Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Z miłości do Matki Bożej

Na rynku w Goraju został odsłonięty i uroczyście poświęcony pomnik bł. kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 47/2021, str. VI

[ TEMATY ]

pomnik

bł. kard. Stefan Wyszyński

Zdjęcia: Joanna Ferens

Pomnik kard. Stefana Wyszyńskiego

Pomnik kard. Stefana Wyszyńskiego

Uroczystość rozpoczęła się od Mszy św. w kościele św. Bartłomieja Apostoła, której przewodniczył ks. inf. Kazimierz Bownik, obchodzący tego dnia jubileusz 60-lecia kapłaństwa. Ks. Kazimierz Bownik w latach 1961-65 posługiwał w tej parafii i właśnie tu świętował ten wyjątkowy jubileusz. Ksiądz infułat poświęcił pomnik bł. Stefana kard. Wyszyńskiego.

Wdzięczność w roku beatyfikacji

Prymas Wyszyński był wielkim Polakiem i poprzez ten pomnik chcemy go uhonorować i zapewnić o naszej pamięci – podkreślał starosta biłgorajski Andrzej Szarlip. – Postaci takiego formatu, jaką był kardynał Wyszyński, bardzo brakuje dziś Polakom, całemu naszemu społeczeństwu. Myślę, że jego nauka, a co za tym idzie i nauka św. Jana Pawła II jest ostoją, na której możemy budować zarówno osobistą, jak i narodową tożsamość Polaka i katolika. Możemy na ten nauce utwierdzać swoje przekonania i odwoływać się do niej w swoim życiu. Cieszę się, że społeczność Gminy Goraj i społeczność parafialna postanowiła w ten sposób uczcić tego wielkiego Polaka, odwołać się do jego nauki i dziedzictwa, które nam pozostawił, a co za tym idzie żyć prawdami, które głosił Prymas Tysiąclecia – powiedział.

Autorem pomnika jest Tadeusz Sagan, a pomnik jest wyrazem czci oddanym Prymasowi Wyszyńskiemu i jednocześnie upamiętnieniem odzyskania przez Goraj (z dniem 1 stycznia 2021 r.) praw miejskich. Na cokole monumentu znalazła się inskrypcja: „Rzeczy Bożych na ołtarzu cesarza składać nam nie wolno. Non possumus!”. To motto uzupełniły napisy „Stefan Kardynał Wyszyński 1901 – 1981. Prymas Polski”. Natomiast z drugiej strony cokołu, widnieje napis „Soli Deo” Biskup lubelski 1946 – 1948”. Wdzięczni mieszkańcy Goraja w roku odzyskania praw miejskich A.D. 2021.

Z pieśnią maryjną na ustach

Reklama

Dopełnieniem wydarzenia był koncert chórów ziemi biłgorajskiej i zamojskiej Królowej Anielskiej śpiewajmy, kiedy to chóry ziemi biłgorajskiej spotkały się, aby śpiewem chwalić Najświętszą Maryję Pannę. Wszystkich zebranych na koncercie, zarówno gości, jak i członków powitał gospodarz parafii, ks. Tadeusz Bastrzyk. W tegorocznej edycji koncertu wzięło udział 6 chórów i każdy z nich wykonał utwory o tematyce maryjnej – wyjaśniała dyrektor GOK w Goraju, Marta Miszczak-Najda: – Jest to koncert poświęcony pieśniom maryjnym i stał się już tradycją w naszym kościele od kilku lat. Chóry ziemi biłgorajskiej są zapraszane do naszej gorajskiej świątyni i pieśniami wychwalają Matkę Bożą. – Mamy w swojej świątyni obraz Matki Boskiej Gorajskiej, przeżywamy miesiąc październik poświęcony Pani Różańcowej, to wspaniała okazja do modlitwy, a także przeżycie kulturalne i duchowe – tłumaczyła.

Koncert został zorganizowany przez chór Noster działający przy parafii św. Bartłomieja Apostoła w Goraju oraz Gminny Ośrodek Kultury w Goraju.

2021-11-16 11:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Popiełuszko, Wojtyła i Wyszyński: trzej bohaterowie w sutannach oddani ludziom i Ojczyźnie

[ TEMATY ]

bł. Jerzy Popiełuszko

Karol Wojtyła

bł. kard. Stefan Wyszyński

Instytut Prymasowski Stefana Kardynała Wyszyńskiego

Co łączyło Jana Pawła II, ks. Jerzego Popiełuszkę i kard. Stefana Wyszyńskiego? Wszyscy trzej, podkreślali swoją miłość do Ojczyzny, uważali Polskę za swoje dobro i otaczali ją troską. Dostrzegali również nierozerwalny związek patriotyzmu z narodem - wspólnotą ducha i twórcą kultury. Ich przesłanie jest nadal aktualne - patriotyzm to nie abstrakcja, to środowisko ludzi kierujących się prawdą, sprawiedliwością opartą na miłości, pokojem oraz dbałością o dobro wspólne.

W październiku obchodzimy wspomnienie liturgiczne bł. ks. Jerzego Popiełuszki i św. Jana Pawła II. We wrześniu świętowaliśmy wyniesienie na ołtarze prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego, którego proces beatyfikacyjny trwał aż 30 lat. Połączyła ich nie tylko świętość, ale i miłość do Ojczyzny. Ks. Jerzy Popiełuszko czerpał z patriotyzmu Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego. Ci dwaj wielcy Polacy mieli wielki wpływ na posługę kapłańską i duszpasterską kapelana "Solidarności".

CZYTAJ DALEJ

Premier: całość rosyjskiej ropy powinna być objęta sankcjami

2022-11-28 14:57

[ TEMATY ]

Mateusz Morawiecki

PAP/Marcin Obara

Całość rosyjskiej ropy powinna być objęta sankcjami; życzyłbym sobie, by UE podejmowała szybkie, odważne decyzje, a Polska będzie wśród pierwszych krajów, które będą się do tych decyzji stosować - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w siedzibie PiS premier został zapytany, kiedy rosyjska ropa przestanie płynąć do Polski i co z rurociągiem "Przyjaźń".

CZYTAJ DALEJ

Izaak - Od Abrahama do Jezusa. Adwentowe opowieści o przodkach Mesjasza

2022-11-29 09:23

[ TEMATY ]

Biblia

adwent

Bp Piotr Przyborek

"Od Abrahama do Jezusa" to seria krótkich filmików, w których bp Piotr Przyborek opowiada o przodkach Mesjasza ujętych przez św. Mateusza w pierwszym rozdziale Ewangelii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję