Reklama

Niedziela Przemyska

Odszedł dobry człowiek i wzorowy kapłan

Śp. ks. prał. Kazimierz Pańczyszyn służył Kościołowi całym sercem i szczerym oddaniem.

Niedziela przemyska 47/2021, str. VI

[ TEMATY ]

pogrzeb kapłana

Archiwum parafii

Ks. prał. Kazimierz Pańczyszyn (1938 – 2021)

Ks. prał. Kazimierz Pańczyszyn (1938 – 2021)

Kochał kapłaństwo, wiernie i z oddaniem wypełniał wszystko, co z niego wypływało. Kochał także Ojczyznę, co wyrażało się nie tylko w słowach, ale też w codziennym życiu i podejmowanych przez niego akcjach.

Z wielkim smutkiem i głębokim żalem przyjęła Klimkówka wiadomość o śmierci długoletniego kapłana naszej parafii, ks. prał. Kazimierza Pańczyszyna.

Ksiądz prał. Kazimierz Pańczyszyn urodził się 2 stycznia 1938 r. w Krasiczynie. Tam spędził dzieciństwo pod okiem kochających rodziców, a młodość na studiach seminaryjnych w Przemyślu. Później, w 1964 r., przeżywał zapach prymicyjnych róż i rozpoczął niełatwą pracę duszpasterską. I tutaj możemy zapytać: cóż Ci Jezus mógł dać, oprócz trudnej drogi? Drogi, którą przebyłeś do końca. I tak przez 57 lat pracy kapłańskiej swoją posługą duszpasterską służyłeś wiernym w różnych placówkach parafialnych: Słocina, Desznica, Zarszyn, Grodzisko Dolne, Myscowa, Polany i Klimkówka.

Ksiądz prał. Kazimierz Pańczyszyn odznaczony był godnością papieską kapelana Ojca Świętego i medalem za uratowanie świątyni w Polanach w 1987 r., za rządów bp. Ignacego Tokarczuka.

Szybko zyskał uznanie

Naszej klimkowskiej parafii poświęcił 33 lata swojego kapłańskiego życia. Troszczył się o wszystko, co dotyczyło parafian i dbał o ich życie duchowe, inicjując różne grupy modlitewne, jak kółka Żywego Różańca, cotygodniową Koronkę do Miłosierdzia Bożego, pierwszopiątkowe nabożeństwa z licznym udziałem dzieci i młodzieży, organizował parafialne procesje do klimkowskiego sanktuarium Krzyża Świętego znajdującego się pod lasem, które gromadziły wszystkich parafian pobożnie odprawiających Drogę Krzyżową. Przewodniczył również takim grupom, jak Caritas, która otrzymywała od ks. prał. Kazimierza wsparcie finansowe. Kierował Akcją Katolicką i Duszpasterską Radą Parafialną, przyczyniając się do wykonywania wielu poważnych prac remontowych w parafii, takich jak: remont sanktuarium Krzyża Świętego pod lasem, odnawianie polichromii kościoła parafialnego i kapitalny remont budynku parafialnego, który obecnie pełni funkcję plebanii. Zatroszczył się również o zakup nowych dzwonów jubileuszowych i o stacje drogi krzyżowej prowadzące do sanktuarium Krzyża Świętego. Uczestniczył także w wielu innych pracach w parafii.

Reklama

Wdzięczna pamięć o proboszczu

W czasie pogrzebu dziękował mu za długoletnią pracę duszpasterską i przewodniczył Eucharystii abp Józef Michalik. Żegnała go najbliższa rodzina, licznie zgromadzeni kapłani, mieszkańcy Klimkówki i jego rodzinnego Krasiczyna, siostry zakonne, strażacy, przedstawiciele lokalnych organizacji i lokalni samorządowcy. Licznie zgromadzeni parafianie gorącą modlitwą pragnęli wyrazić drogiemu kapłanowi szacunek, uznanie i podziękowanie za długoletnią opiekę nad parafią.

Ksiądz prałat był nie tylko duchowym przewodnikiem, ale też doradcą w życiowych sprawach, mądrym i doświadczonym kapłanem. Zawsze otwartym na sprawy ludzi, interesującym się ich życiem i troskami, chętnym do pomocy i skutecznym w jej świadczeniu. Po każdym spotkaniu z księdzem prałatem miało się poczucie, że jest się przez niego docenianym i zauważanym – tak zmarłego wspominał burmistrz Rymanowa Wojciech Farbaniec – Drogi Kapłanie, będziemy Cię wspominać jako wzorowego kapłana, dobrego człowieka i serdecznego przyjaciela.

Ksiądz prał. Kazimierz Pańczyszyn zmarł 4 października br. w Krakowie. Pochowany został na cmentarzu parafialnym w Klimkówce.

2021-11-16 11:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dla niego wzorem był św. Jan Paweł II

Niedziela wrocławska 8/2021, str. VIII

[ TEMATY ]

pogrzeb kapłana

Milicz

Ks. Łukasz Romańczuk

Ks. Bogdan Buryła był proboszczem w Miliczu przez prawie 20 lat

Ks. Bogdan Buryła był proboszczem w Miliczu przez prawie 20 lat

W kościele św. Anny w Miliczu pożegnano zmarłego proboszcza ks. Bogdana Buryłę. Przykład jego życia i śmierć mówią nam: „Radujcie się, bo i ja jestem radosny”.

Na Mszę św. pogrzebową, której przewodniczył abp Józef Kupny, metropolita wrocławski, przybyli księża z terenu całego kraju. Obecna była rodzina zmarłego kapłana, miliczanie i przyjaciele. Przez kilka dni wierni mieli okazję modlić się, a przy tym pożegnać zmarłego proboszcza. Z racji obostrzeń nie każdy mógł uczestniczyć we Mszy św. pogrzebowej, dlatego bracia zmarłego ks. Bogdana – ks. Wacław i ks. Andrzej przez ostatnie dni sprawowali Eucharystię, na którą byli zapraszani parafianie. Modlono się na różańcu, a w przededniu pogrzebu odbyło się całonocne czuwanie przy trumnie zmarłego proboszcza. Były tłumy ludzi.

CZYTAJ DALEJ

Dziewczyna z nieba

Niedziela Ogólnopolska 3/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

wywiad

pasja

Krzysztof Tadej

Skromna, życzliwa i odważna. W 2019 r. zdobyła mistrzostwo świata w akrobacji szybowcowej. Pokonała zawodników z 13 państw. Jest pierwszą kobietą w historii, która zdobyła ten tytuł.

Krzysztof Tadej: Szybowce kojarzą się ze spokojnymi, cichymi i wolnymi lotami. Czy tak jest również, gdy wykonujesz akrobacje szybowcowe?

CZYTAJ DALEJ

Franciszek apeluje o pomoc dla niepełnosprawnych żyjących na terenach konfliktów

2022-12-03 12:22

[ TEMATY ]

niepełnosprawni

Franciszek

Episkopat News

„Należy poświęcić szczególną uwagę i na wszelkie sposoby ułatwić dostęp do pomocy humanitarnej niepełnosprawnym żyjącym tam, gdzie toczą się walki” – napisał papież w orędziu na obchodzony 3 grudnia Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych.

Na wstępie Ojciec Święty podkreślił, że ogłoszony przez ONZ Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych zachęca nas do uświadomienia sobie, że nasza ułomność nie przyćmiewa naszej godności, i że wszyscy jesteśmy wezwani do świadectwa o zbawczej miłości Pana. „Jego miłosierdzie mogą poznać i napotkać w bardzo szczególny sposób ci, którzy nie są zadufani w sobie i którzy odczuwają potrzebę powierzenia się Panu oraz dzielenia się z braćmi” – podkreślił Franciszek. Zaznaczył, że to magisterium kruchości może uczynić nasze społeczeństwa bardziej ludzkimi i braterskimi. „Jakże bardzo świadomość, że potrzebujemy siebie nawzajem, pomogłaby nam mieć mniej wrogie relacje z tymi, którzy nas otaczają! I jakże bardzo stwierdzenie, że nawet narody nie mogą ocalić się same, skłoniłoby nas do poszukiwania rozwiązań bezsensownych konfliktów, jakie przeżywamy!” – wskazał papież.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję