Reklama

Niedziela Lubelska

Gotowi służyć Bogu i Ojczyźnie

Przez lubelski KSM przewinęły się tysiące młodych ludzi.

Niedziela lubelska 47/2021, str. VII

[ TEMATY ]

Lublin

KSM

Z archiwum KSM

Archiwalne zdjęcie z jednego ze spotkań KSM

Archiwalne zdjęcie z jednego ze spotkań KSM

Dobre organizacje zawsze chwalą się swoimi wybitnymi wychowankami lub opiekunami. Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży w Krakowie przywołuje postać ks. Karola Wojtyły, asystenta oddziału w Niegowici. Powody do dumy mogą mieć również lubelscy druhowie i druhny; przez ich szeregi przeszli bp Adam Bab i przynajmniej kilku ministrów.

Iskra z Łęcznej

Stowarzyszenie, które obchodzi jubileusz 30-lecia w naszej diecezji, korzeniami sięga zrywu narodowego po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. Najpierw powstały Stowarzyszenia Młodzieży Polskiej, a w 1934 r. Episkopat Polski powołał odrębne KSM-y dla panów i pań. Ponad 300 tys. młodych ludzi dumnie nosiło legitymacje i chusty organizacyjne. W naszej diecezji bp Marian Fulman natychmiast erygował lokalne struktury i wskazał ich siedzibę przy kościele św. Jozafata. Wojna przygasiła aktywność stowarzyszenia, całkowicie zaś zlikwidowały je władze komunistyczne.

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży odrodziło się w skali kraju w 1990 r. Rok później działało już w archidiecezji lubelskiej. Pierwszym prezesem w Polsce został Rafał Sobów z Łęcznej, gdzie funkcjonował pierwszy lubelski oddział. W pracach legalizujących prawną stronę KSM brał udział niżej podpisany. W Lublinie wydawany był też pierwszy miesięcznik organizacji, „Moc Młodości”. Po uznaniu przez państwo, KSM mógł już oficjalnie działać. Choć nie było jeszcze budynków i maszyn do pisania, nie było to przeszkodą dla młodzieży. Pierwszy zarząd diecezjalny wybrany został na trawie przy jeziorze Krasne, gdzie zjechali się entuzjaści nowego dzieła w Kościele.

Biskup i ministrowie

Reklama

Lista wybitnych pań i panów należących do KSM w naszej diecezji jest długa. Wypada ją zacząć od Adama Baba, dziś biskupa sufragana, a w latach 90. XX wieku organizatora oddziału „Zorza” w Niedrzwicy Kościelnej, później zaś następcy niżej podpisanego w roli asystenta diecezjalnego. Sylwester Tułajew, poseł z ziemi lubelskiej, przez pewien czas wiceminister MSWiA, wychowywał się w oddziale przy parafii św. Andrzeja Boboli w Lublinie. Świdnik może szczycić się Arturem Soboniem, obecnie wiceministrem (aktualnie Ministerstwo Rozwoju i Technologii), który zaczynał działalność społeczną w oddziale przy „okrągłym” kościele. Obecny asystent ks. Krzysztof Krzaczek chodził na zebrania KSM w parafii Matki Bożej Różańcowej w Lublinie. Dziewczyny przywdziały habity wielu zgromadzeń. W szeregach lubelskich KSM-owiczów wzrastali wybitni dziennikarze: Aneta Wasil (Radio Lublin) czy Jacek Wnuk (aktualnie Nowe Radio). Zbigniew Śliwiński, członek pierwszego zarządu, kieruje „Domem Chemika”, najpoważniejszą instytucją kulturalną w Puławach. Kilka KSM-owskich małżeństw powołało do istnienia dwie znakomite szkoły: „Skrzydła” i Lubelską Szkołę Realną.

Dzieci pionierów

Od trzydziestu lat dawni i aktualni członkowie KSM spotykają się w archikatedrze na uroczystościach patronalnych w święto Chrystusa Króla. Wówczas składają przyrzeczenia nowe druhny i druhowie. Młodzi ludzie z radością przedstawiają się jako prezesi, sekretarze i skarbnicy swoich oddziałów. Te funkcje przygotowują ich do późniejszych odpowiedzialnych ról. To ważne, aby w polskich elitach znajdowali się ludzie z solidną formacją duchową i społeczną. Zgodnie z zawołaniem „Przez cnotę, naukę i pracę służyć Bogu i Ojczyźnie – Gotów? Gotów!”, KSM zakorzenia młodzież w tradycje narodowe, kształtuje ducha współpracy i obowiązkowości. Jest to także szkoła dobrych żon i mężów. Liczba małżeństw zawieranych przez KSM-owską młodzież przekroczyła już setkę w naszej diecezji, a najmłodsi członkowie to dzieci pionierów tejże organizacji.

2021-11-16 11:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Lubelska Częstochowa

Niedziela Ogólnopolska 35/2020, str. 24-25

[ TEMATY ]

Matka Boża

Lublin

Paweł Wysoki

Łaskami słynąca figura Matki Bożej Kębelskiej należy do cyklu tzw. Pięknych Madonn

Łaskami słynąca figura Matki Bożej Kębelskiej
należy do cyklu tzw. Pięknych Madonn

Wąwolnica odwiedzana jest przez tysiące pielgrzymów. Z bliskich i dalekich stron przychodzą do Matki Bożej Kębelskiej, bo od wieków wiadomo, że najlepsza z matek zawsze bierze w obronę swoje dzieci.

Sanktuarium maryjne w archidiecezji lubelskiej, położone wśród lessowych wzgórz między Nałęczowem a Kazimierzem Dolnym, początkami sięga XI wieku. W rękopisie z 1027 r., przechowywanym w klasztorze na Świętym Krzyżu, można przeczytać o Wawelnicy – „nowo założonej i świeżo do wiary świętej nawróconej osadzie”. Jej legendarnym założycielem był książę Krak, a nazwa odwołuje się do Wawelu. Według językoznawców, staropolski „wąwel” to obronny cypel. Właśnie na wzgórzu, otoczonym rzekami, powstał obronny gród, a z czasem miasto królewskie. Złota era rozwoju osady znajdującej się przy ważnym trakcie handlowym przypada na czasy panowania Kazimierza Wielkiego. Z tego okresu do dziś zachowała się gotycka kaplica zamkowa, w której znajduje się najcenniejszy skarb Wąwolnicy – łaskami słynąca figura Matki Bożej z Dzieciątkiem.

CZYTAJ DALEJ

Wiara na medal

Wielu polskich sportowców publicznie przyznaje się do wiary. W czasach, gdy w przestrzeni publicznej słyszymy najczęściej wyznania osób odrzucających Boga, postawa naszych zawodników jest bardzo budująca.

Pan Jezus jest u mnie na pierwszym miejscu (...). Wiary uczyłem się najpierw w domu – od dziadka i taty. Dzisiaj jest ona czymś zupełnie naturalnym. Pan Bóg był i zawsze będzie dla mnie kimś wyjątkowym – powiedział Bartosz Zmarzlik, mistrz świata na żużlu w sezonie 2019 i polski sportowiec 2019 roku, gdy dołączył do akcji „Nie wstydzę się Jezusa”. Podczas gali, w czasie której odebrał statuetkę dla najlepszego sportowca, ujął wszystkich ogromną skromnością i pokorą. Trener polskiej kadry żartuje, że jest on taki grzeczny, ponieważ codziennie chodzi do kościoła. Żużlowiec doprecyzowuje: – Do kościoła chodzę w każdą niedzielę. To nie jest dla mnie żadna ujma ani utrudnienie. To bardzo mi pomaga. Kiedyś spodobały mi się słowa, które powiedział Kamil Stoch: „Gdy Bóg jest na pierwszym miejscu, to wszystko jest na swoim miejscu”. Staram się to wdrażać w życie.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Andrzej Duda z nagrodą od Rycerzy Kolumba

2022-12-03 08:36

[ TEMATY ]

prezydent

Rycerze Kolumba

Andrzej Duda

Rycerze Kolumba

Pan Prezydent Andrzej Duda przyjął w Pałacu Prezydenckim Patricka Kelly’ego, Najwyższego Rycerza, przywódcę międzynarodowej wspólnoty Rycerzy Kolumba. W trakcie spotkania odebrał z rąk Patricka Kelly’ego symboliczne wyróżnienie – Nagrodę Caritas, przyznaną jako wyraz uznania dla całego społeczeństwa polskiego za bezinteresowną postawę wobec potrzebujących i poszkodowanych przez wojnę w Ukrainie.

Nagroda Caritas to odznaczenie, jakim Rycerze wyróżniają tych, którzy w sposób szczególny realizują najważniejszą Zasadę Zakonu – Miłosierdzie – w służbie i poświęceniu dla innych. Po raz pierwszy w historii Nagroda została wręczona jako uhonorowanie dla Głowy Państwa i zarazem całego narodu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję