Reklama

Aspekty

Caritas pomaga migrantom

Od samego początku kryzysu migracyjnego, rozpoczętego latem tego roku na wschodniej granicy, Caritas niesie pomoc migrantom, którzy znaleźli się na terenie naszego kraju.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 47/2021, str. IV

[ TEMATY ]

Caritas

pomoc

imigranci

Fb/Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej

Dary Diecezjalnej Caritas z dwóch tur pomocowych przekazano funkcjonariuszom Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej

Dary Diecezjalnej Caritas z dwóch tur pomocowych przekazano funkcjonariuszom Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej

Temat nie jest więc obcy i Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej, która pomaga migrantom na terenie naszej diecezji.

Duża grupa

– Nasza diecezjalna Caritas skupiła się na pomocy migrantom i uchodźcom, którzy na co dzień przebywają w Ośrodku Strzeżonym w Krośnie Odrzańskim i jego filii w Wędrzynie – mówi Sylwia Grzyb, rzecznik prasowy Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej. – W tej chwili na terenie tych dwóch ośrodków przebywa prawie 600 osób. Są to mężczyźni, którzy potrzebują pomocy i wsparcia. Największą grupę stanowią obywatele Iraku i Afganistanu, ale są też Syryjczycy czy Somalijczycy. Dlatego we współpracy z Caritas Polska podjęliśmy różne działania, żeby wspomóc oba ośrodki. Tak jak Caritas Polska i Parafialne Zespoły Caritas, działające na naszej wschodniej granicy z Białorusią pomagają rzeczowo i żywnościowo osobom, które znajdują się tam w dramatycznych warunkach, tak my tutaj pomagamy tym osobom, którym udało się przedostać na teren naszego kraju, jednak zostały zatrzymane i obecnie przebywają we wspomnianych ośrodkach.

Pakiety pomocowe

Diecezjalna Caritas dotychczas zorganizowała dwie tury pomocowe, które zostały przekazane funkcjonariuszom Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej. Poprzedziło je spotkanie ks. Stanisława Podfigórnego – dyrektora Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej z gen. Tomaszem Michalskim, komendantem NOSG, oraz ppłk. Rafałem Potockim dotyczące zakresu współpracy w kwestii pomocy migrantom i uchodźcom. – W pierwszej turze na początku października przekazaliśmy dla 300 osób pakiety pomocowe higieniczno-kosmetyczne, w których znalazły się np. żele do kąpieli, dezodoranty, pianki do golenia, szczoteczki i pasty do zębów – wszystko to, co jest tym osobom niezbędne. Podczas drugiej tury pomocy przekazaliśmy dla 300 osób klapki do kąpieli, służące również jako obuwie zmienne, gdyż cudzoziemcy trafiają do Krosna i Wędrzyna w jednych butach, a także ciepłe bluzy. Teraz przygotowujemy kolejny transport pomocowy, tym razem obuwia męskiego oraz koców, ręczników, żeli do mycia i proszków do prania. Chcemy, żeby mieszkańcy schroniska otrzymali je do końca listopada – wyjaśnia Sylwia Grzyb.

Chcą na Zachód

Osoby, które przebywają na terenie ośrodków w Krośnie Odrzańskim i Wędrzynie, docelowo nie chcą pozostać w Polsce. Chcą dołączyć do swoich bliskich w Niemczech czy Francji, którym już wcześniej udało się tam dotrzeć i mają tam dom i pracę. Z 600 osób przebywających w ośrodkach ok. 200 złożyło wniosek o udzielenie im ochrony międzynarodowej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Pozostali nie chcą tego uczynić, gdyż wiedzą, że złożone w Polsce wnioski uniemożliwiają im uzyskanie statusu uchodźcy w innym kraju Unii Europejskiej. – Można ich wspierać przynosząc do naszego magazynu w Zielonej Górze środki higieniczne, kosmetyczne, ciepłe bluzy, jednak pod jednym warunkiem – to wszystko musi być nowe – podkreśla Sylwia Grzyb.

2021-11-16 11:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Uciekli z domów. Potrzebują pomocy

[ TEMATY ]

misje

Afryka

imigranci

Archiwum ks. P. Wolnego

Ks. Piotr Wolny pomaga imigrantom z Afryki.

Ks. Piotr Wolny pomaga imigrantom z Afryki.

Na misjach w Maroku posługuje pochodzący z Istebnej salezjanin, ks. Piotr Wolny (od września 2019) oraz od września 2016 ks. Antoin Exelmans z diecezji Rennes we Francji. Obaj pomagają afrykańskim imigrantom, opłacając im mieszkanie, wyżywienie i umożliwiając kontynuowanie edukacji, co jednak w realiach misyjnych nie jest proste i wymaga dużych nakładów finansowych.

Obecnie 12 młodych imigrantów z Afryki przebywa w marokańskiej Kenitrze, m.in. ucząc się zawodu elektryka w salezjańskim Instytucie Zawodowym Don Bosco w Kenitrze, gdzie pracuje ks. Piotr Wolny. – Są to ofiary wykorzystywania, przemocy, szantażu i handlu ludźmi. Uciekali z domów z powodów zagrożenia wojnami w rodzimych krajach, z powodu trudnych sytuacji rodzinnych, zmuszeni imigrować w poszukiwaniu stabilności i możliwości, by się uczyć – informuje Karina Czyż z Fundacji „Jest Bosko” z Istebnej, która założyła zrzutkę na pomoc dla księży misjonarzy w kształceniu młodych imigrantów.

CZYTAJ DALEJ

Film dla zagubionych

Niedziela Ogólnopolska 7/2022, str. 32-33

[ TEMATY ]

film

spowiedź

Kadr z filmu

O spowiedzi powiedziano i napisano już wiele, ale takiego filmu jeszcze nie było. Czy Spowiedź Marcina Kwaśnego ma szanse zatrzymać młodych w Kościele?

Damian Krawczykowski: Dlaczego znany aktor na swój debiut reżyserski wziął temat spowiedzi?

Marcin Kwaśny: Złożyło się na to wiele czynników. Pierwszym z nich była informacja o tym, że w Polsce największa laicyzacja jest wśród młodzieży i że coraz więcej odnotowuje się akty apostazji. Drugim czynnikiem była rozmowa – zapytałem pewną młodą osobę w mojej rodzinie, dlaczego nie przystępuje do spowiedzi. W odpowiedzi usłyszałem, że nie robi tego, „bo nie ma grzechów”. Trzecim czynnikiem było to, że od kolegi dostałem scenariusz filmu właśnie o spowiedzi, ale w zupełnie innym klimacie. Pewien człowiek chodził do spowiedzi, widział jakieś straszne obrazy w kościele, jakieś diabły. Jak się wyspowiadał i wyszedł, to uśmiechały się do niego anioły. To było takie banalne. Powiedziałem wtedy, że ja się tego nie podejmę, jednak mogę napisać coś innego. Pomodliłem się do Ducha Świętego i w pół godziny napisałem aktualny scenariusz.

CZYTAJ DALEJ

Komisja Dialogu KEP-PRE o agresji Rosji na Ukrainę i pomocy uchodźcom wojennym

2022-11-29 09:49

[ TEMATY ]

episkopat

Episkopat News

Ekumeniczne konsekwencje agresji Rosji na Ukrainę, współpraca między Kościołami w niesieniu pomocy uchodźcom wojennym oraz przygotowania do przyszłorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan - były m.in. tematem posiedzenia Komisji ds. Dialogu między Konferencją Episkopatu Polski a Polską Radą Ekumeniczną, które odbyło się w poniedziałek 28 listopada w Warszawie.

Publikujemy komunikat ze spotkania:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję