Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Jak żyć po stracie

W sanktuarium św. Marii Magdaleny w Biłgoraju odbyła się, poprzedzona modlitwą różańcową, Msza św. dla kobiet w ramach comiesięcznych spotkań Duszpasterstwa Kobiet.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 47/2021, str. I

[ TEMATY ]

duszpasterstwo kobiet

Joanna Ferens

Modlitwa kobiet w biłgorajskim sanktuarium

Modlitwa kobiet w biłgorajskim sanktuarium

Motywem przewodnim spotkania były słowa „Jak żyć po stracie” i swoim świadectwem utraty dziecka podzielili się zaproszeni przez ks. Karola Jędruszczaka małżonkowie, którzy właśnie takiej bolesnej straty doświadczyli. – Oni dzielili się swymi przeżyciami. Rozmawialiśmy o tym, jak radzić sobie z takimi przeżyciami, jak szukać oparcia, w tym oparcia w Bogu i wierze, jak przeżywając stratę jeszcze bardziej przylgnąć do Pana Boga i zrozumieć co On chce nam przez takie doświadczenie powiedzieć. Nauka Kościoła Katolickiego stanowi, że dzieci zmarłe w czasie ciąży lub po narodzeniu są od razu u Pana, święte i zbawione. One nie są aniołkami, ale są ludźmi, chwalą w niebie Pana Boga i modlą się za swoich rodziców. Ten szczególny czas listopada w sposób wyjątkowy poświęcony osobom zmarłym może potęgować ból rodziców, którzy utracili dziecko, dlatego też niech będzie dla nich ukojeniem świadomość, że mają oni swych orędowników w niebie, przed Bogiem i ich dzieci o nich pamiętają – podkreślał diecezjalny duszpasterz kobiet.

– Dobrze, że są organizowane takie spotkania, bo wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, co przeżywają ludzie, którzy stracili swoje dziecko, co przeżywają rodzice, gdy dojdzie do poronienia lub dziecko umrze zaraz po urodzeniu. Oni ten ból przeżywają w zaciszu swojego domu, nie ma nekrologów, żałoby wśród bliskich i sąsiadów, jak ma to miejsce w przypadku śmierci i pogrzebu osób, które znaliśmy, wśród których żyliśmy na co dzień. To spotkanie uświadomiło mi, że trzeba się za takich ludzi modlić i prosić Pana Boga o siłę dla nich, gdyż my nie tylko zdajemy sobie sprawy z ich cierpienia, to nawet nie zauważamy, że taki ojciec czy taka matka, którzy stracili dziecko, potrzebują naszego wsparcia i pomocy – mówiła jedna z uczestniczek wydarzenia.

Spotkanie zostało przygotowane przez diecezjalne Duszpasterstwo Rodzin i Duszpasterstwo Kobiet diecezji zamojsko-lubaczowskiej.

2021-11-16 11:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

By odnaleźć misję i tożsamość

Niedziela małopolska 11/2022, str. III

[ TEMATY ]

rekolekcje

duszpasterstwo kobiet

MFS/Niedziela

Bp Wiesław Szlachetka z częścią uczestników rekolekcji

Bp Wiesław Szlachetka z częścią uczestników rekolekcji

Wspólnie rozeznajemy istotę duszpasterstwa kobiet, chcemy bardziej uściślić, co powinno być jego celem – wyjaśnia bp Wiesław Szlachetka – delegat KEP ds. duszpasterstwa kobiet.

Na rekolekcje, zorganizowane w Krakowie 25-26 lutego, zostali zaproszeni przedstawiciele diecezjalnych duszpasterstw kobiet z całej Polski. Dla uczestniczących to był czas na wspólną modlitwę, wysłuchanie zaplanowanych konferencji i na dyskusje.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Prof. M. Melnyk: Zrozumieć Papieża. Rytuały, symbole, gesty…

2022-12-03 08:00

[ TEMATY ]

Ukraina

Franciszek

wojna na Ukrainie

Grzegorz Gałązka

„Papieskie słowa i obrzędy związane z wojną rosyjsko-ukraińską są nierozłączne. Papież często więcej komunikuje przez obrzęd, gest i symbole religijne niżeli przez tekst werbalny. Papież wojnę przeżywa w sakralnej przestrzeni znaków i symboli. Papieskie myśli można «widzieć» na kilku poziomach komunikacyjnych” – pisze prof. Marek Melnyk w artykule pt. „Zrozumieć Papieża. Rytuały, symbole, gesty…”.

Teolog i religioznawca, zajmujący się historią Kościoła greckokatolickiego i dialogiem polsko-ukraińskim z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, zaznacza: „Gdybyśmy wyraźnie oddzielili papieskie słowa i symbole, przez które mówi o wojnie na ziemi ukraińskiej, to jego przekaz zawiera wyraźne potępienie wojny jako uobecnienie zła w zbawionym świecie. Papież nieustannie przypomina, że zło jest a nie powinno być. Papież jest zrozumiały bez słów. Jego komunikat wykracza poza to, co można zwerbalizować, uchwycić pojęciami, wypowiedzieć, napisać. Papież chce być zrozumiany przez mowę gestu, symbolu, misterium”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję