Reklama

Niedziela Lubelska

Święty obowiązek

W Lublinie odbyły się wojewódzkie obchody Narodowego Święta Niepodległości.

Niedziela lubelska 47/2021, str. I

[ TEMATY ]

Narodowe Święto Niepodległości

Tomasz Koryszko/KUL

Podczas uroczystości na pl. Litewskim

Podczas uroczystości na pl. Litewskim

Dziękujemy Bogu za odzyskanie niepodległości przez naszą Ojczyznę. Modlimy się za tych, którzy walczyli o jej niepodległość; polecamy tych, którzy kształtowali i kształtują jej wolność – powiedział abp Stanisław Budzik w archikatedrze podczas Mszy św. rozpoczynającej obchody. Przywołując myśl Cypriana Kamila Norwida „Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek”, metropolita zachęcał do rachunku sumienia „z wypełniania tego wielkiego i świętego obowiązku”.

W homilii abp Stanisław Budzik podkreślił, że odbudowa państwa po latach niewoli była efektem wysiłku wielu Polaków. – Jedni budzili ducha w narodzie, by się nie przyzwyczaił do niewoli; inni pisali księgi ku pokrzepieniu serc, na obrazach utrwalali historię narodu, tworzyli dzieła sztuki i rozwijali naukę. Przy ołtarzach wznosiła się błagalna modlitwa Kościoła: Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie – mówił ksiądz arcybiskup, równocześnie apelując o odpowiedzialne korzystanie z daru wolności. W słowach modlitwy skierowanej do Chrystusa, który jest pokojem, wobec niepokojów w ojczyźnie, kolejnej fali pandemii i zagrożenia na granicy, prosił o „światłe oczy, które przestaną widzieć w sobie przeciwników, a zobaczą współdomowników; o słowa i czyny, które budują, a nie rujnują, pocieszają, a nie odbierają nadzieję, nie zadają bólu, a leczą”.

W drugiej części uroczystości na pl. Litewskim odbył się apel, podczas którego m.in. przekazano Ogień Niepodległości i złożono wieńce pod pomnikami Nieznanego Żołnierza i Marszałka Józefa Piłsudskiego. W odezwie komitetu honorowego Święta Niepodległości została przywołana myśl bł. kard. Stefana Wyszyńskiego „Sztuką jest umierać dla Ojczyzny, ale największą sztuką jest dobrze żyć dla niej”. Uniwersalne przesłanie Prymasa Tysiąclecia może inspirować kolejne pokolenia Polaków w kształtowaniu wspólnoty narodowej. – Odzyskana wolność i niezawisłość jest ogromnym zobowiązaniem dla wszystkich Polaków. Od naszej miłości do Ojczyzny, solidnej pracy, jedności, rozwijania talentów dla dobra wspólnego, zależy dobrobyt i pomyślność Polski – powiedział wojewoda Lech Sprawka.

Święto obchodzone 11 listopada to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych. Upamiętnia odzyskanie niepodległości przez Polskę w 1918 r., po 123 latach zaborów.

2021-11-16 11:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prezydent: Jesteśmy częścią chrześcijańskiej Europy

[ TEMATY ]

Narodowe Święto Niepodległości

Prezydent Andrzej Duda

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

W Narodowe Święto Niepodległości na pl. Piłsudskiego odbyła się uroczysta zmiana warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza oraz defilada wojskowa. W czasie uroczystości przemówienie wygłosił prezydent Andrzej Duda.

- Dziękuję Panu Bogu za Polskę, za to, że od przeszło 30 lat możemy radować się niepodległością, możemy radować się naszym państwem, w którym sami się rządzimy. Sami decydujemy o sobie, o naszych losach. Dziękuję za to z całego serca Bogu, dziękuję wszystkim tym, którzy przez pokolenia o tę wolną, suwerenną, niepodległą Polskę walczyli – powiedział prezydent.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: zdewastowano wejście do rezydencji ambasadora Ukrainy (krótka)

2022-12-02 13:36

Nieznani sprawcy zdewastowali wejście do rezydencji ambasadora Ukrainy przy Stolicy Apostolskiej Andrija Jurasza. Dyplomata potwierdził tę informację w rozmowie z włoską agencją ANSA.

O tym zdarzeniu jako pierwszy poinformował media rzecznik ukraińskiego MSZ Ołeh Nikołenko, komentując przesłanie przez nieznanego nadawcę zakrwawionych paczek do ukraińskich placówek dyplomatycznych, w tym ambasady Ukrainy w Warszawie i konsulatu w Krakowie. W paczkach miały znajdować się oczy zwierząt. Równolegle informację o fałszywym zamachu bombowym otrzymała ambasada Ukrainy w Kazachstanie, a w Rzymie zdewastowano wejście do rezydencji ukraińskiego ambasadora przy Stolicy Apostolskiej. Tę ostatnią informację potwierdził w rozmowie z włoską agencją ANSA ambasador Andrij Jurasz. Na razie brakuje oficjalnych komunikatów w tej sprawie.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Andrzej Duda z nagrodą od Rycerzy Kolumba

2022-12-03 08:36

[ TEMATY ]

prezydent

Rycerze Kolumba

Andrzej Duda

Rycerze Kolumba

Pan Prezydent Andrzej Duda przyjął w Pałacu Prezydenckim Patricka Kelly’ego, Najwyższego Rycerza, przywódcę międzynarodowej wspólnoty Rycerzy Kolumba. W trakcie spotkania odebrał z rąk Patricka Kelly’ego symboliczne wyróżnienie – Nagrodę Caritas, przyznaną jako wyraz uznania dla całego społeczeństwa polskiego za bezinteresowną postawę wobec potrzebujących i poszkodowanych przez wojnę w Ukrainie.

Nagroda Caritas to odznaczenie, jakim Rycerze wyróżniają tych, którzy w sposób szczególny realizują najważniejszą Zasadę Zakonu – Miłosierdzie – w służbie i poświęceniu dla innych. Po raz pierwszy w historii Nagroda została wręczona jako uhonorowanie dla Głowy Państwa i zarazem całego narodu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję