi jest szkołą przemiany, szansą zbliżenia się ku Panu Bogu i Kościołowi. Drogie są mu sprawy powołań i działalności misyjnej Kościoła.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Było to spotkanie ojca ze swoimi synami. Jego ciepłe, ale i stanowcze słowa są zachętą, by niczego nie zaniedbywać w dziele ewangelizacji, która powinna być integralna z ludzkim życiem. Bo, bez odniesienia do Ewangelii i Chrystusa, nikt nie jest w stanie podołać współczesnym wyzwaniom.

Reklama

Pytał Ksiądz Biskup również o synod, którego prace w wymiarze diecezjalnym właśnie się rozpoczęły.

Ojciec Święty podkreślał, że droga synodalna wymaga otwarcia, słuchania, nie oskarżania i indywidualizowania przypadków. To ma być próba syntezy, która wskazuje lepszą drogę ku przyszłości Kościoła – rozumianego jako wspólnota wiary utożsamiająca się Jezusem Chrystusem, jako jego uczniowie i świadkowie – w parafii, w rodzinie, w miejscu pracy. Mam nadzieję, że rozpoczęty synod będzie owocował nowym spojrzeniem na wspólnotę Kościoła. Narzędzia, jak dotrzeć do szerszego grona mamy, są środki społecznego przekazu, ale to wymaga również pracy u postaw w parafiach.

Wizyta wiązała się również z odwiedzinami w Kongregacjach…

Tak, te spotkania pomagają biskupom aktualizować wyzwania, które są w kompetencjach poszczególnych kongregacji. Była też okazja do podziękowania za współpracę i pomoc, wyjaśnienia, jaką otrzymujemy jako Kościoły partykularne od tych instytucji. Odwiedziłem ponadto Kongregację Ewangelizacji Narodów, której byłem członkiem przez kilka lat za czasów Jana Pawła II. Z satysfakcją złożyłem sprawozdanie dotyczące metropolii krakowskiej i katowickiej. Z tych diecezji jest około 30% misjonarzy, także ofiarność na Papieskie Dzieła Misyjne jest w nich znacząca. Kongregacja, odpowiedzialna za pomoc młodym Kościołom, potrzebuje duchowego wsparcia oraz pomocy materialnej, za które przy okazji wyrażam wdzięczność wiernym naszej diecezji. Podkreśliłem udział polskich misjonarzy, tj. ok. 1800 osób w 97 krajach świata i ich dojrzałość. Spośród nich jest 25 biskupów w młodych Kościołach. Trzeba dziękować za to wszystko Panu Bogu.

Jakie przesłanie dla Księdza Biskupa niesie ta pielgrzymka?

Ważne jest, abyśmy dobrze zrozumieli Ojca Świętego i jego troskę o Kościół, w myśl przesłania Pana Jezusa „Piotrze, umacniaj swoich braci w wierze”. Spotkania i rozmowy w grupach były okazją do wymiany doświadczeń, ukierunkowania pracy duszpasterskiej i ewangelizacyjnej na właściwy cel. Tym celem jest głoszenie Jezusa Chrystusa, który jest ten sam wczoraj, dziś i na wieki.

2021-11-16 11:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przed wizytą „ad limina”

Biskup Marek Mendyk wraz z bp. Adamem Bałabuchem udali się 10 października do papieża Franciszka w ramach wizyty ad limina Apostolorum. Przed wylotem do Watykanu bp Mendyk udzielił mediom katolickim krótkiego wywiadu.

KAI: Dużo się mówi o tej wizycie biskupów u papieża. Czy to prawda, że ma ona charakter dyscyplinarny? Czym jest ta wizyta tak naprawdę?

Bp Marek Mendyk: Wizyta ad limina Apostolorum była zapowiadana już od dwóch lat. Ze względu na pandemię jej termin został przesunięty. Zgodnie z prawem kanonicznym i tradycją Kościoła, co pięć lat biskupi udają się do Grobów Apostołów – Świętych Piotra i Pawła, by tam powierzać sprawy Kościoła lokalnego i prosić o łaskę odnowy wiary. Drugi powód to okazja, by codzienne sprawy Kościoła, jego radości i nadzieje przedstawić Ojcu Świętemu, a także spotkać się w kongregacjach watykańskich. Przedstawimy sytuację i życie religijno-moralne naszych wiernych. Powiemy Ojcu Świętemu o trudnościach życia wiarą i o tym, jak osoby wierzące są atakowane i muszą na co dzień zmagać się z prześladowaniami.

CZYTAJ DALEJ

Św. Teresa od Jezusa z Andów: tysiące ludzi dziękują jej za pomoc w otrzymaniu łask

2023-12-01 21:17

[ TEMATY ]

świadectwo

święci

Bliżej Życia z wiarą

pl.wikipedia.org

Św. Teresa od Jezusa z Andów

Św. Teresa od Jezusa z Andów

Wystarczyło jej niespełna dwadzieścia lat, by zostać świętą. Każdego roku tysiące ludzi dziękują jej za pomoc w otrzymaniu łask.

Pierwsza Chilijka wyniesiona do chwały ołtarza – Juana Enriquetta Josefina de los Sagrados Corazones Fernández Solar, lepiej znana jako św. Teresa od Jezusa z Andów. Urodzona 13 lipca 1900 r. w zamożnej rodzinie, rozpieszczana przez rodziców, mogła wieść życie księżniczki z bajki, lecz wolała poświęcić wszystko dla Jezusa. Dla Niego zmieniła nawet swój porywczy charakter. Jaki był efekt tego poświęcenia? Dostąpiła chwały ołtarzy, a teraz jest jednym z najskuteczniejszych orędowników w niebie – do poświęconego jej sanktuarium każdego dnia napływają podziękowania za łaski, które dzięki niej zostały wyproszone. Jednym z najbardziej spektakularnych cudów za wstawiennictwem chilijskiej świętej było „wskrzeszenie” pewnej nastolatki.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: takiej szopki tu jeszcze nie było

2023-12-05 16:59

[ TEMATY ]

Watykan

szopka

szopka

Karol Porwich/Niedziela

Takiej szopki jeszcze w Watykanie nie było. Dzieciątko Jezus będzie w tym roku trzymać nie Maryja czy Józef, lecz św. Franciszek. Dokładnie tak samo jak przed 800 laty, kiedy Biedaczyna z Asyżu po powrocie z Ziemi Świętej postanowił zainscenizować pierwszy w historii bożonarodzeniowy żłóbek - opowiada Radiu Watykańskiemu Enrico Berssan, odpowiedzialny za realizację świątecznej scenerii na placu św. Piotra.

Szopka zostanie odsłonięta 9 grudnia. Jak mówi Berssan, twórcy szopki świadomie nawiązują do sceny, który rozegrała się w Greccio 25 grudnia 1223 r. Chcą, aby pielgrzymi podjęli refleksję nad tym, dlaczego św. Franciszek wprowadził do naszej tradycji bożonarodzeniową szopkę.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję