Reklama

Niedziela Lubelska

Wigilia Miłosierdzia

Organizowana przez Caritas Archidiecezji Lubelskiej Wigilia Miłosierdzia odbędzie się aż w trzech miejscach.

Niedziela lubelska 51/2021, str. I

[ TEMATY ]

Caritas

pomoc charytatywna

Paweł Wysoki

Świąteczne paczki z żywnością są wielką pomocą, ale bezcenną wartością jest obecność drugiego człowieka

Świąteczne paczki z żywnością są wielką pomocą, ale bezcenną wartością jest obecność drugiego człowieka

Trudna sytuacja związana z pandemią zdaje się nie mieć końca. Dla osób ubogich, samotnych i bezdomnych szczególnie dotkliwe są szalejące podwyżki oraz wciąż utrzymujące się ograniczenia sanitarne. Brak podstawowych środków, przede wszystkim żywności, idący w parze z brakiem normalnych kontaktów i spotkań z drugim człowiekiem, odbiera radość życia i świętowania. Tym bardziej potrzebne są liczne działania pomocowe, które rozpalą serca i przywrócą nadzieję.

Lubelska Caritas, korzystając z doświadczeń minionego roku, ponownie przygotowuje Wigilię Miłosierdzia. 24 grudnia, w dzień Wigilii Bożego Narodzenia, setki osób spotkają się nie przy stołach, ale pod wielkim dachem nieba. W godzinach przedpołudniowych przy centrali CAL przy ul. Unii Lubelskiej w Lublinie, i po raz pierwszy przy kościołach Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Chełmie i Miłosierdzia Bożego w Puławach, zabrzmią wspólnie śpiewane kolędy. – Bóg stał się człowiekiem, abyśmy Go mogli spotkać w człowieku, stąd piękna tradycja naszych spotkań wigilijnych. Nie możemy usiąść przy wspólnym stole, ale możemy spotkać się, a spotykając człowieka napełnić się Bogiem, pokojem, radością – to słowa abp. Stanisława Budzika z ubiegłorocznej Wigilii Miłosierdzia, wciąż aktualne. – Spodziewamy się, że w Wigilii Miłosierdzia weźmie udział niemal tysiąc osób, ok. 500 w Lublinie i drugie tyle w Chełmie i w Puławach. Osoby ubogie otrzymają ciepłe dania wigilijne i paczki z żywnością, by mogły godnie przeżyć czas świąt Bożego Narodzenia – mówi ks. Paweł Tomaszewski, dyrektor CAL. Nad przygotowaniem spotkania czuwają pracownicy i wolontariusze z parafialnych zespołów i szkolnych kół Caritas, wspomagani przez rzeszę darczyńców. – W dn. 3-4 grudnia w ramach ogólnopolskiej zbiórki żywności „Tak, Pomagam!” w naszej diecezji na terenie niemal 50 sklepów udało się zebrać ponad 7 ton żywności, co przełoży się na ok. 1000 paczek dla osób potrzebujących pomocy – informuje Joanna Bańczerowska, rzecznik CAL. Potrzeby są znacznie większe, stąd apel Caritas do ludzi dobrej woli o otwarte serca.

2021-12-14 07:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mała świeca, wielka pomoc

Począwszy od pierwszej niedzieli Adwentu już po raz XXIII ruszyła akcja Caritas „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom”, która w tym roku przebiega pod hasłem „Płomień Miłosierdzia”.

CZYTAJ DALEJ

Sasin: w planach kolejne wsparcie dla odbiorców mające wpłynąć na obniżenie ceny węgla

2022-10-03 13:36

[ TEMATY ]

Węgiel

Adobe Stock

Niedługo będziemy komunikować o kolejnym wsparciu dla odbiorców indywidualnych mającym wpłynąć na dalsze obniżenie ceny węgla – zapowiedział w poniedziałek podczas konferencji prasowej w Otwocku wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

„Cena węgla dla odbiorców indywidualnych, jaką oferujemy, zależy od cen, po jakich możemy kupić węgiel, a te są wysokie. Podjęliśmy działania, które mają rekompensować te wysokie ceny, dopłacamy 1 tys. zł do każdej tony, do limitu 3 ton, ale niedługo będziemy komunikować o kolejnym wsparciu dla odbiorców mającym wpłynąć na dalsze obniżenie ceny węgla” - powiedział w poniedziałek podczas konferencji prasowej w Otwocku wicepremier Jacek Sasin.

CZYTAJ DALEJ

Elbląg: uroczystości pogrzebowe śp. bp. Jana Styrny

2022-10-04 10:51

[ TEMATY ]

biskup

pl.wikipedia.org

Uroczystości pogrzebowe bp. Jana Styrny odbyły się w dniach 2-3 października 2022 w katedrze św. Mikołaja w Elblągu. Emerytowany biskup elbląski zmarł 27 września w wieku 81 lat.

Mszy żałobnej w dniu 2 października przewodniczył bp Wojciech Skibicki, bp. pomocniczy diecezji elbląskiej. W wygłoszonym kazaniu przypomniał o gorliwości duszpasterskiej zmarłego bp. Styrny, która nawet po odejściu na emeryturę objawiała się poprzez systematyczne wielogodzinne słuchanie spowiedzi w elbląskiej katedrze. – Konfesjonał był dla bp. Jana pierwszym miejscem jego ewangelizacji – mówił bp Skibicki. W koncelebrze uczestniczyło ponad 50 księży, w tym m.in. ks. kan. prof. Marek Żmudziński (dziekan Wydziału Teologii UWM w Olsztynie), a także Kapituła Katedralna Elbląska.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję