Reklama

Niedziela Kielecka

Spotkanie ojca ze swoimi synami

Polscy biskupi spotkali się z Ojcem Świętym Franciszkiem. Wrażeniami z pobytu u grobów apostolskich dzieli się bp Jan Piotrowski.

Niedziela kielecka 47/2021, str. VI

[ TEMATY ]

ad limina Apostolorum

www diecezji kieleckiej

Bp Jan Piotrowski przekazał papieżowi w darze album 850-lecia kieleckiej katedry

Bp Jan Piotrowski przekazał papieżowi w darze album 850-lecia kieleckiej katedry

Katarzyna Dobrowolska: Ad limina czyli pielgrzymowanie do grobów Apostołów jest spotkaniem biskupów z Ojcem Świętym oraz okazją do rozmów i modlitwy. Czym była ta pielgrzymka dla Księdza Biskupa?

Biskup Jan Piotrowski: Cieszę się, że w grupie 23 biskupów mogliśmy ofiarować naszą modlitwę Ojcu Świętemu i rozważyć aktualność prymatu papieża, zgodnie z życzeniem Pana Jezusa „Piotrze, umacniaj swoich braci w wierze”. Pierwszą taką pielgrzymkę odbyłem jako biskup pomocniczy w diecezji tarnowskiej. Teraz, po siedmiu latach posługi w diecezji kieleckiej, to spotkanie było dla mnie potrzebnym przeżyciem, otwierającym spojrzenie, umysł i serce na życie Kościoła i współczesne wyzwania. W czasie celebracji w czterech Bazylikach Większych modliłem się również za Kościół, rodziny, małżeństwa, ogarniając różne potrzeby diecezjan.

Co Ksiądz Biskup usłyszał w czasie rozmowy z papieżem Franciszkiem?

W rozmowie z Ojcem Świętym wybrzmiały aktualne problemy, także te dotyczące skandali obyczajowych w Kościele, choć to nie był główny temat. Jednak są to ważne sprawy. Pewnych zachowań nie można akceptować ani w Kościele, ani w społeczeństwie w ogóle. Są to wydarzenia, które bolą mnie i wszystkich, którzy widzą sytuacje grzechu i zła. Ojciec Święty, mimo tych trudnych, bolesnych sytuacji, ma pozytywny obraz Kościoła w Polsce. Mimo pandemii, jako wspólnota wiernych wciąż jest przy Chrystusie i szuka Bożej pomocy w sakramentach świętych. Papież docenia również ruch pielgrzymkowy, który dla wielu młodych ludzi jest szkołą przemiany, szansą zbliżenia się ku Panu Bogu i Kościołowi. Drogie są mu sprawy powołań i działalności misyjnej Kościoła.

Reklama

Było to spotkanie ojca ze swoimi synami. Jego ciepłe, ale i stanowcze słowa są zachętą, by niczego nie zaniedbywać w dziele ewangelizacji, która powinna być integralna z ludzkim życiem. Bo, bez odniesienia do Ewangelii i Chrystusa, nikt nie jest w stanie podołać współczesnym wyzwaniom.

Pytał Ksiądz Biskup również o synod, którego prace w wymiarze diecezjalnym właśnie się rozpoczęły.

Ojciec Święty podkreślał, że droga synodalna wymaga otwarcia, słuchania, nie oskarżania i indywidualizowania przypadków. To ma być próba syntezy, która wskazuje lepszą drogę ku przyszłości Kościoła – rozumianego jako wspólnota wiary utożsamiająca się Jezusem Chrystusem, jako jego uczniowie i świadkowie – w parafii, w rodzinie, w miejscu pracy. Mam nadzieję, że rozpoczęty synod będzie owocował nowym spojrzeniem na wspólnotę Kościoła. Narzędzia, jak dotrzeć do szerszego grona mamy, są środki społecznego przekazu, ale to wymaga również pracy u postaw w parafiach.

Wizyta wiązała się również z odwiedzinami w Kongregacjach…

Tak, te spotkania pomagają biskupom aktualizować wyzwania, które są w kompetencjach poszczególnych kongregacji. Była też okazja do podziękowania za współpracę i pomoc, wyjaśnienia, jaką otrzymujemy jako Kościoły partykularne od tych instytucji. Odwiedziłem ponadto Kongregację Ewangelizacji Narodów, której byłem członkiem przez kilka lat za czasów Jana Pawła II. Z satysfakcją złożyłem sprawozdanie dotyczące metropolii krakowskiej i katowickiej. Z tych diecezji jest około 30% misjonarzy, także ofiarność na Papieskie Dzieła Misyjne jest w nich znacząca. Kongregacja, odpowiedzialna za pomoc młodym Kościołom, potrzebuje duchowego wsparcia oraz pomocy materialnej, za które przy okazji wyrażam wdzięczność wiernym naszej diecezji. Podkreśliłem udział polskich misjonarzy, tj. ok. 1800 osób w 97 krajach świata i ich dojrzałość. Spośród nich jest 25 biskupów w młodych Kościołach. Trzeba dziękować za to wszystko Panu Bogu.

Jakie przesłanie dla Księdza Biskupa niesie ta pielgrzymka?

Ważne jest, abyśmy dobrze zrozumieli Ojca Świętego i jego troskę o Kościół, w myśl przesłania Pana Jezusa „Piotrze, umacniaj swoich braci w wierze”. Spotkania i rozmowy w grupach były okazją do wymiany doświadczeń, ukierunkowania pracy duszpasterskiej i ewangelizacyjnej na właściwy cel. Tym celem jest głoszenie Jezusa Chrystusa, który jest ten sam wczoraj, dziś i na wieki.

2021-11-16 11:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Szczegóły wizyty „ad limina Apostolorum” Episkopatu Polski w Rzymie

Audiencja u Ojca Świętego, wizyta w poszczególnych dykasteriach Kurii Rzymskiej i celebracje Eucharystii złożą się na wizytę „ad limina Apostolorum” każdej z grup polskich biskupów w Rzymie. Wizyta w czterech cotygodniowych grupach potrwa od 4 do 30 października. – Idzie nie tylko o rzecz administracyjno-sprawozdawczą, ale głównie o odbudowę wiary – wyjaśnił abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, w czwartek na konferencji prezentującej szczegóły wizyty.

Wizyta „ad limina Apostolorum” każdej konferencji episkopatu jest wyrazem jedności Kościoła partykularnego z Ojcem Świętym. Składana jest zwykle co 5 lat, jednak z powodu pandemii oraz kalendarza papieża Franciszka termin wizyty Episkopatu Polski został przełożony. Poprzednia wizyta „ad limina” polskich biskupów w Rzymie odbyła się bowiem w 2014 r.

CZYTAJ DALEJ

Litania nie tylko na maj

Niedziela Ogólnopolska 19/2021, str. 14-15

[ TEMATY ]

litania

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Za nami już pierwsze dni maja – miesiąca poświęconego w szczególny sposób Dziewicy Maryi. To czas maryjnych nabożeństw, podczas których nie tylko w świątyniach, ale i przy kapliczkach lub przydrożnych figurach rozbrzmiewa Litania do Najświętszej Maryi Panny, popularnie nazywana Litanią Loretańską. Wielu z nas, także czytelników Niedzieli, pyta: jak powstały wezwania tej litanii? Jaka jest jej historia i co kryje się w niekiedy tajemniczo brzmiących określeniach, takich jak: „Domie złoty” czy „Wieżo z kości słoniowej”?

CZYTAJ DALEJ

Premier Heger: jeżeli Ukraina upadnie, przyjdzie kolej na Słowację

2022-05-25 19:24

[ TEMATY ]

wojna

Adobobe.Stock/PAP

Premier Słowacji Eduard Heger powiedział w środę na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos, że jeśli Ukraina upadnie, to przyjdzie kolej na jego kraj. Uznał, że kompromisy zawierane z rosyjskim przywódcą Władimirem Putinem spowodowały wojnę na Ukrainie - relacjonują słowackie media.

Heger wziął w Davos udział w dyskusji panelowej z premierami Holandii i Irlandii, Markiem Rutte i Michealem Martinem, przewodniczącą Parlamentu Europejskiego Robertą Metsolą i szefową Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję