Reklama

Niedziela Świdnicka

Ku czci Chrystusa Króla

Ojcowie sercanie biali od wielu lat na jednym z polanickich wzgórz oddają cześć Chrystusowi Królowi.

Niedziela świdnicka 49/2021, str. VIII

[ TEMATY ]

Chrystus Król

Parafia Chrystusa Króla w Polanicy-Sokołówce

Procesja eucharystyczna – ważny punkt odpustu

Procesja eucharystyczna – ważny punkt odpustu

Jednak na przestrzeni blisko wieku był jeden wyjątek, kiedy to w kaplicy poświęconej Królowi Wszechświata nie sprawowano Mszy św. odpustowej. Mówił o tym 21 listopada o. Wojciech Kotowski, prowincjał Zgromadzenia Najświętszych Serc Jezusa i Maryi. – Działo się to 75 lat temu, kiedy to współbracia niemieccy, którzy zakupili dawny Zajazd Myśliwski, przemianowali na klasztor i ofiarowali go Chrystusowi Królowi w 1927 r., musieli to miejsce opuścić po wojnie w 1946 r., a polscy sercanie biali z Francji przybyli tutaj dopiero pod koniec tegoż roku. Był to jedyny rok, gdy nie był celebrowany odpust Chrystusa Króla w Sokołówce – przypomniał prowincjał.

Realizacja zakonnego zawołania

Kaznodzieja stwierdził, że celem współbraci niemieckich było, aby miłość Najświętszego Serca Zbawiciela promieniowała z tej góry na całą Kotlinę Kłodzką, a obok Jego Serca było czczone Niepokalane Serce Maryi. – W 2017 r. zostało tu ustanowione sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej i pojawiła się tutaj figura, która peregrynowała po całej diecezji świdnickiej, tak jakby Niepokalane Serce Maryi przyszło do Najświętszego Serca Jezusa Króla Wszechświata. To dla nas sercanów białych wielka radość i wielkie zadanie. To praktyczna realizacja naszego zakonnego zawołania: „Najświętszym Sercom Jezusa i Maryi cześć i chwała” – podkreślił o. Kotowski, który nawiązał również do 5. rocznicy Aktu Przyjęcia Chrystusa za Króla i Pana. Przewodniczący liturgii modlił się wraz z wiernymi, by Chrystus królował w koronie państwa polskiego, sercach jego obywateli, we wszystkich obszarach życia społecznego, w środkach społecznego komunikowania, w szkołach i programach wychowawczych, w trosce o pracę i chleb powszedni, w budowie bezpieczeństwa i ładu społecznego, w opiece nad chorymi, pokrzywdzonymi i uzależnionymi, w naszych rodzinach, w naszych sercach, a wierni ochoczo odpowiadali: „Króluj nam Chryste”.

Słowo kustosza

Zabierając głos na zakończenie odpustowej Eucharystii proboszcz wspólnoty i zarazem kustosz diecezjalnego sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej o. Zdzisław Świniarski podziękował wszystkim za wspólną modlitwę i zaprosił na przyszłoroczne obchody 75-lecia powołania polanickiej parafii Chrystusa Króla oraz na 5. rocznicę ustanowienia sanktuarium, a także w imieniu Maryi na pierwsze soboty miesiąca, które są w tym miejscu celebrowane przez cały rok o godz. 18.

Po Eucharystii jej uczestnicy przeszli w procesji z Najświętszym Sakramentem. Panu Jezusowi towarzyszyła Jego Matka w fatimskiej figurze. Modlono się w intencji nowych powołań kapłańskich i zakonnych w diecezji świdnickiej, a na zakończenie odnowiono Akt Przyjęcia Chrystusa za Króla i Pana.

2021-11-30 08:36

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ogólnopolski Kongres Jezusa Chrystusa Króla

[ TEMATY ]

Chrystus Król

Chrystus

Bożena Sztajner/Niedziela

Figura Chrystusa Króla ustawiona na wałach jasnogórskich

Figura Chrystusa Króla
ustawiona na wałach
jasnogórskich

Ogólnopolski Kongres Jezusa Chrystusa Króla odbędzie się w dniach 4-7 listopada w Warszawie. "Będzie on realizacją Jubileuszowego Aktu przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana, którego proklamacja odbyła się 19 listopada 2016 r. z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski - powiedział PAP ks. prof. Marek Chmielewski z KUL.

Kongres odbędzie się pod hasłem "W diecezjach i parafiach +Króluj nam, Chryste!+ – realizacja Jubileuszowego Aktu Intronizacyjnego". Jego organizatorem jest Ogólnopolskie Dzieło Intronizacji Jezusa Chrystusa Króla wraz z bp. Stanisławem Jamrozkiem, delegatem KEP do spraw Ruchów Intronizacyjnych.

CZYTAJ DALEJ

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla ks. Romana Kneblewskiego

2023-01-31 12:30

[ TEMATY ]

Bydgoszcz

Karol Porwich/Niedziela

Biskup bydgoski Krzysztof Włodarczyk wydał dekret, w którym zakazuje ks. prałatowi Romanowi Kneblewskiemu prowadzenia działalności medialnej.

Jest to reakcja na ostatni wpis duchownego zamieszczony na Facebooku, który dotyczył zbiórki prowadzonej w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

CZYTAJ DALEJ

Rodzice mogą składać wnioski o 500+ na kolejny okres świadczeniowy

2023-01-31 09:57

[ TEMATY ]

500 plus

Adobe Stock

Od 1 lutego rodzice i opiekunowie mogą składać wnioski o przyznanie 500+ na kolejny okres świadczeniowy. Złożenie wniosku do końca kwietnia gwarantuje ciągłość wypłaty świadczeń. Wsparcie w wysokości 500 zł przysługuje na każde dziecko do ukończenia 18. roku życia, bez względu na dochód rodziny.

„Zachęcam wszystkich rodziców, aby nie zwlekali ze złożeniem wniosku. Sama procedura odbywa się bez wychodzenia z domu, dzięki dostępnym platformom internetowym. Złożenie wniosku do 30 kwietnia to gwarancja ciągłości wypłaty świadczenia. My ze swojej strony zapewniamy, że środki trafią do rodzin zgodnie z terminami. Program Rodzina 500+ będzie realizowany, a środki na ten cel zostały zabezpieczone” – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję