Reklama

Zdrowie

Nasze zdrowie

Dziesiątka dla zdrowia

Naczelna Izba Lekarska i Rzecznik Praw Pacjenta promują 10 zasad dotyczących zdrowego trybu życia. O wspólnej inicjatywie lekarzy i przedstawiciela pacjentów z dr. n. med. Jackiem Kozakiewiczem rozmawia Anna Wyszyńska.

Niedziela Ogólnopolska 50/2021, str. 60

[ TEMATY ]

zdrowie

pixabay.com

Anna Wyszyńska: W poprzednim odcinku przedstawił Pan Doktor pierwsze cztery zasady „dekalogu zdrowia”. Przypominamy je w ramce. Kolejny punkt to: Dbaj o higienę osobistą.

Dr. n. med. Jacek Kozakiewicz: Wprowadzenie tego punktu poprzedziła długa dyskusja, bo nie chcielibyśmy nikogo urazić. Ale jako lekarze mamy dużo okazji do obserwacji, jak to jest z higieną pacjentów i, mówiąc delikatnie – nie jest z tym najlepiej. Nie wszyscy pamiętają, że „rossmann nie zastąpi mydła”, dlatego wprowadziliśmy taki punkt.

Nie lekceważ niepokojących objawów. Przedstaw lekarzowi dokładnie swój problem i niczego nie ukrywaj.

Podpowiadamy, że do wizyty u lekarza powinno się przygotować. W tym celu należy obserwować swój organizm i niepokojące nas objawy. Gdy wykonujemy w domu pomiar ciśnienia tętniczego krwi, pamiętajmy, że nie wolno wykonywać go „w biegu”, dobrze jest się wcześniej – przez ok. 15 minut – wyciszyć. Nasze obserwacje rzetelnie przedstawmy lekarzowi. Gabinet lekarski jest dla wielu miejscem stresującym, zatem dobrą zasadą jest, by wcześniej spisać nasze obserwacje i pytania, z którymi chcemy się zwrócić do lekarza.

Poinformuj lekarza o zażywanych lekach i suplementach. Jeżeli czegoś nie wiesz lub masz wątpliwości – śmiało zadawaj pytania.

Z niepokojem obserwujemy, że narasta problem polipragmazji, czyli wielolekowości w postaci przyjmowania co najmniej 5 leków jednocześnie. Jeżeli pacjent leczy się u kilku specjalistów, otrzymuje od nich leki. Mogą one wchodzić między sobą w interakcje, które osłabiają efekt leczniczy albo przeciwnie – nasilają swoje działanie, co może być niebezpieczne. Jeżeli do tego dojdą preparaty dostępne bez recepty, które pacjent kupił samodzielnie (w Polsce wyjątkowo szeroko dostępne), to może powstać poważny problem. Te same leki występują pod różnymi nazwami handlowymi. Może się zdarzyć, że pacjent otrzyma od kilku lekarzy ten sam lek, ale pod różnymi nazwami, i w ten sposób będzie go zażywał w podwójnej dawce. Dlatego dokładnie informujmy lekarza o lekach i preparatach, które zażywamy.

Reklama

Stosuj się do zaleceń lekarza. Miej cierpliwość w oczekiwaniu na efekt leczenia.

Z tym wiąże się też częściowo dziewiąty punkt: Nie żyj złudzeniami – reklama i „dr Google” nie leczą. Dzisiaj dominuje szybkość życia, zatem i pacjenci oczekują, często pod wpływem reklam, natychmiastowych efektów. A proces terapeutyczny zazwyczaj wymaga czasu, dlatego ważna jest cierpliwość w oczekiwaniu na poprawę. Ważna jest też samodyscyplina, czyli stosowanie leków i innych form terapii zgodnie z zaleceniem lekarza. Pacjent nie powinien również decydować się na odstawienie leku, kiedy tylko poczuje się lepiej, zwłaszcza w chorobach przewlekłych.

Ostatnia zasada przypomina, by w przypadku braku możliwości przyjścia na umówioną wizytę, odwołać ją.

To się wiąże z kulturą osobistą i wzajemnym szacunkiem, ale nie tylko. Jeżeli pacjent odwoła wizytę, to w tym czasie lekarz może przyjąć innego chorego. Jeśli nie odwoła, to ktoś inny straci szansę. Mamy deficyt na rynku usług medycznych, dlatego takie zachowanie powinno być na porządku dziennym, a tak, niestety, nie jest.

Chciałbym też przypomnieć, że przedstawione zasady promujemy w kampanii, która jest prezentowana na stronie: www.gov.pl/web/rpp/niezbedne-dla-zdrowia . Do włączenia się w nią zapraszamy samorządy, organizacje i stowarzyszenia – wszystkich, którym zależy na zdrowiu społeczeństwa i którzy doceniają znaczenie edukacji zdrowotnej.

2021-12-07 11:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Syndrom oka biurowego

Dokuczliwe pieczenie oczu czy uczucie piasku pod powiekami to często wynik wielu godzin spędzonych przed monitorem.

Wiele osób pracujących przy komputerze skarży się na dolegliwości oczu. Są to najczęściej: pieczenie, swędzenie, uczucie piasku pod powiekami, zaczerwienienie, łzawienie, nadwrażliwość na światło. Takie objawy mogą być sygnałem różnych schorzeń lub źle dobranych okularów korekcyjnych, ale bardzo często wynikają z przeciążenia narządu wzroku długą pracą przy monitorze. Istnieje już nawet określenie tego typu dolegliwości: syndrom oka biurowego.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Kard. Krajewski: bądźmy wszyscy bliżej tych, którzy śpią na ulicy

2022-11-26 16:05

[ TEMATY ]

kard. Krajewski

Urszula Buglewicz/Niedziela Lubelska

"Wczoraj pod kolumnadą Berniniego na placu św. Piotra zmarł bezdomny, także z powodu zimna. Papież pamięta o nim w modlitwie i pamięta o wszystkich, którzy są zmuszeni do życia bez domu" – zapewnia kard. Konrad Krajewski, papieski jałmużnik. W rozmowie z portalem Vatican News kardynał mówi o działalności charytatywnej w Watykanie i mieście Rzymie na rzecz ubogich. „Moją rolą jest opróżnienie konta charytatywnego Ojca Świętego” – zaznacza.

Bezdomny, który zmarł, częściowo z powodu zimna, pod kolumnadą na placu św. Piotra, był jednym z wielu ubogich wspomaganych przez Dykasterię ds. Posługi Miłosierdzia. Zaoferowano mu miejsce, gdzie mógłby spać w cieple, ale odrzucił tę propozycję i wybrał pozostanie na ulicy. Papież modli się za niego i za tych, którzy nie mają domu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję