Reklama

Niedziela Przemyska

Jarosław

Panteon bohaterów

Przed kościołem Chrystusa Króla wybudowano pomnik Pamięci Narodowej.

Niedziela przemyska 47/2021, str. III

[ TEMATY ]

pomnik

Narodowe Święto Niepodległości

Henryk Grymuza

Fragment pomnika Pamięci Narodowej nocą

Fragment pomnika Pamięci Narodowej nocą

Pomnik Pamięci Narodowej przed kościołem Chrystusa Króla w Jarosławiu powstał z inicjatywy proboszcza parafii ks. Andrzeja Surowca oraz Fundacji Pomocy Edukacyjnej dla Młodzieży im. Heleny i Tadeusza Zielińskich. Pomnik zaprojektował i wykonał wybitny artysta rzeźbiarz Dariusz Jasiewicz. Monument odzwierciedla najważniejsze aspekty historii Polski począwszy od chrztu w 966 r.

Pomnik Pamięci Narodowej w Jarosławiu jest to miejsce, przy którym odbywają się ważne uroczystości patriotyczno-religijne. Podążający na uroczyste obchody 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości skłaniali głowy przed wizerunkami św. Jana Pawła II, naczelnika Tadeusza Kościuszki, marszałka Józefa Piłsudskiego, ofiar represji niemieckich i sowieckich oraz katastrofy smoleńskiej. W dniu 6 listopada uroczystości rocznicowe odbyły się w jarosławskiej świątyni Chrystusa Króla, która ogniskuje najgłębiej postawy miłości do Ojczyzny i pamięć o jej bohaterach.

Podczas Mszy św. w homilii ks. proboszcz Andrzej Surowiec podkreślił integrującą i narodowotwórczą rolę pamięci o tych, którzy ofiarowali serca, częstokroć i własne życie w obronie niepodległości i suwerenności Rzeczypospolitej.

Reklama

Po Mszy św., w działającym od bardzo wielu lat przy jarosławskiej parafii Katolickim Centrum Kultury odbył się koncert patriotyczny z udziałem lubianego artysty ze środowiska lubelskiego Norberta Smoły-Smolińskiego. Bohater koncertu – obejmującego pieśni i wiersze traktujące o ofiarności Polaków podczas wojen, Powstania Warszawskiego, zrywów niepodległościowych i protestów przeciw reżimowym rządom – jest muzykiem, kompozytorem, autorem tekstów i wokalistą. Założył między innymi znany zespół Contra Mundum.

W organizację rocznicowego koncertu w Katolickim Centrum Kultury w Jarosławiu włączyli się przede wszystkim przedstawiciele zarządu jarosławskiego PiS-u Bogdan Wołoszyn i Zenon Wajda.

2021-11-16 11:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pamięć o Golgocie Wschodu

Niedziela lubelska 9/2018, str. VIII

[ TEMATY ]

pomnik

Sybiracy

Syberia

Ewa Kamińska

Podczas uroczystości upamiętniających ofi ary Golgoty Wschodu

Podczas uroczystości upamiętniających ofi ary Golgoty Wschodu

Wtedy też był śnieg, ale jakże inne były realia – powiedział 15 lutego wicewojewoda Robert Gmitruczuk do zebranych pod ośnieżonym pomnikiem Matki Sybiraczki, przywołując zdarzenia z masowej pierwszej wywózki rodzin do Związku Sowieckiego w lutym 1940 r.

CZYTAJ DALEJ

Symbole i zwyczaje Adwentu

Niedziela podlaska 49/2002

[ TEMATY ]

adwent

Karol Porwich/Niedziela

Bóg w swojej wielkiej miłości do człowieka dał swego Jednorodzonego Syna, który przyszedł na świat by dokonać dzieła odkupienia ludzi. Jednak tę łaskę każdy z nas musi osobiście przyjąć. Zadaniem Kościoła jest przygotowanie ludzi na godne przyjęcie Chrystusa. Kościół czyni to, między innymi, poprzez ustanowienie roku liturgicznego. Adwent rozpoczyna nowy rok kościelny. Jest on pełnym tęsknoty oczekiwaniem na Boże Narodzenie, na przyjście Chrystusa. Adwent to okres oczyszczenia naszych serc i pogłębienia miłości i wdzięczności względem Pana Boga i Matki Najświętszej.

Wieniec adwentowy

CZYTAJ DALEJ

"Polityczna fujara". Ostre słowa na konferencji Zbigniewa Ziobry

2022-11-28 17:36

[ TEMATY ]

Zbigniew Ziobro

Ministerstwo Sprawiedliwości

Zbigniew Ziobro

Zbigniew Ziobro

Należy przeanalizować związki polskich polityków z Putinem, Gazpromem oraz promowaniem polityki energetycznej, która służyła interesom Moskwy i Berlina; warto się dowiedzieć jakimi kryteriami kierował się Donald Tusk nabijając kabzę Putinowi - powiedział szef MS Zbigniew Ziobro.

Minister sprawiedliwości, szef Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro był pytany w poniedziałek o zapowiedź premiera Mateusza Morawieckiego i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego dotyczącą powołania komisji ds. zbadania polityki energetycznej polskiego rządu w latach 2007-2022. Został też zapytany o propozycję SP, która chce powołania komisji śledczej ws. polityki energetycznej Polski od 2007 do 2022 r., ze szczególnym uwzględnieniem okresu od 16 listopada 2007 r. do 22 września 2014 r., czyli czasów rządów PO.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję