Reklama

Niedziela Rzeszowska

W rzeszowskiej Caritas

Wkraczając w nowy rok, oceniamy również minione 12 miesięcy. Bóg dał nam ten czas jako zadanie, aby wypełnić go wiarą, miłością i dobrymi uczynkami.

Niedziela rzeszowska 2/2022, str. IV

[ TEMATY ]

Caritas

pomoc charytatywna

Archiwum Caritas

Jedna z licznych akcji pomocowych, które odbyły się w ub. roku

Jedna z licznych akcji pomocowych, które odbyły się w ub. roku

Dużo dobra spłynęło na potrzebujących pomocy za pośrednictwem Caritas Diecezji Rzeszowskiej – było to możliwe dzięki ludziom, którzy wspierają prowadzoną przez nas działalność. Caritas – to przede wszystkim przestrzeń spotkania ludzi, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej, z tymi, którzy dostrzegają w nich oblicze cierpiącego Chrystusa i pochylają się nad nimi z czułością i serdecznością. W takim duchu spotykamy się z ubogimi, którzy przychodzą do biura rzeszowskiej Caritas, prosząc o wsparcie, ponieważ brakuje im sił i środków do życia. W 2021 r. pomogliśmy setkom takich osób, przekazując im pomoc finansową lub rzeczową. Mamy jednak świadomość, że jest wielu biednych ludzi, którzy nie przyjadą do biura Caritas Diecezji Rzeszowskiej, mimo że jest im bardzo ciężko. Z tego powodu pracownicy i wolontariusze Caritas odwiedzili wielu ubogich mieszkańców małych miejscowości, przekazując im pomoc materialną.

Szczególną wrażliwość wywołują w Caritas potrzebujące pomocy dzieci. Dla nich zorganizowaliśmy wypoczynek wakacyjny w Myczkowcach i Budach Głogowskich (prawie 500 osób). Pamiętaliśmy również o prezentach z okazji Dnia Dziecka oraz wspomnienia św. Mikołaja (1200 dzieci). Mając świadomość niezwykle skromnych warunków, w jakich żyją dzieci z polskich rodzin na Ukrainie pomogliśmy im, przekazując wyprawki szkolne, a także prezenty z okazji Bożego Narodzenia. Ponadto wspieraliśmy studentów polskiego pochodzenia zza wschodniej granicy.

Pandemia wpłynęła negatywnie na sytuację osób starszych. Rzeszowska Caritas wspiera ich kartami „Na codzienne zakupy”. Pomagamy im także rzeczowo, m.in. z okazji Dnia Dziadków i Osób Starszych (1500 osób) oraz Światowego Dnia Ubogich (400 osób). Wspieramy najbiedniejszych spośród nich w zakupie leków lub opłaceniu rachunków.

W minionym roku rzeszowska Caritas niosła natychmiastową pomoc osobom poszkodowanym w katastrofach. W styczniu przekazaliśmy wsparcie ludziom, którzy ucierpieli w trzęsieniu ziemi w Chorwacji; w czerwcu – mieszkańcom Nowej Białej k. Nowego Targu, którym gigantyczny pożar zniszczył wszystko, co mieli. W lipcu siły żywiołów dotknęły również mieszkańców diecezji rzeszowskiej. Natychmiast pomogliśmy poszkodowanym wskutek nawałnic i podtopień mieszkańcom Chmielnika, Malawy i Boguchwały, a także ofiarom powodzi z innych terenów Polski i Europy. Jesienią włączyliśmy się w akcję pomocy uchodźcom z Afganistanu oraz uchodźcom pragnącym pozostać w Polsce.

Reklama

Dzięki środkom pozyskanym z instytucji rządowych przez cały rok 80 osób z niepełnosprawnością było objętych pomocą asystenta osobistego, a 60 – tzw. opieką wytchnieniową. Otworzyliśmy również Dzienny Dom Pomocy dla Seniorów w Rzeszowie. Kilka tysięcy osób skorzystało również z prowadzonej przez Caritas bezpłatnej wypożyczalni łóżek, koncentratorów tlenu, wózków inwalidzkich, chodzików i innego sprzętu rehabilitacyjnego i pielęgnacyjnego.

W nowym roku, w którym będziemy świętować 30-lecie działalności Caritas Diecezji Rzeszowskiej, chcemy nie tylko kontynuować, ale również rozwijać prowadzoną działalność pomocową. Do już działających ośrodków dla osób starszych, chorych i niepełnosprawnych, dołączą dwa Środowiskowe Domy Samopomocy: w Terliczce oraz Wysokiej Głogowskiej. Planujemy utworzyć w Jaśle wypożyczalnię sprzętu, potrzebnego chorym i niepełnosprawnym.

Przede wszystkim chcemy na co dzień przypominać ludziom, że Bóg jest miłością, a Caritas Diecezji Rzeszowskiej jest przejawem Bożej miłości do każdego człowieka. Wszystkim, którzy wspierają rzeszowską Caritas swoją modlitwą, ofiarowanym cierpieniem oraz darowiznami finansowymi, składam serdeczne podziękowanie, prosząc o dalszą pamięć. Dzięki Wam – pomagamy najbiedniejszym. Bóg zapłać!

2022-01-04 18:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przed V Światowym Dniem Ubogich

Caritas diecezjalna przypomina, że już w najbliższą niedzielę, 14 listopada, obchodzić będziemy V Światowy Dzień Ubogich. Jego hasło: „Ubogich zawsze macie u siebie (Mk 14, 7)”.

- W odpowiedzi na orędzie Ojca św. Franciszka z okazji V Światowego Dnia Ubogich nasza Caritas włącza się w te obchody, a rozpoczynamy Pielgrzymką dla osób ubogich i bezdomnych do Częstochowy, która odbędzie się w sobotę 13 listopada – wyjaśnia Sylwia Grzyb. - Czas pandemii pokazuje nam wszystkim, że ubogi to nie tylko ten, który potrzebuje wsparcia materialnego, ale też ten, który potrzebuje obecności drugiego człowieka obok siebie, szczególnie w czasie kryzysu. Jako Caritas diecezjalna chcemy symbolicznie, ale i praktycznie wesprzeć naszych podopiecznych, korzystających z naszej stołówki każdego dnia. Dlatego poza posiłkiem, na który zawsze mogą tu liczyć, otrzymają również ciepłe czapki i rękawiczki. Jednocześnie w siedzibie Caritas diecezjalnej odprawiona zostanie Msza Św. pod przewodnictwem ks. Stanisława Podfigórnego, dyrektora Caritas diecezjalnej, w intencji wszystkich ubogich całej naszej diecezji, którym pomagają wolontariusze skupieni wokół Caritas.

CZYTAJ DALEJ

Komunikat ws. aktualnego statusu ks. Daniela Galusa oraz kierowanej przez niego grupy wiernych

2022-10-03 15:26

[ TEMATY ]

Ks. Daniel Galus

Red.

Wobec ostatnich wypowiedzi ks. Daniela Galusa, a zwłaszcza wobec informacji o rzekomym zawieszeniu przez Stolicę Apostolską kar i decyzji wobec niego, Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje i przypomina:

1. Ks. Daniel Galus został ukarany karą suspensy, czyli zawieszenia w prawie do wykonywania posługi kapłańskiej, sprawowania sakramentów i sakramentaliów, głoszenia Słowa Bożego oraz używania stroju duchownego. W przewidzianym terminie ks. Galus nie złożył rekursu (odwołania), wobec czego kary stały się prawomocne i obowiązujące. Karę wymierzono zgodnie z normami prawa kanonicznego oraz stosownie do wytycznych przekazanych przez ówczesną Kongregację ds. Duchowieństwa.

CZYTAJ DALEJ

Szef MSZ: obowiązkiem Polski i Niemiec jest udzielenie Ukrainie pomocy

2022-10-04 11:55

[ TEMATY ]

Niemcy

PAP/Albert Zawada

Obowiązkiem Polski i Niemiec jest udzielenie Ukrainie pomocy materialnej w odparciu ataku rosyjskiego agresora oraz odzyskaniu przez Ukrainę pełnej suwerenności i terytorialnej integralności - mówił we wtorek szef MSZ Zbigniew Rau.

Na wspólnej konferencji prasowej z szefową MSZ Niemiec Annaleną Baerbock w Warszawie szef polskiej dyplomacji wskazywał, że oboje zgodzili się, że obowiązkiem Polski i Niemiec jest udzielenie Ukrainie pomocy materialnej w odparciu ataku rosyjskiego agresora oraz odzyskaniu przez Ukrainę pełnej suwerenności i terytorialnej integralności.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję