Reklama

Niedziela Przemyska

Ojczyznę wolną pobłogosław Panie

Dziś dziękujemy za niepodległość naszej Ojczyzny, za naszych przodków, którzy kochali Ojczyznę, w której żyli, nie szczędząc swojej krwi – mówił abp Adam Szal 11 listopada.

Niedziela przemyska 47/2021, str. I

[ TEMATY ]

Narodowe Święto Niepodległości

Kl. Łukasz Zięba

Msza św. w intencji Ojczyzny sprawowana była pod przewodnictwem abp. Adama Szala

Msza św. w intencji Ojczyzny sprawowana była pod przewodnictwem abp. Adama Szala

Metropolita przemyski w homilii wygłoszonej podczas Mszy św. w intencji Ojczyzny, sprawowanej w Narodowe Święto Niepodległości w archikatedrze przemyskiej, zwrócił uwagę, że jednym z wymiarów budowania królestwa Bożego na ziemi jest droga umiłowania Ojczyzny. – Są w naszym życiu różne drogi prowadzące do królestwa Bożego, a jedną z tych dróg jest Ojczyzna – zauważył kaznodzieja.

Arcybiskup wskazał na postać bł. kard. Stefana Wyszyńskiego jako na przykład nauczyciela umiłowania Ojczyzny. Kardynał Wyszyński mówił, że Ojczyzna jest podobna do organizmu ludzkiego. Człowieka nie można rozebrać na części, tak samo jest z narodem i duchowością. Kaznodzieja wskazał, że Prymas posłużył się także pięknym, czytelnym porównaniem, mówiąc, że Ojczyzna może być porównana do tysiącletniego dębu. To nawiązanie do rocznicy chrztu Polski. Napisał: „Dąb ten tkwi swoimi korzeniami w glebie. Czerpie soki z ziemi, umacnia swój pień, pręży się w konarach i w konarach daje podstawy dla gałęzi, kwiatów i owoców. Odmienia się stale i wciąż, dostarcza coraz to nowych energii i owoców, żywi nowe pokolenia. Biada temu, kto chciałby tak przebudować drzewo, że wyrwałby korzenie, kto chce przebudować pień, kto odcina gałęzie drzewa”. W optyce kard. Wyszyńskiego naród, obok rodziny i Kościoła, należy do najtrwalszych instytucji życia społecznego. Jak mówi: „Ojczyzna wywodzi się z rodziny i jest swoistą rodziną rodzin” – zauważył kaznodzieja.

Metropolita przemyski zachęcał także do modlitwy w intencji Ojczyzny. – Jeszcze jedna ważna prośba: wspierajmy naszą Ojczyznę modlitwą także dzisiaj, kiedy patrzymy na tych, którzy bronią granic naszej Ojczyzny. Módlmy się w intencji jedności naszej Ojczyzny. W 1956 r. kard. Wyszyński zapisał w swoich notatkach: „Jedna jest Polska – wspólna matka, jej ramiona otwarte dla wszystkich dzieci, jedno ma serce i wszyscy znajdują w niej miejsce”. Prosił nas także: „Powiedzcie młodzieży, że taka Polska wyciąga do nich ramiona, przyzywa i pociąga, aby nigdy nie zapomnieli o Ojczyźnie, aby wszędzie, gdzie rzucą ich obowiązki i zadania pamiętali, że należą do wspólnej Ojczyzny” – zakończył abp Szal.

Po uroczystej Mszy św. delegacje udały się przed pomnik Orląt Przemyskich, aby tam złożyć symboliczne wieńce. Tam też odbyła się dalsza część uroczystości patriotycznych 11 listopada.

2021-11-16 11:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zielona Góra. Wojewódzkie obchody Święta Niepodległości

[ TEMATY ]

Zielona Góra

Narodowe Święto Niepodległości

Karolina Krasowska

- Trzeba nam dzisiaj jedności ponad wszelkimi podziałami - podkreślił pasterz diecezji

- Trzeba nam dzisiaj jedności ponad wszelkimi podziałami - podkreślił pasterz diecezji

Mszą św. w zielonogórskiej konkatedrze 11 listopada rozpoczęły się wojewódzkie obchody Narodowego Święta Niepodległości.

W tym roku przypada 103. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Wojewódzkie obchody tego wydarzenia rozpoczęły się Mszą św. pod przewodnictwem pasterza diecezji bp. Tadeusza Lityńskiego w konkatedrze pw. św. św. Jadwigi Śląskiej w Zielonej Górze.

CZYTAJ DALEJ

Wiara na medal

Wielu polskich sportowców publicznie przyznaje się do wiary. W czasach, gdy w przestrzeni publicznej słyszymy najczęściej wyznania osób odrzucających Boga, postawa naszych zawodników jest bardzo budująca.

Pan Jezus jest u mnie na pierwszym miejscu (...). Wiary uczyłem się najpierw w domu – od dziadka i taty. Dzisiaj jest ona czymś zupełnie naturalnym. Pan Bóg był i zawsze będzie dla mnie kimś wyjątkowym – powiedział Bartosz Zmarzlik, mistrz świata na żużlu w sezonie 2019 i polski sportowiec 2019 roku, gdy dołączył do akcji „Nie wstydzę się Jezusa”. Podczas gali, w czasie której odebrał statuetkę dla najlepszego sportowca, ujął wszystkich ogromną skromnością i pokorą. Trener polskiej kadry żartuje, że jest on taki grzeczny, ponieważ codziennie chodzi do kościoła. Żużlowiec doprecyzowuje: – Do kościoła chodzę w każdą niedzielę. To nie jest dla mnie żadna ujma ani utrudnienie. To bardzo mi pomaga. Kiedyś spodobały mi się słowa, które powiedział Kamil Stoch: „Gdy Bóg jest na pierwszym miejscu, to wszystko jest na swoim miejscu”. Staram się to wdrażać w życie.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: 100-lecie piotrkowskiej parafii

2022-12-03 10:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Po co ten kościół, po co ta decyzja sprzed 100 lat o tym, że tu ma być parafia. Do dzisiaj mamy takie przekonanie, że pierwszą, podstawową przestrzenią spotkania naszego z Jezusem jest parafia. Kościół ma wiele różnych rzeczywistości – ten kościół nie powstał jako parafialny – mamy w Kościele zakony, wspólnoty, stowarzyszenia, ale w całej tej różnorodności pierwszym i najważniejszym doświadczeniem Jezusa dla człowieka jest parafia! – mówił abp Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję