Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Tutaj króluje Chrystus

Chociaż Chrystus w Najświętszym Sakramencie obecny jest we wszystkich świątyniach, to trzem wspólnotom parafialnym patronuje jako Król.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 47/2021, str. IV

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Ks. Krzysztof Hawro

Wnętrze kościoła parafialnego w Złojcu

Wnętrze kościoła parafialnego w Złojcu

Najstarszą parafią noszącą wezwanie Chrystusa Króla jest parafia w Hucie Różanieckiej, należąca do dekanatu narolskiego. Miejscowość Huta Różaniecka należała do parafii Płazowie. Budowę kościoła w Hucie Różanieckiej rozpoczęto już w 1913 r. Wybuch I wojny światowej zmusił parafian i budowniczych do zaprzestania prac. Podjęte prace zakończono szczęśliwie dopiero po wojnie. Wybudowana staraniem miejscowej ludności świątynia została oddana do użytku w 1926 r. Początkowo służyła jako kaplica dojazdowa. Działania wojenne związane z wybuchem II wojny światowej sprawiły, że duszpasterstwo sprawowali przygodni księża. Stała opieka duszpasterska nad miejscową wspólnotą została zapoczątkowana w 1945 r. kiedy to posługę duszpasterską zaczął pełnić tu ks. Jan Jędrzejowski, który pracował tu aż do 1995 r. Rok 1957 przyniósł kolejne zmiany w wyglądzie świątyni, która została powiększona o przedsionek.

Parafia dziś”

Parafia w Hucie Różanieckiej została erygowana w 1970 r. Do parafii należą miejscowości: Banachy, Huta Różaniecka, Huta Szumy, Korkosze, Maziarnia, Paary, Podsigła, Rebizanty. W 1995 r. do parafii przydzielono wieś Paary, w której znajduje się kaplica św. Apostołów Piotra i Pawła. Kaplica ta została wybudowana w 1957 r. na miejscu rozstrzelania mieszkańców wsi Paary, co stało się w czasie II wojny światowej. Był to budynek drewniany, jednonawowy, bez zakrystii. Ufundowali go mieszkańcy Paar i Kocudzy.

Kaplicę rozebrano po wybudowaniu nowej świątyni. Kościół obecnie istniejący, murowany, został poświęcony w 1982 r. W parafii działają następujące grupy duszpasterskie: Apostolstwo Dobrej Śmierci, koła Żywego Różańca, lektorzy, ministranci, margeretki i organizacje trzeźwościowe.

Podzamojskie królestwo Chrystusa

Niedaleko Zamościa, na południowym skraju gminy Nielisz, nad rzeką Łabuńką, w obrębie tzw. Padołu Zamojskiego położona jest miejscowość Złojec. To tutaj cześć odbiera Jezus Chrystus – Król Wszechświata. W 1980 r. w uroczystość Chrystusa Króla w miejscowym Domu Ludowym została odprawiona pierwsza Msza św. Od 1981 r. Złojec stanowił Samodzielny Ośrodek Duszpasterski a już rok później, 30 maja 1982 r., bp Bolesław Pylak dokonał poświęcenia krzyża i placu pod budowę kościoła, która została rozpoczęta 1 lipca 1982 r. 14 maja 1983 r. bp Bolesław Pylak poświęcił i wmurował kamień węgielny w mury powstającej świątyni. Ten rok był i jest wyjątkowy dla historii miejscowej wspólnoty, bowiem miesiąc po wmurowaniu kamienia węgielnego, 13 czerwca bp Bolesław Pylak erygował w Złojcu parafię Chrystusa Króla. Powstała ona na skutek wydzielenia z parafii w Nieliszu pięciu miejscowości: Złojec, Krzak, Wólka Złojecka, Wólka Nieliska i Zarudzie. Pierwszym proboszczem parafii został mianowany ks. Kazimierz Stelmaszczuk. W 1989 r. nowo wybudowana świątynia została konsekrowana przez biskupa lubelskiego Bolesława Pylaka.

Reklama

Teraźniejszy czas wspólnoty

Obecny czas, a zwłaszcza ostatnie lata, to dla wspólnoty parafialnej w Złojcu i dla miejscowej świątyni czas zmian i prac remontowych podejmowanych w świątyni. Prace remontowe rozpoczęły się przed rokiem, w listopadzie 2020 r. Dzięki otrzymanym dotacjom udało się zrealizować projekt pn. „Zmniejszenie zużycia energii w budynkach parafialnych Parafii Rzymskokatolickiej pw. Chrystusa Króla w Złojcu”. Efektem podętych prac jest termomodernizacja budynków. Okna świątyni zostały oszklone specjalnymi pakietami termomodernizacyjnymi, zmieniono elewację zewnętrzną, dokonano zabezpieczenia fundamentów, wzmocniono okna, ocieplono i przykryto nową blachą dach świątyni.

Wewnątrz świątyni przebudowano prezbiterium i położono posadzkę granitową, gdzie także założono ogrzewanie podłogowe, sterowane pompą ciepła, która znajduje się w podziemiach plebanii. Pompa ciepła będzie poruszana prądem, który uzyskany będzie z fotowoltaiki, bowiem w sąsiedztwie budynków zainstalowano 96 paneli fotowoltaicznych, dających moc 30 kilowatów prądu. Zmianie uległo także otoczenie świątyni. Wycięto stare drzewa, dokonano nowych nasadzeń, zasiano trawę w miejscu wykopów. W parafii w Złojcu działa kilka ruchów i stowarzyszeń. Obecnie działają: chór parafialny, Legion Maryi, lektorzy, ministranci oraz schola.

Reklama

Na skraju Puszczy Solskiej

Na pięknej biłgorajskiej ziemi najduje się świątynia Chrystusa Króla. To tutaj, zgodnie z decyzją biskupa lubelskiego Bolesława Pylaka z dnia 4 stycznia 1991 r. została erygowana parafia rzymskokatolicka. Świątynią parafialną został kościół, który od 1982 r. służył jako punkt katechetyczny i kaplica parafii Wniebowzięcia NMP, poświęcona przez bp. Piotra Hemperka.

Nowe wezwania

Wielkim wyzwaniem dla rozwijającej się wciąż wspólnoty parafialnej stała się budowa nowej świątyni. Prace budowlane rozpoczęły się 23 września 2006 r. Dziś wybudowana świątynia dumnie wznosi się nad biłgorajskim osiedlem. W latach 2012-15 w jej wnętrzu wykonano sklepienie kryształowe, zaś w 2015 r. amontowano ogrzewanie, zawieszono stacje Drogi Krzyżowej wyrzeźbione w drewnie oraz rozpoczęto prace nad wykonaniem rzeźb do tryptyku w ołtarzu głównym. W 2016 r. ołożono posadzkę granitową w prezbiterium i zakrystii.

By królował Chrystus

Lata późniejsze to także czas wytężonej pracy podjętej nad wystrojem świątyni. W głównej części prezbiterium umieszczono tryptyk przedstawiający Trójcę Świętą, czyli Pana Jezusa, Boga Ojca i Ducha Świętego w postaci gołębicy. W dolnej części umieszczona jest kula ziemska. Po bokach tryptyku możemy zobaczyć figury Matki Bożej i św. Jana Pawła II. Okna świątyni zdobią piękne witraże przedstawiające dwunastu Apostołów, zaś na ścianach możemy ujrzeć płaskorzeźby przedstawiające wizerunki Chrystusa Króla i Świętej Rodziny. W bocznej nawie dużego kościoła ustawiono ołtarz przeniesiony ze starego kościoła. Na powrót postawiono w nim tabernakulum i zawieszono obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

W biłgorajskiej parafii prężnie działają: Akcja Katolicka, Bractwo Drogi Krzyżowej, chór parafialny Focolare, Grupa Ojca Pio, Kółko Różańcowe Dzieci, Legion Maryi, lektorzy, ministranci, oaza, Przyjaciele Oblubieńca, schola, straż honorowa NSPJ i zespół charytatywny.

2021-11-16 11:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zaciszański Nazaret

Niedziela warszawska 52/2021, str. V

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Archiwum PŚR

Słowa z Ewangelii św. Mateusza umieszczone w prezbiterium witają każdego, kto przychodzi do świątyni przy Rozwadowskiej 9/11

Słowa z Ewangelii św. Mateusza umieszczone w prezbiterium witają każdego, kto przychodzi do świątyni przy Rozwadowskiej 9/11

Ich parafialną rodzinę tworzą ci, którzy po wojnie osiedlili się w północno-wschodniej części stolicy, jak i ci, którzy przybyli na Zacisze po powstaniu dwóch nowych osiedli. Można zatem powiedzieć, że tworzą ją bliscy i dalsi członkowie rodziny – parafii oddanej patronatowi Świętej Rodziny.

Kto pełni wolę Ojca mego, ten jest mi bratem, siostrą i matką (Mt 12, 50)”. Słowa te, umieszczone w prezbiterium, witają każdego, kto przychodzi do wybudowanej w latach 2010-17 świątyni przy Rozwadowskiej 9/11.

CZYTAJ DALEJ

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

2022-12-01 12:30

[ TEMATY ]

Grecja

Krzysztof Kwaśniewicz/pl.wikipedia.org

Polski arcybiskup Jan Romeo Pawłowski został nuncjuszem apostolskim w Grecji. Papieską nominację ogłosiło dziś Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Abp Jan Romeo Pawłowski urodził się 23 listopada 1960 roku w Biskupcu (archidiecezja warmińska), jako pierwszy z czterech synów Stanisława i Magdaleny. W 1979 roku wstąpił do Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. Święcenia kapłańskie przyjął 1 czerwca 1985 roku z rąk kardynała Józefa Glempa. W latach 1985-1987 pracował jako wikariusz w parafii farnej w Bydgoszczy, pełniąc jednocześnie funkcję sekretarza ówczesnego wikariusza biskupiego dla Bydgoszczy biskupa Jana Wiktora Nowaka. W latach 1987–1991 przebywał w Rzymie, gdzie odbył studia na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim, uwieńczone doktoratem z prawa kanonicznego. W tym samym czasie w odbył studia specjalistyczne w Papieskiej Akademii Kościelnej, przygotowujące do pracy w placówkach dyplomatycznych Stolicy Apostolskiej.

CZYTAJ DALEJ

Choinka. 2000 lat tradycji Bożego Narodzenia

2022-12-03 14:29
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję