Reklama

Niedziela Świdnicka

Chcą dzielić się posiłkiem

To już druga „lodówka społeczna” na terenie Dzierżoniowa, z której każdy może skorzystać. Tym razem to pomysł proboszcza i wiernych z parafii Królowej Różańca Świętego.

Niedziela świdnicka 51/2021, str. IV

[ TEMATY ]

pomoc charytatywna

fb@wezpomozpl

Każdy mieszkaniec regionu może przynieść coś od siebie

Każdy mieszkaniec regionu może przynieść coś od siebie

Nowa lodówka znajduje się wewnątrz budynku na terenie dzierżoniowskiej parafii na Skałkach. – Ktokolwiek przyjdzie głodny czy z naszej parafii, czy z Dzierżoniowa, czy spoza miasta, może z tej lodówki skorzystać, a także na miejscu w cieple i przy stole zjeść posiłek – zachęca proboszcz ks. prał. Zygmunt Kokoszka, który wyjaśnił ideę powstania tego charytatywnego dzieła.

Weź pomóż

– Na początku lat 90. przy naszej parafii powstał zespół charytatywny. Parafia była wtedy jeszcze młoda. W wyniku kryzysu ekonomicznego, który dotknął w tym czasie nie tylko nasz region, ale i cały kraj, zaczęły upadać zakłady pracy. W tym czasie parafialny zespół charytatywny zaczął udzielać pomocy żywnościowej i materialnej potrzebującym. Działalność zespołu trwała do 2019 r., czyli do czasu ogłoszenia pandemii. To spowodowało, że grupa zawiesiła swoją działalność, a my zostaliśmy zamknięci w domach i musieliśmy dbać o swoje zdrowie. Mimo tego wielu ludzi coraz częściej przychodziło na plebanię z prośbą nie tyle o pieniądze, co o żywność. Myśleliśmy nad tym, jak wznowić działalność charytatywną i włączyć się ponownie w pomoc potrzebującym. I udało się znaleźć fundację „Weź Pomóż” organizującą „lodówki społeczne”, w których można zostawić jedzenie dla potrzebujących. Postanowiliśmy się w nią włączyć i zorganizowaliśmy do tego odpowiednią przestrzeń – opowiada ks. Kokoszka, podkreślając duże zaangażowanie parafialnego oddziału Akcji Katolickiej, Stowarzyszenia Klubu Abstynenta „Na Pawłowym Wzgórzu”, grup modlitewnych i wolontariuszy.

Bieda nie tylko materialna

Na otwarcie pomieszczenia ze „społeczną lodówką” miejscowy proboszcz zaprosił bp. Marka Mendyka, który poświęcił to miejsce i wyraził wdzięczność inicjatorom. Pogratulował parafii pomysłu i podziękował za wrażliwość dla potrzebujących. – Ta wrażliwość miłosierdzia bardzo nas wszystkich motywuje i pokazuje, że potrafimy nie tylko w sytuacjach nadzwyczajnych, ale tak na co dzień dzielić się dobrem – mówił biskup świdnicki, który także zauważył, że obok biedy materialnej, o wiele większa jest bieda duchowa i moralna. – Musimy o tym wiedzieć i iść z pomocą człowiekowi, któremu nie tylko brakuje chleba, ale też często nie potrafi znaleźć pomysłu na sensowne życie – zauważył.

Reklama

7 dni w tygodniu

Lokal z lodówką czynny jest od poniedziałku do niedzieli w godzinach od 7 do 19. W lodówce można zostawiać gotowe produkty, ale także wyroby własne. Ważne, aby były starannie zapakowane z oznaczoną datą przydatności. – Mieszkańcy Dzierżoniowa są bardzo hojni i chętnie dzielą się tym, co mają – zauważa Anna Skrzyńska, dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Dzierżoniowie. – Liczymy na wolontariuszy, którzy w lokalu będą prowadzili dyżury, aby np. umyć lodówkę, posprzątać pomieszczenie oraz aby przejrzeć produkty, czy mają jeszcze termin ważności – dodaje ks. prał. Zygmunt Kokoszka.

Przypomnijmy, że od siedmiu miesięcy podobna lodówka funkcjonuje w Dzierżoniowie przy wejściu do Ośrodka Pomocy Społecznej od strony ul. 11 listopada.

2021-12-14 07:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świąteczna pomoc się nie starzeje

Święta już dawno za nami, rozpakowane prezenty, może rozebrane choinki. Skala pomocy, którą przeznaczono na organizację świąt dla osób ubogich, bezdomnych i w potrzebie, jest z roku na rok coraz większa – święta nie stanowią sztywnej granicy pomagania.

Już od 10 stycznia Kielecki Bank Żywności rozpoczął dystrybucję żywności, w ramach unijnego „Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa”. Każda z osób zakwalifikowana do programu otrzyma 50 kg żywności. – Żywność od nas otrzymują organizacje pomocowe. Na wigilię dla bezdomnych w WDK przeznaczyliśmy do paczek produkty za 15 tys. zł – informuje Sławomir Cedro – prezes KBŻ.

CZYTAJ DALEJ

Klerycy zainaugurowali nowy rok akademicki

2022-10-03 15:28

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

W Wyższym Seminarium Duchownym w Sandomierzu rozpoczął się 202. rok akademicki.

Uroczystej Mszy św. przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz. Koncelebrowali ks. prof. dr hab. Przemysław Kantyka, dziekan Wydziału Teologii KUL oraz licznie przybyli kapłani.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: papież przyjął rezygnację kard. Rosa Cháveza

2022-10-04 12:30

[ TEMATY ]

kardynałowie

Ks. Tomasz Podlewski

Ojciec Święty przyjął rezygnację z urzędu biskupa pomocniczego archidiecezji San Salvador (Salwador) przedstawioną przez Jego Eminencję kardynała Gregorio Rosa Cháveza – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej. 2 października b.r. salwadorski purpurat ukończył 80 rok życia.

Kardynał Gregorio Rosa Chávez był bliskim współpracownikiem świętego Oskara Arnulfa Romero (1917-1980), arcybiskupa San Salvadoru, obrońcy praw człowieka, świętego i męczennika Kościoła katolickiego. 17 lutego 1982 św. Jan Paweł II mianował ks. Rosę Cháveza biskupem pomocniczym San Salvadoru. Na konsystorzu 28 czerwca 2017 Franciszek włączył go w skład Kolegium Kardynalskiego i był to jedyny w swoim rodzaju przypadek, że purpurę otrzymał nie biskup diecezjalny, ale jego biskup pomocniczy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję