Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Qulturalne Bierzmowanie

Robert Drężek jest koordynatorem ogólnopolskiej akcji ewangelizacyjnych spotkań w naszej archidiecezji. Poprosiliśmy go o przybliżenie idei tej inicjatywy.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 47/2021, str. I

[ TEMATY ]

ewangelizacja

koncert

Archiwum Qulturalnego Bierzmowania

Nieodłącznym elementem jest koncert muzyki chrześcijańskiej ze świadectwami

Nieodłącznym elementem jest koncert muzyki chrześcijańskiej ze świadectwami

Sakrament dojrzałości chrześcijańskiej, którym jest bierzmowanie, stanowi trzeci etap tzw. wtajemniczenia do życia wiarą. Niezwykle cenną w tym kontekście staje się ogólnopolska inicjatywa pod nazwą „Qulturalne Bierzmowanie”, która ma ubogacić przygotowanie do przyjęcia łask Trzeciej Osoby Trójcy Świętej.

Założenia inicjatywy

– „Qulturalne Bierzmowanie” to formuła spotkań artystów z młodzieżą przygotowującą się do sakramentu bierzmowania – mówi ceniony muzyk zespołów takich jak m. in. Luxtorpeda czy Arka Noego. Założeniem inicjatywy jest uzupełnienie rocznego cyklu katechez przez zorganizowanie koncertu muzyki chrześcijańskiej ze świadectwami, w lokalnym domu kultury. Oprócz koncertów nieodłącznym elementem jest udział w spotkaniach lokalnych wspólnot. Ich członkowie mają okazję dać świadectwo i zaprosić młodzież do dalszej formacji w swoich wspólnotach. Istotne jest stworzenie platformy porozumienia między artystami, księżmi i domami kultury, a tym samym wypracowanie nowych miejsc do chrześcijańskiego koncertowania.Dlaczego dom kultury? Aby zapewnić dobrej jakości występ, niezbędna jest odpowiednia sala, nagłośnienie, oświetlenie i obsługa wydarzenia. Dom kultury zapewnia te warunki bezpłatnie, co znacznie ogranicza koszty. Spotkanie poza kościołem może być okazją do potwierdzenia, że życie i wiara to nie są dwa odrębne światy. Do tej platformy zapraszamy również animatorów, katechetów, menedżerów, księży oraz przedstawicieli mediów.

Współpraca i zaangażowanie

Podsumowując – kontynuuje Robert Drężek – należy podkreślić szeroką współpracę na kilku płaszczyznach. Po pierwsze ksiądz dziekan pokazuje świeckich zaangażowanych w życie Kościoła, dzielących się z innymi swoim życiem, talentem, zainteresowaniami. Muzycy często są członkami wspólnot tj.: Ruchu Światło Życie, Drogi Neokatechumenalnej, Skautów Europy, KSM i innych. Po drugie lokalne wspólnoty otrzymują wsparcie i okazję do zaprezentowania swojej działalności. Po trzecie młodzież ma szansę poznać z pierwszej ręki dostępne w dekanacie wspólnoty, do których może dołączyć, a artyści mają okazję wystąpić z repertuarem dopasowanym do ludzi młodych tj. muzyka oparta o chrześcijańskie wartości i świadectwo. Tylko dzięki dobrej współpracy – artyści, wspólnoty, duchowni możemy stworzyć nowe miejsca spotkań, dotrzeć do młodych ludzi i sprawić, aby bierzmowanie nie było sakramentem odejścia z Kościoła.

Spotkania

Naszym celem jest zainicjowanie 1057 wydarzeń pod nazwą „Qulturalne Bierzmowanie” w ciągu każdego roku, bo tyle jest dekanatów w Polsce. Jak będą wyglądały nasze spotkania? Pierwsza część to koncert oraz dwa świadectwa muzyków. Na ostatni utwór zaprosimy wspólnoty i księży na scenę i razem zaśpiewamy pieśń uwielbienia. Druga część to prezentacja wspólnot młodzieżowych z dekanatu. Delegacje mówią krótkie świadectwo, co robią i zapraszają do siebie. Ostatnia część to tzw. Get together – czas na luźne rozmowy ze wszystkimi. Chodzi o to, aby bierzmowani mieli okazję porozmawiać z ludźmi ze wspólnot i odwrotnie, dołączyć do nich, otrzymać ulotki, porozmawiać z zespołem, wymienić kontakty. Liczymy, że Duch Święty poprowadzi nasze dzieło, które przyniesie błogosławione owoce – kończy Robert Drężek.

2021-11-16 11:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jubileusz „Lechitów”

Zespół „Lechici” z parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Hrubieszowie 15 września br. obchodził 30-lecie swego istnienia. Ks. prał. Andrzej Puzon, po przyjściu do Hrubieszowa, postanowił - jako proboszcz - powołać do obsługi liturgii, zwłaszcza Mszy św. młodzieżowej i dziecięcej, zespół wokalny oraz liturgiczną służbę ołtarza. Wykorzystując przygotowanie muzyczne i zdolności organisty Leszka Opały, powołano do życia wokalny zespół młodzieżowy i dziecięcy oraz grupę instrumentalną: organy, gitara, flet, perkusja, skrzypce. Pierwsze koncerty i oprawa Mszy św. odbywały się z racji Dnia Nauczyciela, Święta Niepodległości, przysięgi Wojska Polskiego, dożynek, odpustów. Większy koncert odbył się dla studentów w „Chatce Żaka” w Lublinie i w Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie.

CZYTAJ DALEJ

Kongres Pedagogiki Chrześcijańskiej

2022-11-14 12:51

[ TEMATY ]

szkoła

kongres

Redakcja

Serdecznie zapraszamy na
KONGRES PEDAGOGIKI CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
EDUCATIO PERMANET IN AETERNUM
29-30 listopada 2022 r.
Aula Tygodnika Katolickiego NIEDZIELA,
ul. 3 Maja 12, Częstochowa

ZAPRASZAMY NA TRANSMISJĘ ON-LINE

CZYTAJ DALEJ

Komisja Dialogu KEP-PRE o agresji Rosji na Ukrainę i pomocy uchodźcom wojennym

2022-11-29 09:49

[ TEMATY ]

episkopat

Episkopat News

Ekumeniczne konsekwencje agresji Rosji na Ukrainę, współpraca między Kościołami w niesieniu pomocy uchodźcom wojennym oraz przygotowania do przyszłorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan - były m.in. tematem posiedzenia Komisji ds. Dialogu między Konferencją Episkopatu Polski a Polską Radą Ekumeniczną, które odbyło się w poniedziałek 28 listopada w Warszawie.

Publikujemy komunikat ze spotkania:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję