Reklama

Niedziela Częstochowska

Święty Mikołaj z Niegowej

Początki parafii sięgają połowy XIII wieku. Jej patron jest jednak o wiele starszy.

Niedziela częstochowska 49/2021, str. V

[ TEMATY ]

św. Mikołaj

parafia św. Mikołaja

Marian Florek/Niedziela

Rada parafialna w Niegowej

Rada parafialna w Niegowej

Jest bohaterem wielu pouczających opowieści, a w wyobraźni dzieci jest tym, który raz w roku, niepostrzeżenie, przynosi im prezenty. Zadomowiony w popkulturze w postaci wyrośniętego krasnala, w rzeczywistości był kapłanem, biskupem Miry w Azji Mniejszej. Przypuszcza się, że był też uczestnikiem soboru nicejskiego w 325 r. Jak tak wielowymiarowy patron jest obecny w życiu niegowskiej wspólnoty? – W każdą środę modlimy się o jego wstawiennictwo. Jestem przekonana, że nas wspiera. Ze swoich doświadczeń życiowych wiem, że moja rodzina, moi bliscy zostali uratowani z dramatycznych zdarzeń losowych – mówi z wiarą Krystyna Janowska.

Wkraczają na synodalną ścieżkę

Jak zapewnia ks. Jerzy Ręczak, proboszcz parafii, nowenna do św. Mikołaja jest już od wielu lat praktykowana przede wszystkim w intencji dzieci i młodzieży, i sięga czasów, kiedy nie było jeszcze takiego kryzysu wiary: – Wtedy modliliśmy się o odnowę religijno-moralną naszych dzieci i młodzieży. Teraz prosimy św. Mikołaja, aby się wstawiał za naszą młodą społecznością do Boga, żeby się jeszcze bardziej nie pogubiła, żeby odnalazła drogę do kościoła i sakramentów.

Całoroczne przygotowania do uroczystości ku czci św. Mikołaja w sposób naturalny wpisały się w zaproponowaną przez papieża Franciszka synodalną drogę parafii. Nad tym procesem czuwa ks. Ręczak z radą duszpasterską. Spotykają się raz na kwartał, aby obrać kolejną strategię działań i rozliczyć się z poprzednich zobowiązań. 28 listopada dyskutowali o synodalnej ścieżce parafii. – Synod nie będzie polegał na kodyfikacji. Nie o przepisy w tym wszystkim chodzi, tylko o żywe spotkanie, rozmowę. Odnowa ma pójść od dołu. Jeżeli będzie odgórna, to młodzi to zignorują. Ważne, by zmienić coś w Kościele, a nie zmieniać Kościoła – tłumaczył zebranym synodalne założenia ksiądz proboszcz.

Świeccy mają głos

Jak działać skutecznie na synodalnej ścieżce odnowy parafialnej wspólnoty? W niegowskiej parafii do praktyk religijnych wróciło po antypandemicznym zamknięciu ok. 70% dawnych uczestników. Aby wrócili wszyscy, ks. Ręczak wskazuje na adorację Najświętszego Sakramentu: – Wszystko jest ważne i potrzebne: i założenia programowe, i grupy parafialne, i działania typu festyny, zabawy. Ale modlitwa, adoracja to fundament. Jest niemożliwe, żeby Pan Jezus nie odnowił parafii, jeżeli będziemy Go nieustannie adorować!

Reklama

Swoje uwagi do synodalnej drogi zgłaszali poszczególni członkowie rady. Dotyczyły one przede wszystkim dzieci i młodzieży. – Mamy bardzo dobrą, piękną młodzież. Jest tylko kwestia dotarcia do niej – przyznała Krystyna Janowska. – Najpierw trzeba dotrzeć do rodziców. Nawet tutaj mamy kilka przypadków rezygnacji z katechezy szkolnej, co przy moim długim stażu katechetycznym nigdy się nie zdarzało. A przecież te dzieci zostały ochrzczone – martwiła się katechetka Jolanta Sroka. – Dzięki uczestnictwu w Domowym Kościele dojrzalej przeżywam Mszę św. i swoją wiarę – zachwalał ten model odnowy parafialnego życia Janusz Maciąg.

Nie zabrakło serdeczności

– Mamy bardzo dobrego proboszcza, który dużo się modli za nas i służy nam swoim gorliwym przykładem – chwaliła Bogumiła Grzywna. – Kiedy trzeba, jest ostry, ale potrafi być delikatny – dopowiedział Ryszard Jaskóła. – Ciepły, normalny człowiek, z którym można pogadać na każdy temat – podsumowała Barbara Wypych-Adamczyk. Nic dodać.

2021-11-30 08:36

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Relikwie św. Mikołaja w Bolesławcu

[ TEMATY ]

św. Mikołaj

Ks. Waldemar Wesołowski

Ołtarz główny z figurą św. Mikołaja bazyliki w Bolesławcu

Ołtarz główny z figurą św. Mikołaja bazyliki w Bolesławcu

- Dobroczynność wypływa z Ewangelii Chrystusa. Ewangelia wzywa nas do dobroci. Przykład takiej postawy widzimy w św. Mikołaju biskupie – powiedział metropolita Bari – Bitonto abp Francesco Cacucci podczas uroczystej intronizacji relikwii św. Mikołaja w Bolesławcu. Tym samym bolesławiecka bazylika została trzecią świątynią w Polsce cieszącą się obecnością relikwii Patrona dobroci. W uroczystej Eucharystii uczestniczyli wierni z parafii Wniebowzięcia NMP i św. Mikołaja oraz z całego Bolesławca. Nie zabrakło władz miejskich z prezydentem Piotrem Romanem na czele oraz władz powiatu bolesławieckiego ze starostą Cezarym Przybylskim.

CZYTAJ DALEJ

Watykan/ Papież: jestem całym sercem blisko osób dotkniętych trzęsieniem ziemi

2023-02-07 15:01

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Papież Franciszek zapewnił, że jest całym sercem blisko osób dotkniętych trzęsieniem ziemi w Turcji i Syrii i modli się za ofiary. Wyraził pragnienie, by pomoc mogła wesprzeć wszystkich w tragedii. Słowa papieża zamieszczono we wtorek na jego profilu na Twitterze.

Na profilu Pontifex Watykan opublikował następujące słowa Franciszka: "Jestem całym sercem blisko osób dotkniętych trzęsieniem ziemi w Turcji i w Syrii. Modlę się nadal za tych, którzy stracili życie, za rannych, za ich rodziny, oraz za ratowników".

CZYTAJ DALEJ

Premier: dziś potrzeba ludzi takich jak Mariusz Błaszczak, którzy zrobią wszystko, aby umocnić siłę polskiej armii

2023-02-07 20:27

[ TEMATY ]

Mariusz Błaszczak

MON

Mariusz Błaszczak

Mariusz Błaszczak

Właśnie teraz, w momencie zwrotnym historii, potrzeba jest ludzi takich jak Mariusz Błaszczak, którzy zrobią wszystko, aby umocnić siłę polskiej armii i podnieść ją na poziom, przy którym będziemy mogli powiedzieć, że polska wolność jest bezpieczna - powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

Wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak otrzymał nagrodę "Człowieka Wolności 2022" tygodnika "Sieci"; we wtorkowej uroczystości wręczenia nagrody wziął udział premier Mateusz Morawiecki, a także m.in. wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, wicepremier szef MKiDN Piotr Gliński, szef MS Zbigniew Ziobro, minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek oraz prezes TK Julia Przyłębska.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję