Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Ulica ks. Stefana Gibały

Rada Miejska Będzina nadała nazwę „Ks. prał. Stefana Gibały” ulicy, przy której znajduje się plebania, kościół Nawiedzenia NMP oraz Diecezjalne Archiwum.

Niedziela sosnowiecka 47/2021, str. VI

[ TEMATY ]

ulica

upamiętnienie

Piotr Lorenc/Niedziela

Uroczysta Eucharystia w intencji mieszkańców Będzina

Uroczysta Eucharystia w intencji mieszkańców Będzina

Uroczyste ogłoszenie decyzji władz miejskich odbyło się 7 listopada podczas koncelebrowanej Mszy św., której przewodniczy bp Grzegorz Kaszak, a homilię wygłosił ks. prof. Marian Duda, wieloletni przyjaciel śp. ks. Stefana Gibały.

W liturgii wzięli udział przedstawiciele władz miasta, starostwa powiatowego w Będzinie, kapłani wywodzący się z parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Będzinie-Syberce, budowniczy, fundatorzy, architekci i inżynierowie odpowiedzialni za powstanie świątyni. Obecni byli także księża, którzy współpracowali z ks. Gibałą. Tak wielu gości zaprosił i uroczystość przygotował ks. Zygmunt Skipirzepa, obecny proboszcz parafii. Natomiast stosowny dokument nadający nazwę odczytał pod koniec Eucharystii Michał Fiuk – organista parafii w Syberce, inicjator nadania nazwy.

Wszyscy, którzy znali ks. Stefana Gibałę wiedzieli, że był człowiekiem niezwykle wymagającym i pracowitym. Wymagającym zwłaszcza od siebie i konsekwentnym, czego najlepszym przykładem jest okazała świątynia wraz z kompleksem budynków, które dziś służą nie tylko parafii, ale i całej diecezji. W homilii ks. Marian Duda zwrócił uwagę, że gdy pragniemy uczcić osobę ks. Stefana Gibały, to musimy to uczynić w świetle Ewangelii. – Pragniemy dostrzec ofiarę, którą składał każdego dnia, dając z siebie wszystko. W skarbonie wieczności znajduje się jego długie, bardzo pracowite życie. W wieczności jest zamknięte jego 65 lat gorliwego kapłaństwa. Ale w szczególności chcemy dostrzec tę jego ofiarę z siebie, którą złożył dla Będzina i za Będzin. Jako jeden ze świadków jego życia i posługi kapłańskiej pragnę zaświadczyć, że składał tę ofiarę ze swego niedostatku, ze swoich doświadczeń, cierpień, upokorzeń i trudów. Dawał z siebie wszystko wśród zmagań w walce o to wzgórze, aby na jego szczycie była wzniesiona świątynia godna Chrystusa i Matki Bożej – powiedział ks. Duda.

Stefan Gibała urodził się 1 maja 1928 r. w Mokrzyskach. Sakrament chrztu św. przyjął w parafii św. Marii Magdaleny i Stanisława BM w Szczepanowie. Po ukończeniu szkoły powszechnej w Brzesku został uczniem Szkoły Mechanicznej. W styczniu 1945 r. wstąpił do Państwowego Liceum i Gimnazjum w Brzesku, a następnie do Państwowego Liceum i Gimnazjum Ogólnokształcącego dla dorosłych. Po maturze pracował w Fabryce Odczynników Chemicznych w Gliwicach. W 1949 r. został przyjęty do Częstochowskiego Seminarium Duchownego w Krakowie, gdzie w 1953 r. przyjął święcenia diakonatu, a w 1954 r. święcenia kapłańskie. Pracę duszpasterską rozpoczął w parafii Wielgomłyny, a następnie jako wikariusz pełnił posługę w Sosnowcu, Częstochowie i Zawierciu. Był prefektem szkół średnich w Częstochowie oraz kapelanem Zakładu Specjalnego dla Dorosłych i Sióstr Honoratek w Częstochowie. Od 1973 r. pełnił funkcję administratora parafii św. Jana Chrzciciela w Będzinie oraz duszpasterza akademickiego rejonu będzińskiego i wojkowickiego. Był też duszpasterzem dobroczynności i chorych w rejonie zagłębiowskim. Przez 5 lat był proboszczem parafii św. Jana Chrzciciela w Będzinie, a następnie nowo utworzonej parafii Nawiedzenia NMP w Będzinie. Pełnił urząd dziekana dekanatu Świętej Trójcy w Będzinie. Należał do Rady kapłańskiej diecezji częstochowskiej oraz diecezji sosnowieckiej. Został odznaczony godnością prałata Jego Świątobliwości. Był kanonikiem gremialnym Sosnowieckiej Kapituły Katedralnej. Wybudował kościół Nawiedzenia NMP w Będzinie, który decyzją bp. Adama Śmigielskiego został erygowany sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu. Jest to pierwsza w Polsce świątynia-pomnik martyrologii Polaków na Wschodzie. Zmarł w 2019 r. Został pochowany przy stworzonym przez siebie i wiernych sanktuarium.

2021-11-16 11:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jezus na ulicy

Niedziela łódzka 32/2020, str. IV

[ TEMATY ]

modlitwa

ulica

Agnieszka Tarnowska

Uczestnicy ulicznej modlitwy

Uczestnicy ulicznej modlitwy

Każdy weekend wygląda tak samo – idę ul. Piotrkowską i pytam o moich znajomych – bezdomnych. Nie szukam ich tylko po to, by dać im coś do jedzenia, jeśli są głodni, ale szukam ich, by się z nimi pomodlić.

Nie robię tego sama – na ulicę wychodzimy całą wspólnotą. Od trzech lat spotykamy się przy fortepianie Rubinsteina i uwielbiamy Boga. My, wszyscy razem: posługujący, bezdomni, przechodnie. Różnorodna rodzina.

CZYTAJ DALEJ

Duszpasterz z Ukrainy: największym problemem jest brak prądu i ogrzewania

2022-12-02 16:32

[ TEMATY ]

Prąd

#pomocdlaUkrainy

PAP/SERGEY KOZLOV

- Doświadczamy ogromnej miłości ze strony Polaków. Można powiedzieć, że od 25 lutego trwa nieustanne Boże Narodzenie, w tym co robi Kościół w Polsce wobec ogarniętego wojną kraju – powiedział ks. Krzysztof Wilk, który jest proboszczem trzech ukraińskich parafii: w Taraszczy, Bogusławiu i Mironówce. Tegoroczny Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie będzie poświęcony wsparciu Ukrainy.

Ks. Krzysztof Wilk od chwili wybuchu wojny w Ukrainie, zorganizował wiele transportów z darami. Przejechał ponad 50 tys. kilometrów. Głównie pokonywał trasę Radom - okolice Kijowa. Opowiada, że średnio raz w miesiącu przebywa 1-2 dni w diecezji radomskiej, aby odebrać dary i przewieźć je następnie do najbardziej potrzebujących Ukraińców

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Włoch przewodniczącym Papieskich Dzieł Misyjnych

2022-12-03 13:36

[ TEMATY ]

Watykan

Papieskie Dzieła Misyjne

Episkopat News

Ojciec Święty mianował wielebnego księdza Emilio Nappa, dotychczas urzędnika Sekretariatu ds. Ekonomicznych, sekretarzem pomocniczym Dykasterii ds. Ewangelizacji i przewodniczącym Papieskich Dzieł Misyjnych, nadając mu godność arcybiskupa i powierzając mu stolicę tytularną Satriano – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Arcybiskup-nominat Emilio Nappa urodził się 9 sierpnia 1972 roku w Neapolu. Święcenia kapłańskie dla diecezji Aversa przyjął 28 czerwca 1997 r. Doktorat z teologii uzyskał w 2004 roku na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. Pełnił różne funkcje w diecezji, m.in. rektora kościoła San Rocco, dyrektora i profesora zwyczajnego teologii fundamentalnej w Międzydiecezjalnym Wyższym Instytucie Nauk Religijnych świętych Apostołów Piotra i Pawła w Kapui oraz kanonika katedry. Ponadto był lokalnym współpracownikiem Nuncjatury Apostolskiej we Włoszech oraz urzędnikiem Sekcji Spraw Ogólnych Sekretariatu Stanu. Od września 2022 roku jest urzędnikiem Sekretariatu ds. Ekonomicznych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję