Reklama

Niedziela Lubelska

Bezcenny dar

Relikwie bł. kard. Stefana Wyszyńskiego zostały uroczyście wprowadzone do kościoła św. Urszuli Ledóchowskiej w Lublinie.

Niedziela lubelska 47/2021, str. V

[ TEMATY ]

relikwie

bł. kard. Stefan Wyszyński

Paweł Wysoki

Wprowadzenie relikwii bł. kard. Stefana Wyszyńskiego

Wprowadzenie relikwii bł. kard. Stefana Wyszyńskiego

Staraniem Koła Przyjaciół Prymasa Tysiąclecia, parafia na Węglinie otrzymała relikwie I stopnia. Bezcenny dar lubelskiej wspólnocie został przekazany przez kard. Kazimierza Nycza i Instytut Prymasa Wyszyńskiego.

Historyczna uroczystość

Wprowadzenie relikwii odbyło się w niedzielę, 14 listopada. W wydarzeniu uczestniczyli parafianie i goście, w tym wzruszeni członkowie jedynego w naszej archidiecezji Koła Przyjaciół Prymasa Tysiąclecia, którzy od wielu lat zgłębiali nauczanie kard. Wyszyńskiego, promowali jego dziedzictwo i modlili się o beatyfikację. Wśród uczestników liturgii znaleźli się m.in. Rycerze Kolumba, poczty sztandarowe wspólnot apostolskich oraz przedstawiciele szkół noszących imię kard. Wyszyńskiego z Konopnicy, Nasutowa, Wąwolnicy, Wilczopola i sąsiadującej z kościołem Szkoły Podstawowej nr 50. Przed wprowadzeniem relikwii proboszcz ks. Antoni Socha poświęcił nowy ornat z wizerunkiem błogosławionego, dar KPPT. – Bóg zapłać wspólnocie koła za troskę o to, by relikwie Prymasa znalazły się w naszym kościele. Odtąd jeszcze bardziej będziemy czcić wielkiego Polaka i patriotę – powiedział ksiądz proboszcz, składając podziękowania na ręce Agnieszki Kulik. Jak zapowiedział, w każdy ostatni wtorek miesiąca w obecności relikwii odmawiana będzie nowenna do bł. Stefana Wyszyńskiego, podczas której wypraszane będą łaski dla rodzin, parafii i ojczyzny.

Pragnienie świętości

We wprowadzeniu relikwii uczestniczył ks. Andrzej Flis, ojciec duchowny Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Lublinie. Jak podkreślił, to „wielkie wydarzenie dla parafii, która odtąd cieszy się widzialnym znakiem obecności bł. kard. Wyszyńskiego”. W homilii podkreślił, że „Lublin i cała diecezja ma szczególne prawo do Prymasa Tysiąclecia, który w czasach powojennych był biskupem lubelskim”. Ks. Flis zwrócił uwagę na znaczenie świadectwa życia i wiary świętych, którzy bliźnich prowadzą do nieba. – W drodze do wieczności idziemy we wspólnocie Kościoła, nawzajem za siebie odpowiedzialni, wspomagający się modlitwą i ofiarą. Bóg nie zostawia nas samych, ale daje nam świadectwo świętych – powiedział kapłan. – Tak bliscy są nam św. Jan Paweł II i bł. kard. Stefan Wyszyński, którzy chodzili po ulicach naszego miasta i diecezji, po drogach którymi dziś chodzimy. W realizacji naszego powołania do świętości nie jesteśmy sami; relikwie są znakiem ich obecności i orędownictwa za nami. Święci wzbudzają w nas pragnienie świętości – podkreślił, zachęcając do wdzięczności za „świętość, która realizuje się w tylu historiach życia”.

Koło przyjaciół

Działające przy parafii Koło Przyjaciół Prymasa Tysiąclecia od 2001 r. łączy tych, którym na sercu leży duchowe dziedzictwo pozostawione Polsce i Kościołowi przez kard. Wyszyńskiego. Koło jest częścią Kręgu Przyjaciół Prymasa Tysiąclecia. Wspólnota zaprasza wszystkich, którzy chcą poznawać dziedzictwo bł. kard. Wyszyńskiego, kształtować życie w oparciu o duchowe wartości, jakimi żył oraz wspierać jego dzieła przez modlitwę i „krucjatę miłości”. Spotkania odbywają się w domu parafialnym przy ul. Roztocze 1 w ostatni wtorek miesiąca po wieczornej Mszy św.

2021-11-16 11:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: w pierwszą rocznicę beatyfikacji dziękczynienie za bł. Prymasa

[ TEMATY ]

Jasna Góra

bł. kard. Stefan Wyszyński

Karol Porwich/Niedziela

Dziś pierwsza rocznica beatyfikacji Prymasa Stefana kard. Wyszyńskiego. Chociaż na Jasnej Górze cały rok trwa dziękczynienie za tego, który wszystko postawił na Maryję, to jednak dziś modlitwa wdzięczności zanoszona jest szczególnie. Już o godz. 7.00 odprawiona została Msza św., na 16.00 zaplanowano dziękczynny różaniec, o 21.00 Apel Jasnogórski.

Jak zauważyła Agnieszka Kołodyńska, odpowiedzialna generalna Instytutu Prymasa Wyszyńskiego wymiernym owocem beatyfikacji jest prośba wielu wspólnot, przede wszystkim parafii, o relikwie kard. Wyszyńskiego. Z Domu Pamięci znajdującego się obok Jasnej Góry odebranych już zostało 137 relikwiarzy, a kolejne setki przekazuje arch. warszawska. Trafiły one nie tylko do różnych miejsc w Polsce, ale także do Indii, Stanów Zjednoczonych, Kazachstanu, Włoch czy Niemiec.

CZYTAJ DALEJ

Kurs animatora Liturgicznej Służby Ołtarza

2022-11-28 15:49

[ TEMATY ]

WMSD

archidiecezja częstochowska

Liturgiczna Służba Ołtarza

kurs animatora

Karol Porwich/Niedziela

Informujemy o nowej inicjatywie formacyjnej dla służby liturgicznej w naszej archidiecezji. Kurs animatora to sześciodniowy wyjazd formacyjny w dniach 16-21 stycznia 2023 r. (w pierwszym tygodniu ferii zimowych dla województw śląskiego i łódzkiego) dla lektorów i ceremoniarzy ze szkół średnich i starszych, który ma ich przygotować do prowadzenia grup ministranckich w ciągu roku oraz na wyjazdach wakacyjnych.

W ramach kursu będą poruszane tematy prowadzenia cotygodniowych zbiórek, ciekawego i kreatywnego prowadzenia spotkań dla dzieci i młodzieży, radzenia sobie z problemami wychowawczymi i wiele innych.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Koncert charytatywno-integracyjny dla dzieci

2022-11-29 07:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Karol Porwich/Niedziela

W najbliższą sobotę w łódzkiej Atlas Arenie odbędzie się koncert z okazji Dnia Świętego Mikołaja. Udział weźmie w nim 5 tys. dzieci z niepełnosprawnościami i pochodzących z najuboższych rodzin województwa łódzkiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję