Reklama

Niedziela Małopolska

DIECEZJA TARNOWSKA

Po świętość z Maryją

W Kościele istnieje wiele wspólnot wspierających rozwój duchowy. Tym, co odznacza Ruch Szensztacki, jest wskazywanie praktycznych narzędzi do wzrastania w świętości w codzienności. Na tej drodze członków wspólnoty prowadzi najlepsza przewodniczka – Maryja.

Niedziela małopolska 47/2021, str. IV

[ TEMATY ]

peregrynacja

ruch szensztacki

Tarnów

Anna Bandura/Niedziela

W nowosądeckiej parafii jest 6 kręgów rodzin i osób samotnych

W nowosądeckiej parafii jest 6 kręgów rodzin i osób samotnych

Międzynarodowy Ruch Szensztacki jest obecny na wszystkich kontynentach. W Polsce funkcjonuje od lat 40. ubiegłego wieku. Do parafii Matki Bożej Niepokalanej w Nowym Sączu przybył 5 lat temu i rozwija się jako Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu, będący ważną częścią Ruchu Szensztackiego. Przy parafii formuje się 6 kręgów rodzin i osób samotnych, które systematycznie przyjmują odwiedziny Matki Bożej. W diecezji tarnowskiej Apostolat rozwija się w 35 parafiach i liczy 145 kręgów.

Odwiedziny Gościa

Sercem formacji Apostolatu Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu są comiesięczne odwiedziny Maryi w domach członków kręgów. W nowosądeckiej parafii Maryja Matka Trzykroć Przedziwna w niewielkiej kapliczce dociera miesięcznie do niemal 70 rodzin. – Kapliczka przekazywana jest z domu do domu i jest bardzo oczekiwana. Osoby należące do Apostolatu na trzy dni, nie zmieniając programu dnia, pragną skupić się na tym, co najbardziej istotne. Wizyta tak ważnego gościa mobilizuje, by zmienić priorytety, wyłączyć telewizor, odłożyć książkę i poświęcić uwagę Tej, która do nas przychodzi oraz swoim najbliższym – mówi ks. Piotr Jaworski, opiekun Apostolatu Pielgrzymującej Matki Bożej w parafii Matki Bożej Niepokalanej w Nowym Sączu.

Maryja idzie do człowieka z pośpiechem. Udaje się do rodzin z takim oddaniem jak do swojej krewnej, Elżbiety. Przychodząc do naszych domów, przynosi Jezusa – czyli pokój. Dostrzega też różne braki i odpowiada na nie jak na weselu w Kanie Galilejskiej. – To wielkie błogosławieństwo, że możemy gościć w naszych domach Matkę Najświętszą. Doświadczamy cudów wyproszonych przez Nią. Moja siostra została całkowicie uzdrowiona z lęków – dzieli się parafianka Maria. Jej koleżanka, również Maria, dodaje, że obecność Matki Bożej jest jak balsam dla skołatanych dusz: – W jednym kręgu mamy starszą panią, która straciła męża, została sama. Jak przynosimy do niej Matkę Bożą, to mówi, że obecność Maryi daje ukojenie. Ja z kolei odnalazłam siły po utracie dziecka. Mogłam się Matce Bożej wyżalić i wypłakać.

Reklama

Wybór z serca

Wyjątkowym przesłaniem Szensztatu jest idea przymierza miłości. Ta forma oddania się Matce Bożej opiera się na m.in. popularnym w ostatnim dziesięcioleciu zawierzeniu Jezusowi przez Maryję według św. Ludwika Marii Grignion de Montfort. Przymierze oznacza złożenie całkowitego daru z siebie dla Matki Chrystusa. Sługa Boży o. Józef Kentenich, założyciel Szensztatu, charakteryzuje przymierze miłości zawarte z Matką Bożą jako całkowitą i obustronną wymianę serc, dóbr i interesów.

Akt poświęcenia się Maryi, jako Matce Trzykroć Przedziwnej z Szensztatu może być podejmowany indywidualnie lub we wspólnocie. Do zawarcia przymierza miłości, potrzebne jest właściwe przygotowanie. Warto podkreślić, że oddanie się Matce Najświętszej nie wynika z obowiązku, ale coraz głębszej miłości do Matki Zbawiciela. – Do zawarcia przymierza miłości przygotowywałyśmy się przez cały rok. Było to coś niesamowitego. W cztery osoby pojechałyśmy z Nowego Sącza do Centrum Ruchu Szensztanckiego w Świdrze k. Otwocka, do pierwszego polskiego sanktuarium szensztackiego, by powierzyć się Matce Bożej. Odtąd ona nas wychowuje, pokazując, jaka jest nasza droga do zbawienia. Maryja to najlepsza droga na te trudne czasy – zaznacza Maria.

Przymierze miłości zobowiązuje do współpracy nie tylko członka wspólnoty, ale również Matkę Bożą – ona staje się pierwszą Nauczycielką. Zawierając przymierze miłości, zgadzam się, by Maryja wychowywała mnie w taki sam sposób, w jaki Bóg wychował Maryję. Zdaniem założyciela o. Kentenicha, bez silnego wychowania maryjnego, kształtowanie chrześcijanina potrzebnego na współczesne czasy jest trudne, lub wręcz prawie niemożliwe do zrealizowania w obecnej, zliberalizowanej rzeczywistości.

Reklama

Moja świętość

Pierwszym powołaniem katolika jest dążenie do osobistej świętości. W Ruchu Szensztackim powołanie to realizowane jest jako świętość dnia codziennego, co oznacza podejmowanie każdej, nawet najmniejszej decyzji w duchu wiary w Opatrzność Bożą. Ojciec Kentenich kontrastował to z tzw. niedzielnym katolicyzmem.

– Tu nie chodzi o to, by robić rzeczy wielkie czy spektakularne, ale raczej przeżywać zwyczajność w sposób niezwyczajny. Co to oznacza? Przyjrzyjmy się życiu Maryi. Ona prowadziła proste życie – kobiety, żony, matki. Jednak była niezwykła. Robiła najprostsze rzeczy w sposób wyjątkowy – mówi ks. Piotr.

Formacja w Ruchu Szensztackim pozwala znaleźć złoty środek – służyć Bogu tak, by nie zaniedbywać rodziny, ale też nie tracić więzi z Bogiem ze względu na pracę czy obowiązki domowe. Harmonia między obcowaniem ze światem nadprzyrodzonym i realnym była bliska Maryi, która najpełniej łączyła te dwie rzeczywistości.

– Jestem w małżeństwie od 47 lat – również dzięki wstawiennictwu Matki Bożej trwam w tym związku. Staramy się być dobrym przykładem dla naszych dzieci, innych ludzi. Maryja z Nazaretu jest naszym wzorem – podkreśla parafianka.

Nie tylko w niedzielę

Każdy 18. dzień miesiąca jest dniem spotkania członków wszystkich kręgów z parafii. Dzieje się to na pamiątkę zawarcia przez o. Józefa Kentenicha przymierza miłości z Matką Bożą dnia 18 października 1914 r. – co stanowiło początek działalności Międzynarodowego Ruchu Apostolskiego z Szensztatu. Tego dnia także członkowie Apostolatu, jak cała Rodzina Szensztacka w świecie, łącząc się fizycznie lub duchowo z sanktuarium Matki Trzykroć Przedziwnej, biorą udział we Mszy św.

U stóp ołtarza stoi stągiew, do której na zapisanych karteczkach, składają w darze do „kapitału łask” radości, trudności, modlitwy, cierpienia, to wszystko, czego w danym miesiącu doświadczyli. Wkłady do „kapitału łask” przekazywane są następnie do szensztackiego sanktuarium np. w Świdrze, gdzie kolejnego dnia listy zostają spalone. Siostry powierzają w modlitwie te sprawy przez cały miesiąc podczas wieczystej adoracji Najświętszego Sakramentu.

Reklama

Kręgi Apostolatu Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu stanowią ważny element wspólnoty parafialnej. Apostolat przy parafii Matki Bożej Niepokalanej bierze czynny udział w życiu Kościoła poprzez m.in. adorację Najświętszego Sakramentu, prowadzenie modlitw różańcowych, udział w nabożeństwach fatimskich i Drogach Krzyżowych.

– Nie obawiajmy się, że przynależność do Apostolatu czy obecność Matki Bożej w naszym domu będzie dodatkowym obowiązkiem – mówi Maria. – Jeśli miałabym jednym zdaniem zachęcić kogoś do włączenia się w Apostolat, to powiedziałabym, że warto iść przez życie z Maryją, aby ono miało sens i aby go nie zmarnować – podsumowuje parafianka.

Jeśli zastanawiasz się nad założeniem kręgu Apostolatu Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu w swojej parafii, możesz skontaktować się z siostrą M. Damianą – Krajową Koordynatorką Apostolatu Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu. Więcej informacji oraz kontakt telefoniczny i mailowy znajdują się na stronie: www.szensztat.pl.

2021-11-16 11:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Szczęśliwy człowiek, który służy Panu

[ TEMATY ]

peregrynacja

św. Józef

bp Tadeusz Lityński

archiwum

Bp Tadeusz Lityński zaprasza mężczyzn do poznania św. Józefa

Bp Tadeusz Lityński zaprasza mężczyzn do poznania św. Józefa

List Biskupa Zielonogórsko-Gorzowskiego na niedzielę 24 lutego 2019 r. z okazji Diecezjalnej Peregrynacji Kopii Obrazu św. Józefa z Narodowego Sanktuarium w Kaliszu

Drodzy Diecezjanie,

CZYTAJ DALEJ

Dwie dekady posługi nadzwyczajnych szafarzy Komunii św.

2022-11-26 13:01

[ TEMATY ]

Częstochowa

bp Antoni Długosz

WMSD

nadzwyczajni szafarze

Maciej Orman/Niedziela

– Jesteście przedłużeniem posługi biskupów i kapłanów – powiedział do nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. bp Antoni Długosz. Biskup senior archidiecezji częstochowskiej przewodniczył 26 listopada Mszy św. w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie z okazji 20. rocznicy posługi nadzwyczajnych szafarzy w archidiecezji częstochowskiej.

Eucharystię koncelebrowali ks. dr Łukasz Dyktyński, moderator nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. w archidiecezji częstochowskiej, i ks. dr Krzysztof Bełkot, kierownik Referatu Prawnego Dyscypliny Sakramentów i Sakramentaliów Kurii Metropolitalnej w Częstochowie, odpowiedzialny za organizację i koordynowanie kursów przygotowujących dla nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. w archidiecezji.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: spotkanie Komisji Maryjnej Konferencji Episkopatu Polski

2022-11-26 18:24

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Komisja Maryjna KEP

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wacław Depo

Abp Wacław Depo

Na Jasnej Górze odbyło się dziś jesienne spotkanie Komisji Maryjnej Konferencji Episkopatu Polski. Wśród tematów obrad znalazły się m.in. zagadnienia wynikające z potrzeby koordynacji także treści nauczania grup modlitewnych, apostolskich o rysie maryjnym, realizacja dzieła peregrynacji kopii Jasnogórskiego Obrazu w kolejnym jego, trzecim etapie, popularyzacja dokumentu „Maryjne Vademecum Duszpasterza”.

Przewodniczący Komisji abp Wacław Depo zwrócił uwagę na potrzebę podjęcia zadania nie tylko koordynacji osobowej, ale także treści nauczania grup modlitewnych, apostolskich o rysie maryjnym, jak np. Wojownicy Maryi i innych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję