Reklama

Niedziela Świdnicka

Główne zadanie to słuchanie

Na spotkaniach z koordynatorami grup konsultacyjnych synodu bp Marek Mendyk podkreślał rolę otwarcia się na głosy wszystkich przedstawicieli ludu Bożego.

Niedziela świdnicka 47/2021, str. VI

[ TEMATY ]

synod2021

Ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Wraz z biskupem do stołu prezydialnego zasiedli współpracownicy świeccy

Wraz z biskupem do stołu prezydialnego zasiedli współpracownicy świeccy

Zebranie w auli świdnickiego I Liceum Ogólnokształcącego 6 listopada z udziałem ks. Krzysztofa Ory i Anny Kośnej, diecezjalnych koordynatorów, poświęcono wyjaśnieniu nowej formy Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów.

Odpowiedzialność

– Synod jako instytucja został utworzony przez papieża Pawła VI przed zakończeniem Soboru Watykańskiego II. Cele zasadniczo są trzy: pobudzenie łączności między biskupem Rzymu a biskupami, świadczenie pomocy papieżowi swoją radą oraz rozważanie aktualnych problemów Kościoła w świecie. Synod nie ma funkcji ustawodawczej, ale doradczą. I tak było przez wieki. Przełomowy moment przyszedł w przemówieniu 17 października 2015 r., w którym papież przedstawił swoją nową wizję synodalności. Ma to być nowe ożywienie, zapalenie na wszystkich pułapach, na wszystkich szczeblach. Papież powiedział bardzo charakterystyczne zdanie, że droga synodalności jest drogą, której Bóg oczekuje od Kościoła trzeciego tysiąclecia. To było kluczowe zdanie całego przemówienia. To już nie jest tylko kolegialność oznaczająca odpowiedzialność biskupów. Papież rozkłada ją na wszystkich członków ludu Bożego, którzy „mają pielgrzymować wspólnie, dzielić się odpowiedzialnością za wspólnotę, żeby poczuć się w niej jak w domu”. Takie podejście, zdaniem papieża, ma wyzwolić Kościół z klerykalizmu, a nawet episkopalizmu, które nazywa plagą. W tej nowej wizji biskupi jako pasterze mają wsłuchiwać się w głos wszystkich, by w prowadzeniu uwzględniać realne problemy ochrzczonych – tłumaczył ks. Ora.

Etap diecezjalny

Biskup Marek Mendyk podkreślał natomiast rolę słuchania. – Nasz słuch został uszkodzony przez grzech. Wszyscy chorujemy na „zapalenie ucha wewnętrznego”. Grzech pierworodny sprawił, że mamy pierworodny ubytek w słuchu. To sprawia, że nie jest nam łatwo „zamienić się w słuch”; zamienić słuchanie tylko siebie na słuchanie drugiego człowieka. Najważniejszym organem słuchu według Biblii jest serce. Kondycja słuchania związana jest z kondycją serca. Jakie serce, takie słuchanie. Im zdrowsze serce, tym zdrowszy słuch i odwrotnie. Zdolność słuchania nie przychodzi sama. Trzeba nad nią pracować – zauważył, zachęcając do tej pracy.

Mówił też o tym, jak będzie wyglądał etap diecezjalny synodu. – Konsultacje odbywać się będą na poziomie parafii, dekanatów, poszczególnych wspólnot duszpasterskich. Kiedy mówimy o tych ostatnich, myślimy o ruchach apostolskich, młodzieży, katechetach, małżonkach, siostrach zakonnych, klerykach, osobach przebywających w areszcie i więzieniu, czy tych, którzy z wyboru pozostają na obrzeżach Kościoła. W każdej parafii powinien być wybrany koordynator, który będzie czuwać nad przebiegiem spotkań, zbieraniem materiałów, a potem ich syntezę zaprezentuje na spotkaniu dekanalnym. Bardzo serdecznie dziękuję wam wszystkim tu obecnym za to, że reprezentujecie swoje parafie, różne środowiska – dodał wręczając symbolicznie dekret małżeństwu z parafii katedralnej. Podobne dokumenty otrzymali wszyscy uczestnicy spotkań, które odbyły się także 13 i 27 listopada w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Wałbrzychu.

2021-11-16 11:34

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przykład spotkania synodalnego

Wiele osób, które usłyszały zaproszenie do synodu i mają pragnienie w nim uczestniczyć, może doświadczyć bezradności i własnej niemocy.

Tutaj przypominają się słowa papieża Franciszka, że bez Ducha Świętego nie będzie żadnego synodu. Dzisiejsza scena ewangeliczna może być pięknym przykładem spotkania synodalnego, którego nie trzeba specjalnie zwoływać, a można w nim po prostu uczestniczyć. Spotkanie synodalne może dokonać się przy zwykłych odwiedzinach i prostej rozmowie przy herbacie. Popatrzmy, w czym kryje się sekret spotkania synodalnego.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Karol Porwich/Niedziela

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Caritas prosi o ciepłą odzież

2023-02-07 16:32

[ TEMATY ]

Caritas

Caritas Diecezji Zielonogórsko‑Gorzowskiej

materiały Caritas

W związku z trwającym sezonem zimowym diecezjalna Caritas przypomina, że wciąż zbierana jest ciepła odzież, która rozdawana jest najbardziej potrzebującym. Warto zajrzeć do swoich szaf i sprawdzić, czy mamy się czym podzielić.

- Pilnie potrzebujemy odzież męską. Najbardziej potrzebne są swetry, bluzy, koszulki, spodnie, kurtki, czapki, szaliki i rękawice – mówi Sylwia Grzyb, rzecznik Caritas diecezjalnej. - Prosimy, by przekazywać odzież czystą i zdatną do noszenia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję