Reklama

Niedziela Sandomierska

Dwa powołania

W Wyższym Seminarium Duchownym w Sandomierzu odbyła się promocja książki Dwa powołania księdza Bonifacego Miązka autorstwa Czesława Ryszki.

Niedziela sandomierska 47/2021, str. I

[ TEMATY ]

książka

prezentacja

Czesław Ryszka

Emil Rzymkowski

Autor gościł w seminarium w Sandomierzu

Autor gościł w seminarium w Sandomierzu

Autor wspomnianej publikacji Czesław Ryszka podzielił się refleksjami dotyczącymi życia i twórczości tego wybitnego absolwenta sandomierskiego Seminarium Duchownego, który zmuszony na skutek prześladowań komunistycznych do opuszczenia Polski, zasłynął jako profesor literatury na Uniwersytecie Wiedeńskim.

Kapłan poeta

– Z nieukrywaną radością podjąłem się napisania książki o ks. inf. Bonifacym Miązku, kapłanie, poecie, profesorze literatury polskiej na Uniwersytecie Wiedeńskim, dobrym człowieku. Spotkałem go kilka razy przed laty w Wiedniu, będąc gościem ks. Kazimierza Wójtowicza, zmartwychwstańca, także poety i duszpasterza stolicy Austrii. Propozycja ks. prał. Czesława Murawskiego, serdecznego przyjaciela Bońka – jak nazywali go bliscy – abym w sposób popularny przypomniał postać zmarłego w 2018 r. ks. Bonifacego Miązka, przywołał w mojej pamięci wspomnienia, kiedy sam pisałem wiersze, a przede wszystkim, gdy jako pracownik Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego zajmowałem się w Zakładzie Badań nad Literaturą Religijną tzw. poezją kapłańską, a dokładniej mówiąc – kapłanami poetami. Nie przypuszczałem, że po 40 latach wrócę do tematu i będę mógł spełnić obietnicę daną ks. Miązkowi, że napiszę o nim coś więcej, niż tylko recenzję tomiku wierszy – mówił Czesław Ryszka.

Apostolstwo poezji

Tytuł książki nawiązuje do jego spójnego związku twórczości literackiej z powołaniem kapłańskim, z duszpasterstwem. Ksiądz Miązek miał iskrę Bożą do kapłaństwa, poświęcając w pełni swoje życie sprawom duszpasterskim. Jego życie charakteryzowało się również iskrą Bożą do literatury, traktując poezję jako apostolstwo. W promocji książki wziął udział bp Krzysztof Nitkiewicz, przyjaciele ks. Miązka oraz przedstawiciele środowiska akademickiego, politycy, publicyści, siostry zakonne, kapłani i klerycy. Swoimi wspomnieniami o ks. Miązku podzielili się m.in. ks. prał. Czesław Murawski, prof. Stanisław Adamczak, emerytowany rektor Politechniki Świętokrzyskiej, prof. Anna Wzorek z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach i redaktor Krzysztof Burek. Nawiązując do dorobku naukowego i poetyckiego ks. prof. Miązka, bp Nitkiewicz podkreślił jego przywiązanie do Sandomierza, który przewija się w licznych wierszach. Nazwał je lekarstwem na bezduszny pragmatyzm i pośpiech, które zdominowały współczesnego człowieka.

Ksiądz Bonifacy Miązek urodził się 27 marca 1935 r. w Kolonii Szczerbackiej. Po ukończeniu Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu, 14 czerwca 1959 r. przyjął święcenia kapłańskie. W 1965 r. zamieszkał w Wiedniu. Pracował naukowo w Instytucie Slawistyki Uniwersytetu Wiedeńskiego, ciesząc się bardzo dużym szacunkiem. W 2003 r. został profesorem. Publikował wiersze, prace krytyczne i historyczne o literaturze polskiej. Ksiądz prof. Bonifacy Miązek zmarł 17 października 2018 r.

2021-11-16 11:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

UFAM. Śladami Siostry Faustyny

Bogato ilustrowana książka „Ufam. Śladami Świętej Siostry Faustyny” to kolejna pozycja w dorobku uznanego tandemu autorskiego: dziennikarza Grzegorza Górnego i fotografa Janusza Rosikonia. Tym razem stawiają oni sobie za cel prześledzenie życia największej mistyczki XX wieku na świecie oraz udzielenie odpowiedzi na pytanie, jak to się stało, że kult Bożego Miłosierdzia w bardzo krótkim czasie zdobył rzesze wiernych czcicieli na wszystkich kontynentach.

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski w liście na Adwent: mamy powstać ze snu obojętności i przyzwyczajenia

2022-11-25 19:15

[ TEMATY ]

list

adwent

prymas Polski

Episkopat.news

„Sen to symbol życiowego odrętwienia, bierności i wycofania, a także nieumiejętności czytania Bożych znaków w swoim życiu. To również obraz oddalenia człowieka od Boga i niewiary. Warto na początku Adwentu zadać sobie pytanie: co dziś jest moim duchowym snem?” – pisze Prymas Polski abp Wojciech Polak w liście na Adwent 2022.

„Noc się posunęła, a przybliżył się dzień” – nawiązując do słów wprowadzających Kościół w tegoroczny Adwent arcybiskup gnieźnieński przyznaje, że dobrze ilustrują one to, co dokonało się przez przyjście na świat Jezusa Chrystusa – prawdziwego Światła zwyciężającego wszelki mrok.

CZYTAJ DALEJ

Szef NATO: wysyłamy sygnał, że jesteśmy gotowi bronić każdego centymetra kwadratowego Sojuszu

2022-11-29 10:16

mrallen/Fotolia.com

Kraje NATO zwiększają swoje zdolności bojowe, co wysyła jasny sygnał, że jesteśmy gotowi bronić każdego centymetra kwadratowego terytorium Sojuszu - powiedział sekretarz generalny Jens Stoltenberg we wtorek na konferencji zorganizowanej przez instytut Aspen i German Marshall Fund w Bukareszcie.

We wtorek w stolicy Rumunii rozpoczyna się posiedzenie ministrów spraw zagranicznych Sojuszu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję