Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Patriotyczne śpiewanie

V Konkurs Piosenki i Pieśni Patriotycznej zorganizowała parafia Macierzyństwa NMP w Bolesławiu.

Niedziela sosnowiecka 47/2021, str. IV

[ TEMATY ]

piosenka

koncert patriotyczny

Piotr Lorenc/Niedziela

Ks. Sylwester Kulka podsumowuje konkurs

Ks. Sylwester Kulka podsumowuje konkurs

Koncert laureatów odbył się 7 listopada, poprzedziła go Msza św. celebrowana przez Pasterza diecezji sosnowieckiej bp. Grzegorza Kaszaka. Podczas liturgii honorową asystę utworzyli żołnierze kompanii honorowej 34. dywizjonu rakietowego Obrony Powietrznej z Bytomia pod dowództwem ppłk. Grzegorza Gduli, a o oprawę muzyczną zadbała orkiestra wojskowa.

W homilii bp Grzegorz Kaszak przypomniał słowa św. Jana Pawła II, który mówił, że Ojczyzna to także ziemia, czyli terytorium. – Bronić Ojczyzny to znaczy bronić także tego terytorium. Świadczą o tym mogiły Polaków rozsiane na terenie kraju i poza jego granicami. Winniśmy pamiętać, że zmarłym bohaterom można pomóc w jeden sposób. To jest modlitwa. Ci, którzy przekroczyli próg śmierci, żyją teraz w zaświatach – podkreślił biskup Grzegorz.

Po Eucharystii odbył się wyczekiwany koncert galowy V Konkursu Piosenki i Pieśni Patriotycznej. – Błogosławiony kard. Stefan Wyszyński w jednym ze swoich przemówień wołał: „Sztuką jest umierać dla Ojczyzny, ale największą sztuką jest dobrze żyć dla niej”. Może za bardzo przyzwyczailiśmy się do ich przelanej krwi. Może jej nie doceniamy. Wyprowadzając ich z ciemności do światła chcemy powiedzieć, że jednak wciąż o nich pamiętamy. Co więcej, wciąż ich potrzebujemy. Potrzebujemy ich odwagi i ich bohaterstwa. Potrzebujemy ich świadectwa, by nasze życie i czas, w którym przyszło nam żyć, uczynić także sztuką – powiedział podczas rozpoczęcia koncertu ks. Sylwester Kulka, proboszcz parafii w Bolesławiu, organizator i pomysłodawca konkursu.

Reklama

Wśród widzów nie zabrakło bp. Grzegorza Kaszaka – honorowego patrona konkursu, byli obecni przedstawiciele parlamentu RP, kapłani, władze samorządowe, kombatanci i członkowie rodziny Armii Krajowej, sponsorzy i fundatorzy nagród, a przede wszystkim parafianie.

Podsumowując, Konkurs Piosenki i Pieśni Patriotycznej odbył się w Bolesławiu już po raz piąty. W tym roku do konkursu zgłosiło się 70 wykonawców. W skład jury weszli: przewodnicząca Alicja Janosz – wokalistka z Wrocławia, Gabriela Stańdo – autorka tekstów i kompozytorka i Szymon Bisaga – muzyk i pedagog. Spośród wszystkich uczestników jury zakwalifikowało do koncertu galowego 14 solistów. W tym roku grand prix konkursu zdobyła Wiktoria Siudyka – uczennica V Liceum Ogólnokształcącego im. kanclerza Jana Zamoyskiego w Dąbrowie Górniczej. Natomiast pierwsze miejsca zajęli: w kategorii klas I-IV Małgorzata Gil, w kategorii klas V-VIII Lena Mitas. Natomiast w kategorii szkół średnich – Antoni Zimnal, a wśród dorosłych Katarzyna Adamczyk-Drożyńska. – Ten koncertowy wieczór to wspaniała uczta duchowa. Nasza młodzież, dzieci i dorośli fantastycznie śpiewali i pięknie grali. To wszystko sprawiło, że wzruszające treści piosenek i pieśni patriotycznych mogły dotrzeć do naszych serc – podsumował koncert bp Grzegorz Kaszak.

2021-11-16 11:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wzruszenia jak przed stu laty

Niedziela toruńska 10/2020, str. IV

[ TEMATY ]

koncert

100‑lecie niepodległości

koncert patriotyczny

Jabłonowo

Turzyński Fotografia

Koncert pieśni patriotycznych w stulecie odzyskania niepodległości

Koncert pieśni patriotycznych w stulecie odzyskania niepodległości

Tego samego dnia, kiedy do Torunia wkraczało Wojsko Polskie, 18 stycznia 1920 r. niemiecki przedstawiciel władzy Jabłonowa Klimpel przekazał oficjalnie administrację nowemu wójtowi Władysławowi Barańskiemu.

Następnego dnia do miasteczka weszło wojsko Frontu Pomorskiego na czele z gen. Stanisławem Pruszyńskim. Pomimo zimy i 20-stopniowego mrozu radość widoczna była w każdym zakątku Jabłonowa. Brama tryumfalna z polskim orłem w godle, kwiaty, flagi biało-czerwone, śmiechy wiwatujących mieszkańców – to wszystko stwarzało niepowtarzalną atmosferę wzruszenia i radości.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Tomasza z Akwinu

Panie, Ty wiesz lepiej, aniżeli ja sam, że się starzeję i pewnego dnia będę stary. Zachowaj mnie od zgubnego nawyku: mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji. Odbierz mi chęć prostowania każdemu jego ścieżek. Uczyń mnie poważnym, lecz nie ponurym. Czynnym lecz nienarzucającym się. Szkoda mi nie spożytkować wielkich zasobów mądrości, jakie posiadam, ale Ty, Panie, wiesz, że chciałbym zachować do końca kilku przyjaciół.
Wyzwól mój umysł od niekończącego się brnięcia w szczegóły i dodaj mi skrzydeł, bym w lot przechodził do rzeczy. Zamknij mi usta w przedmiocie mych niedomagań i cierpień - w miarę jak ich przybywa, a chęć ich wyliczania staje się z upływem lat coraz słodsza. Nie proszę o łaskę rozkoszowania się opowieściami o cudzych cierpieniach, ale daj mi cierpliwość wysłuchania ich.
Nie śmiem Cię prosić o lepszą pamięć, ale proszę o większą pokorę i mniej niezachwianą pewność, gdy moje wspomnienia wydają się sprzeczne z cudzymi. Użycz mi chwalebnego poczucia, że czasem mogę się mylić. Zachowaj mnie miłym dla ludzi, choć z niektórymi z nich doprawdy trudno wytrzymać. Nie chcę być święty, ale zgryźliwi starcy to jedno ze szczytowych osiągnięć szatana. Daj mi zdolność dostrzegania dobrych rzeczy w nieoczekiwanych miejscach i niespodziewanych zalet w ludziach. Daj mi, Panie, łaskę mówienia im o tym...

CZYTAJ DALEJ

70. Światowy Dzień Chorych na Trąd

Choć trąd można wyleczyć, to chorzy wciąż dotknięci są wykluczeniem społecznym. 75 proc. z nich mieszka w Indiach. Tym, co może zmienić ich sytuację, to solidnie prowadzone badania w celu wczesnego wykrycia choroby oraz edukacja społeczeństwa - powiedziała PAP dr Helena Pyz pracująca od 34 lat w Ośrodku Rehabilitacji Trędowatych w Jeevodaya w Indiach.

W ostatnią niedzielę stycznia obchodzony jest Światowy Dzień Chorych na Trąd, ustanowiony w 1954 r. przez Raoula Follereau, francuskiego podróżnika i pisarza zaangażowanego w pomoc chorym na trąd.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję