Reklama

Niedziela Małopolska

Kolędowanie pod Giewontem

Od Wigilii Bożego Narodzenia, aż do 2 lutego, potrwa w Zakopanem XIII Festiwal Kolęd, Pastorałek i Pieśni Bożonarodzeniowych „Dobrze ześ sie Jezu pod Giewontem zrodziył”.

Niedziela małopolska 52/2021, str. III

[ TEMATY ]

kolędowanie

Zakopane

festiwal kolęd

Organizator

Wspólne kolędowanie w Zakopanem związane jest z tradycją góralską

Wspólne kolędowanie w Zakopanem związane jest z tradycją góralską

Historia zakopiańskiego festiwalu zaczęła się w 2008 r. – Trzynaście lat temu miasto Zakopane, wraz z tutejszymi parafiami, postanowiło przybliżyć wiernym tradycję kolędowania i zachęcić zarówno mieszkańców, jak i turystów do tego, aby wspólnie w okresie bożonarodzeniowym śpiewać kolędy. Tak rozpoczęliśmy festiwal kolęd i pastorałek, który trwa do dziś – wspomina w rozmowie z Niedzielą Joanna Staszak, dyrektor festiwalu.

Nasza rozmówczyni zwraca także uwagę na systematyczny rozwój inicjatywy. – Pierwsze koncerty odbywały się w głównych kościołach miasta. Z każdym rokiem festiwal nabierał coraz większego rozmachu, w tej chwili organizowany jest we wszystkich świątyniach Zakopanego. Na festiwal, oprócz lokalnych artystów, zapraszamy też zespoły z całej Polski. W tym roku wydarzenie rozpoczynamy w Wigilię Bożego Narodzenia. Pierwszy koncert odbędzie się przed pasterką w sanktuarium Matki Bożej Objawiającej Cudowny Medalik. Następnie zostanie zrealizowany bogaty program koncertów, które potrwają do 2 lutego – zapowiada dyrektor Joanna Staszak.

Festiwalowe wydarzenia upowszechniają podhalańską tradycję i kulturę. Zauważają to zarówno słuchacze, jak i organizatorzy. – Zdecydowanie nasz festiwal wpisuje się w ideę pielęgnowania góralskiej tradycji związanej ze śpiewaniem kolęd i pastorałek. Jego celem jest przybliżyć to nasze dziedzictwo i przede wszystkim pokazać te pastorałki, które były tworzone tutaj, pod Giewontem, przez lokalnych artystów. Opowiadały one o życiu pod Tatrami. Jak mówi tytuł festiwalu, górale wierzą w to, że Pan Jezus co roku rodzi się pod Giewontem, w naszych sercach góralskich – zauważa Joanna Staszak.

Pani dyrektor zaznacza, że oprócz muzyki i śpiewu podczas koncertów zobaczyć można także bardzo ciekawe elementy kultury górali. – Mamy sporo głosów od ludzi, którzy przyjeżdżają do nas, że wszystkie te koncerty są piękne. Goście chętnie przychodzą kolędować z różnymi artystami, ale jednak najbardziej lubią słuchać góralskich wykonawców. Oprócz śpiewu i lokalnej muzyki jest także ubiór góralski, są obecne nasze tradycje Bożego Narodzenia. Niejednokrotnie zespoły pokazują także obrzędy związane z kolędowaniem, fragmenty szopki góralskiej – mówi Joanna Staszak.

Reklama

Do wspólnego kolędowania zapraszają także proboszczowie zakopiańskich parafii. – Okres Bożego Narodzenia jest to czas radości z przyjścia Mesjasza, Jezusa Chrystusa na ziemię. Śpiew kolęd bożonarodzeniowych w kościołach przynosi radość wszystkim, którzy w takich koncertach uczestniczą. Podczas festiwali kolęd i pastorałek jest okazja nie tylko do wsłuchiwania się, ale także włączenia się we wspólny śpiew. Dlatego też już od trzynastu lat organizowany jest w Zakopanem festiwal, na który serdecznie zapraszamy mieszkańców, ale także wszystkich turystów – mówi w rozmowie z Niedzielą ks. Bogusław Filipiak, dziekan regionu i dodaje: – Jest to wspaniała okazja, aby w tym niełatwym czasie na chwilę zapomnieć o trudnościach oraz poczuć radość z narodzenia Chrystusa Pana.

Bardzo ważna jest także rocznica towarzysząca tegorocznemu festiwalowi. Będzie on bowiem rozpoczęciem roku jubileuszowego w 25. rocznicę wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Zakopanem.

Festiwal odbędzie się pod honorowym patronatem abp. Marka Jędraszewskiego. Program wraz z informacjami o występujących zespołach można znaleźć na oficjalnej stronie festiwalu: festiwale.zakopane.pl/festiwal-koled.

2021-12-20 20:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kolędowanie w Domu Słowa

2023-01-11 07:43

Niedziela legnicka 3/2023, str. IV

[ TEMATY ]

kolędowanie

ks. Waldemar Wesołowski/Niedziela

Część dzieci, biorących udział w kolędowaniu, nie potrafi jeszcze czytać

Część dzieci, biorących udział w kolędowaniu, nie potrafi jeszcze czytać

W święto św. Jana Apostoła w Centrum Formacji Ewangelizacyjnej w Legnicy odbyło się kolędowanie dzieci i z dziećmi.

Wybrzmiały najpiękniejsze kolędy w wykonaniu dziecięcego chóru.

CZYTAJ DALEJ

Święty Jan Bosko - kapłan i wychowawca

[ TEMATY ]

św. Jan Bosko

Ks. Robert Gołębiowski

Św. Jan Bosko

Św. Jan Bosko

Ostatniego dnia stycznia Kościół katolicki wspomina św. Jana Bosko - kapłana. Należy on do świętych naszych czasów. W tym dniu uroczystość świętuje każdy kapłan ze Zgromadzenia Księży Salezjanów.

Św. Jan Bosko urodził się 16 sierpnia 1815 r. w Becchi we Włoszech. Miejscowość ta jest położona około 40 km od Turynu. Jego ojciec, Franciszek Bosko zmarł, kiedy Janek miał zaledwie 2 lata. Matka Janka, Małgorzata Occhiena, jako wdowa musiała zająć się wychowaniem trzech synów: Antoniego z pierwszego małżeństwa, oraz Józefa i Jana z małżeństwa drugiego.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa w intencji kapelana Solidarności

2023-01-31 14:29

[ TEMATY ]

katedra

Solidarność

Gorzów Wielkopolski

śp. ks. prał. Witold Andrzejewski

Kamil Lewera/Radio Plus Gorzów

Mszy św. w intencji kapłana przewodniczył ks. prał. Zbigniew Kobus.

Mszy św. w intencji kapłana przewodniczył ks. prał. Zbigniew Kobus.

30 stycznia w gorzowskiej katedrze modlono się w intencji śp. ks. prał. Witolda Andrzejewskiego. Zasłużony kapłan osiem lat temu odszedł do Domu Ojca.

Ksiądz prałat Witold Andrzejewski był kapelanem gorzowskiej Solidarności oraz lubuskiej policji. Przez wiele lat pełnił funkcję proboszcza parafii pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Gorzowie Wlkp.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję