Reklama

Niedziela Przemyska

Odszedł dobry człowiek i wzorowy kapłan

Śp. ks. prał. Kazimierz Pańczyszyn służył Kościołowi całym sercem i szczerym oddaniem.

Niedziela przemyska 47/2021, str. VI

[ TEMATY ]

pogrzeb kapłana

Archiwum parafii

Ks. prał. Kazimierz Pańczyszyn (1938 – 2021)

Ks. prał. Kazimierz Pańczyszyn (1938 – 2021)

Kochał kapłaństwo, wiernie i z oddaniem wypełniał wszystko, co z niego wypływało. Kochał także Ojczyznę, co wyrażało się nie tylko w słowach, ale też w codziennym życiu i podejmowanych przez niego akcjach.

Z wielkim smutkiem i głębokim żalem przyjęła Klimkówka wiadomość o śmierci długoletniego kapłana naszej parafii, ks. prał. Kazimierza Pańczyszyna.

Ksiądz prał. Kazimierz Pańczyszyn urodził się 2 stycznia 1938 r. w Krasiczynie. Tam spędził dzieciństwo pod okiem kochających rodziców, a młodość na studiach seminaryjnych w Przemyślu. Później, w 1964 r., przeżywał zapach prymicyjnych róż i rozpoczął niełatwą pracę duszpasterską. I tutaj możemy zapytać: cóż Ci Jezus mógł dać, oprócz trudnej drogi? Drogi, którą przebyłeś do końca. I tak przez 57 lat pracy kapłańskiej swoją posługą duszpasterską służyłeś wiernym w różnych placówkach parafialnych: Słocina, Desznica, Zarszyn, Grodzisko Dolne, Myscowa, Polany i Klimkówka.

Ksiądz prał. Kazimierz Pańczyszyn odznaczony był godnością papieską kapelana Ojca Świętego i medalem za uratowanie świątyni w Polanach w 1987 r., za rządów bp. Ignacego Tokarczuka.

Szybko zyskał uznanie

Naszej klimkowskiej parafii poświęcił 33 lata swojego kapłańskiego życia. Troszczył się o wszystko, co dotyczyło parafian i dbał o ich życie duchowe, inicjując różne grupy modlitewne, jak kółka Żywego Różańca, cotygodniową Koronkę do Miłosierdzia Bożego, pierwszopiątkowe nabożeństwa z licznym udziałem dzieci i młodzieży, organizował parafialne procesje do klimkowskiego sanktuarium Krzyża Świętego znajdującego się pod lasem, które gromadziły wszystkich parafian pobożnie odprawiających Drogę Krzyżową. Przewodniczył również takim grupom, jak Caritas, która otrzymywała od ks. prał. Kazimierza wsparcie finansowe. Kierował Akcją Katolicką i Duszpasterską Radą Parafialną, przyczyniając się do wykonywania wielu poważnych prac remontowych w parafii, takich jak: remont sanktuarium Krzyża Świętego pod lasem, odnawianie polichromii kościoła parafialnego i kapitalny remont budynku parafialnego, który obecnie pełni funkcję plebanii. Zatroszczył się również o zakup nowych dzwonów jubileuszowych i o stacje drogi krzyżowej prowadzące do sanktuarium Krzyża Świętego. Uczestniczył także w wielu innych pracach w parafii.

Reklama

Wdzięczna pamięć o proboszczu

W czasie pogrzebu dziękował mu za długoletnią pracę duszpasterską i przewodniczył Eucharystii abp Józef Michalik. Żegnała go najbliższa rodzina, licznie zgromadzeni kapłani, mieszkańcy Klimkówki i jego rodzinnego Krasiczyna, siostry zakonne, strażacy, przedstawiciele lokalnych organizacji i lokalni samorządowcy. Licznie zgromadzeni parafianie gorącą modlitwą pragnęli wyrazić drogiemu kapłanowi szacunek, uznanie i podziękowanie za długoletnią opiekę nad parafią.

Ksiądz prałat był nie tylko duchowym przewodnikiem, ale też doradcą w życiowych sprawach, mądrym i doświadczonym kapłanem. Zawsze otwartym na sprawy ludzi, interesującym się ich życiem i troskami, chętnym do pomocy i skutecznym w jej świadczeniu. Po każdym spotkaniu z księdzem prałatem miało się poczucie, że jest się przez niego docenianym i zauważanym – tak zmarłego wspominał burmistrz Rymanowa Wojciech Farbaniec – Drogi Kapłanie, będziemy Cię wspominać jako wzorowego kapłana, dobrego człowieka i serdecznego przyjaciela.

Ksiądz prał. Kazimierz Pańczyszyn zmarł 4 października br. w Krakowie. Pochowany został na cmentarzu parafialnym w Klimkówce.

2021-11-16 11:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ewangelizator i motocyklista

Niedziela szczecińsko-kamieńska 37/2022, str. VI

[ TEMATY ]

pogrzeb kapłana

Ks. Robert Gołębiowski

Ks. Piotr zaszczepiał w ludzkich sercach głębokie wartości

Ks. Piotr zaszczepiał w ludzkich sercach głębokie wartości

Z chrześcijańską nadzieją wszyscy przyjęliśmy odejście do wieczności śp. ks. Piotra Kiliana, proboszcza w Janikowie.

Ksiądz Kilian odszedł w wieku 50 lat, po 24 latach wiernej służby Bogu i każdemu człowiekowi. Pięćdziesiąt lat w kontekście różnorodnych jubileuszy jest wiekiem dostojnym, gdyż odzwierciedla bogate dziedzictwo doświadczeń i wydarzeń. Jednak kiedy spojrzymy na całokształt ludzkiego życia, które kończy się po przeżyciu dopiero 50 lat, to inna jest perspektywa oceny mijającego czasu. Pan Bóg daje nam pewien odcinek drogi do zagospodarowania go bezcennymi darami serca i człowieczeństwa nawet, gdy jest on tak krótki, jak w przypadku ks. Piotra.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Karol Porwich/Niedziela

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Ukraina: nie ma procesu synodalnego, ale Kościół jest blisko ludzi

2023-02-07 18:55

[ TEMATY ]

Ukraina

Grzegorz Gałązka

Na europejskim spotkaniu synodalnym jest też reprezentacja katolików z Ukrainy. Jak wyznał Radiu Watykańskiemu bp Ołeksandr Jazłowecki, wojna całkowicie zatrzymała proces synodalny w tym kraju. Ludzie myślą o czym innym. Jednakże przez ten rok wojny większość Ukraińców zbliżyła się do Kościoła. Wielu prosi o chrzest czy ślub kościelny. W sposób szczególny dotyczy to żołnierzy – stwierdził biskup pomocniczy diecezji kijowsko-żytomieskiej.

Podkreśla on, że wojna okazała się wielkim wzywaniem dla kapłanów i w pewnym sensie nauczyła ich synodalności.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję